Dwie edycje Festiwalu, prapremiera Krystiana Lupy

2 października odbędzie się inauguracja XXVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Co roku teatromani, nie tylko łódzcy, czekają na to wielkie święto teatru. Sprzedaż biletów rozpocznie się 21 września, a Festiwal potrwa do 28 października. Co poza tym? W Teatrze Powszechnym w Łodzi zapowiada się bardzo intensywny sezon.

To będzie moja Pretty Woman

Julia Roberts jest jedyna i niepowtarzalna. To, co nas łączy, to na pewno te kręcone włosy, bez których nie wyobrażam sobie Vivian. To jej znak rozpoznawczy! Burza loków! Ale nie skupiam się na tym, żeby być drugą Julią, bo to chyba byłoby nieciekawe. Pokażę swoją Vivian. Mam nadzieję, że też będzie jedyna i niepowtarzalna –…

Agnieszka Skrzypczak: A czy ja jutro gram?

Z Agnieszką Skrzypczak spotykam się, kiedy jeszcze spokojnie można się napić kawy w jednej z łódzkich restauracji. Kilka dni później byłoby to już niemożliwe. Teatry mogą grać dla 25 procent publiczności! – Ale czy będę mogła grać jutro, tego nie wiem. A czuję taki ogromny głód grania, takiego prawdziwego od serca, niepodszytego lękiem, frustracją, że…

Ewa Pilawska: Nie przeczekałam życia

Teatr nie powstaje sam z siebie – on wychodzi z rzeczywistości, z życia. Podobnie jest z każdą twórczością, która odzwierciedla naszą filozofię codziennych działań. Chodzi o pasję życia – jeśli mamy na nie apetyt, jesteśmy ciekawi każdego dnia – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego i dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Kultura w sieci TuLodz.pl – artyści w dobie pandemii

Epidemia, która radykalnie zmieniła życie społeczne w Polsce i w wielu innych krajach, odcisnęła też poważne piętno na życiu kulturalnym, pozbawiając artystów i publiczność możliwości realnego spotkania, tym samym zatrzymując wiele rodzajów i form kulturalnego przekazu. Zmusiło to twórców kultury do poszukiwania nowych, szerzej dotąd nie stosowanych środków artystycznego wyrazu.

Klaus – obsesja miłości, premiera w październiku

Pod koniec sierpnia Fundacja Kamila Maćkowiaka na Scenie Monopolis przedpremierowo zaprezentowała monodram „Klaus – obsesja miłości”, którego premierę zaplanowano na 3 i 4 października. O wrażeniach z pierwszego spotkania z widzami i zmierzeniu się z postacią Klausa Kinskiego opowiada nam Kamil Maćkowiak.

Dobra powieść z Łodzią w tle

„Woda księżycowa” to książka o poszukiwaniu sensu, samorealizacji i spełnienia w życiu osobistym i zawodowym. To powieść o ludziach, dla których najcenniejsze jest realizowanie marzeń. Swoich marzeń. O losach Natalii, bohaterki książki rozmawiamy z Agnieszką Janiszewską-Szczepanik, autorką powieści.

Od Lutni do Muzycznego

Wiosna 1945. to dla kulturalnej Łodzi czas wyjątkowy. Z uwagi na niewielkie zniszczenia oraz centralne położenie miasta w nowych granicach Polski, Łódź stała się tymczasową stolicą kraju. Po wojnie do miasta powróciła także polska kultura.

Jej Magnificencja Rektor!

Awangardowość ASP dziś to otwartość na zmiany, wytyczanie trendów, wychodzenie naprzeciw nowościom i odważne pójście krok dalej niż inni. Profesor Jolanta Rudzka-Habisiak, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w rozmowie o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości uczelni.

Festiwal OFF/ON Północna na wirtualnej scenie

Przebojowy koncert z tekstami Osieckiej oraz poruszająca, niezwykle plastyczna  podróż w głąb ludzkiej psychiki. Na wirtualnej scenie OFF/ON Teatr Muzyczny w Łodzi zaprezentuje w ten weekend dwa wydarzenia, zarejestrowane podczas wcześniejszych edycji festiwalu OFF-Północna: spektakl „Straty/Nadmiary” w wykonaniu Nyska Studio oraz recital Marcina Januszkiewicza „Osiecka po męsku”.

