Jej Magnificencja Rektor!

Awangardowość ASP dziś to otwartość na zmiany, wytyczanie trendów, wychodzenie naprzeciw nowościom i odważne pójście krok dalej niż inni. Profesor Jolanta Rudzka-Habisiak, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w rozmowie o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości uczelni.

Spirit of Łódź, czyli niezwykły projekt w duchu miasta

Zakończyły się zdjęcia do teledysku utworu „Horyzont”, który powstał w ramach projektu muzycznego Spirit of Łódź. Klip muzyczny to ostatni element trwającego wiele miesięcy procesu artystycznego.

Teatr jest taki ulotny

O przeroście formy nad treścią w teatrze i świecie, walce z własnym organizmem i potrzebie dyskusji z widzem opowiada aktorka Milena Lisiecka. Wciela się w jednego z dwóch bohaterów spektaklu „Wigilia”, przygotowywanego przez Teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka. Premiera 19 i 20 października na deskach Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych.

Fabryka Sztuki miejscem otwartym dla wszystkich

Półtora tysiąca pojedynczych koncertów, spektakli, wystaw, szkoleń i innych wydarzeń, 830 tysięcy odbiorców, ponad 60 grantów o wartości 5 milionów złotych, 69 rezydentów, którzy tu zaczęli swoją przygodę z biznesem! Rozmawiamy z Maciejem Trzebeńskim, Dyrektorem Naczelnym Fabryki Sztuki.

Scena Monopolis, teatr otwarty

Z przedstawieniami jest trochę tak, jak z meblami w mieszkaniu – w jednym teatrze pasują, a w drugim nie – mówi Kamil Maćkowiak, dyrektor artystyczny autorskiego teatru na deskach Sceny Monopolis i prezes Fundacji Kamila Maćkowiaka.

Teatr Chorea z premierą na Retroperspektywy 2019

Spektakl “ja, bóg” przygotowany przez łódzki Teatr Chorea rozpocznie tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy. Premiera 23 sierpnia o 19.00 na Scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi.

Sieradz Open Hair Festival

Alpahaville, Smolik/Kev Fox feat. Bokka & John Porter, Baranovski, spora garść offowej muzyki, Gosia Baczyńska w nocnym pokazie swoich kolekcji, spotkanie z Allanem i Wiesławą Starskimi, Zuhra Sullieva i Adam Szulc w wyjątkowych pokazach fryzjerskich i oczywiście Antoni Cierplikowski, którego duch od początku patronuje Sieradz Open Hair Festival.

Festiwal Łódź Czterech Kultur

Wielkie koncerty z udziałem gwiazd – od KAMP! i Izabeli Trojanowskiej po Leszka Biolika z Krzysztofem Zalewskim, ale i kameralne muzyczne spotkania z Danielem Spaleniakiem i Shortparis. Premierowe spektakle Agaty Dudy-Gracz, Magdaleny Kumorek i Mariusza Zaniewskiego i uznane już tytuły: sardyński Macbettu, poznańska Ambona Ludu czy krakowska Hańba. Wystawy, piknik artystyczny i interwencje w przestrzeni miejskiej z udziałem najgłośniejszych…

Udostępniamy scenę niezależnym artystom

O kolejnej edycji Festiwalu Off-Północna, teatrze offowym, silnych kobietach i wrażliwych mężczyznach rozmawiamy z Krzysztofem Wawrzyniakiem, pomysłodawcą i koordynatorem Festiwalu Off-Północna.

Kamil Maćkowiak dyrektorem artystycznym teatru Scena Monopolis

Już jesienią w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego działalność zainauguruje nowy teatr Scena Monopolis. Dyrektorem artystycznym teatru został Kamil Maćkowiak, znany łódzki aktor. 

Rozmowa o MIŁOŚCI

Takiej rozmowy jeszcze u nas nie było. Poprosiliśmy dwójkę wspaniałych aktorów – Kamila Maćkowiaka i Ewę Audykowską-Wiśniewską, by porozmawiali o miłości.

Kolorowe i niepokorne

Nasi fani doskonale wiedzą, że każda płyta Blue Cafe jest inna i zawsze niecierpliwie czekają aż otworzymy nową szufladę z „niespodziankami”. Takie jest Blue Cafe. Kolorowe i niepokorne. Dominika Gawęda i Paweł Rurak-Sokal w rozmowie z LIFE IN. Łódzkie.

Kalendarz TOYA „Kochamy Łódź”

Premiera IV edycji kalendarza TOYA „Kochamy Łódź” za nami. W hotelu DoubleTree by Hilton Łódź spotkali się przedstawiciele Grupy TOYA, artyści, którzy kalendarz współtworzyli oraz zaproszeni goście.

Uwielbiam szampana

Kultura francuska jest bardzo bogata i to w każdej dziedzinie. Ma wielu znakomitych pisarzy, wspaniałe teatry i muzea. Bardzo lubię także muzykę francuską – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi.

Mamy pełne widownie na spektaklach

Myślę, że dla teatru bardzo ważne jest wypracowanie wiarygodnego wizerunku artystycznego oraz uczciwe podejście do widza. Jeśli spotkania w teatrze są autentyczne, a widzowie czują, że zespół wierzy w to, co robi, powstaje szczególne przymierze pomiędzy twórcami a widownią – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.

Letnia Scena Monopolis

Cykl plenerowych darmowych spektakli, na które do Parku Źródliska zaprasza firma Virako, cieszy się niezwykłą popularnością. Za nami dwa wyjątkowe przedstawienia – monodram Teatru Polskiego „Szekspir Forever!” w znakomitym wykonaniu Andrzeja Seweryna oraz „Cudowna terapia” Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka. Cykl zamknie stołeczny Teatr Kamienica pod dyrekcją Emiliana Kamińskiego.

Nie jestem idealistą

O najważniejszych rolach, które zagrał i reżyserach, z którymi współpracował, o Letniej Scenie Monopolis i finansowaniu przez biznes kultury rozmawiamy z Andrzejem Sewerynem, aktorem, reżyserem i dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie.

Kacper Olszewski: Szanse są zawsze, czasami brakuje szczęścia

Kacper Olszewski – młody, zdolny 17-latek ze Strykowa. Właśnie na kinowych ekranach możemy oglądać go w „Sobiborze”, międzynarodowej produkcji w reżyserii Konstantina Chabieńskiego. To prawdziwa historia zbrojnego buntu i jedynej w historii drugiej wojny światowej masowej ucieczki więźniów z hitlerowskiego obozu.

Love to love Soundedit!

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit już po raz dziesiąty zaskakuje prawdziwą plejadą gwiazd! Tym razem Łódź odwiedzi twórca i prekursor muzyki tanecznej, wielokrotny zdobywca Oscarów, Grammy i Złotych Globów – Giorgio Moroder! W artystyczny sukurs przyjdzie mu Nosowska.

Koncertowy przewodnik

Wiele wspaniałych gwiazd zawita w tym roku do Polski, dlatego postanowiliśmy przygotować mały przewodnik po największych i najciekawszych wydarzeniach muzycznych. Naprawdę jest w czym wybierać.

Szukam własnego wiatru

Przez chwilę myślał, że będzie pracował w energetyce, ale po wypadku z turbiną parową, zrozumiał, że to nie jego świat. Los sprawił, że związał swoje życie z muzyczną sceną. W swoim repertuarze ma ponad czterdzieści partii operowych, które wykonywał niemal na całym świecie. Zbigniew Macias, solista i dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego.

Balet po polsku, balet po niemiecku

Dobrze jest zmieniać sceny co trzy, cztery lata. Sprawdzać siebie, zdobywać kolejne doświadczenia i piąć się po teatralnej drabince – mówi Marek Ludwisiak, tancerz, pedagog, organizator Festiwalu Tańca.

Kino z uśmiechem Charliego

O filmowej Łodzi, początkach kina, przeglądach i festiwalach rozmawiamy ze Sławomirem Fijałkowskim, właścicielem kina Charlie, prezesem Stowarzyszenia „Łódź Filmowa”, animatorem kultury.

Trochę z przypadku to L.Story

Na kilka lat zniknęli z muzycznej sceny. Powrócili w nowym bardziej poetyckim brzmieniu. Ich pierwszy w pełni polskojęzyczny album L.Story zbiera same pochlebne recenzje. Ponownie zaczęli koncertować. Nie tylko o nowej płycie rozmawiamy z Łukaszem Lachem, liderem łódzkiej grupy L.Stadt.

Każde wyzwanie rozwija artystę

Myślę, że każde wyzwanie rozwija artystę, mam też potrzebę sprawdzania się w różnych sytuacjach, przy różnych (czasem karkołomnych) pomysłach – mówi Joanna Woś, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi.

Show must go on!

Muzyka zespołu Queen towarzyszyła mu od wczesnego dzieciństwa. Freddie Mercury zawsze był jego idolem, więc w 20. rocznicę śmierci postanowił oddać mu hołd. Miał być jeden koncert, a było już ponad 100. Jan Niedźwiecki od pięciu lat realizuje swój autorski projekt Queen Symfonicznie.