Teatr jest jak dobra kolacja, którą się delektuję

Przed laty poważnie myślała o medycynie, ale – jak mówi – wybrało ją aktorstwo. Teraz do niej wraca. Uwielbia minimalizm. Żyje skromnie, ale lubi otaczać się tym co piękne. Monika Buchowiec, aktorka Teatru Nowego w Łodzi specjalnie dla LIFE IN. Łódzkie.

Spirit of Łódź, czyli niezwykły projekt w duchu miasta

Zakończyły się zdjęcia do teledysku utworu „Horyzont”, który powstał w ramach projektu muzycznego Spirit of Łódź. Klip muzyczny to ostatni element trwającego wiele miesięcy procesu artystycznego.

Teatr jest taki ulotny

O przeroście formy nad treścią w teatrze i świecie, walce z własnym organizmem i potrzebie dyskusji z widzem opowiada aktorka Milena Lisiecka. Wciela się w jednego z dwóch bohaterów spektaklu „Wigilia”, przygotowywanego przez Teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka. Premiera 19 i 20 października na deskach Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych.

W aktorstwie wywracam się na lewą stronę

Lubię i potrafię wprowadzać ludzi w dobry nastrój, rozśmieszać ich. Na ulicach rzadko się do siebie uśmiechamy, w domach mierzymy się z codziennymi problemami, z pracy wychodzimy sfrustrowani. W teatrze dzieląc się swoją kreatywnością i energią pozwalam ludziom przenieść się w świat, w którym życie jest zwykle dużo barwniejsze. Karolina Krawczyńska, aktorka Teatru Powszechnego w…

Fabryka Sztuki miejscem otwartym dla wszystkich

Półtora tysiąca pojedynczych koncertów, spektakli, wystaw, szkoleń i innych wydarzeń, 830 tysięcy odbiorców, ponad 60 grantów o wartości 5 milionów złotych, 69 rezydentów, którzy tu zaczęli swoją przygodę z biznesem! Rozmawiamy z Maciejem Trzebeńskim, Dyrektorem Naczelnym Fabryki Sztuki.

Scena Monopolis, teatr otwarty

Z przedstawieniami jest trochę tak, jak z meblami w mieszkaniu – w jednym teatrze pasują, a w drugim nie – mówi Kamil Maćkowiak, dyrektor artystyczny autorskiego teatru na deskach Sceny Monopolis i prezes Fundacji Kamila Maćkowiaka.

Teatr Chorea z premierą na Retroperspektywy 2019

Spektakl „ja, bóg” przygotowany przez łódzki Teatr Chorea rozpocznie tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy. Premiera 23 sierpnia o 19.00 na Scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi.

Sieradz Open Hair Festival

Alpahaville, Smolik/Kev Fox feat. Bokka & John Porter, Baranovski, spora garść offowej muzyki, Gosia Baczyńska w nocnym pokazie swoich kolekcji, spotkanie z Allanem i Wiesławą Starskimi, Zuhra Sullieva i Adam Szulc w wyjątkowych pokazach fryzjerskich i oczywiście Antoni Cierplikowski, którego duch od początku patronuje Sieradz Open Hair Festival.

Festiwal Łódź Czterech Kultur

Wielkie koncerty z udziałem gwiazd – od KAMP! i Izabeli Trojanowskiej po Leszka Biolika z Krzysztofem Zalewskim, ale i kameralne muzyczne spotkania z Danielem Spaleniakiem i Shortparis. Premierowe spektakle Agaty Dudy-Gracz, Magdaleny Kumorek i Mariusza Zaniewskiego i uznane już tytuły: sardyński Macbettu, poznańska Ambona Ludu czy krakowska Hańba. Wystawy, piknik artystyczny i interwencje w przestrzeni miejskiej z udziałem najgłośniejszych…

Udostępniamy scenę niezależnym artystom

O kolejnej edycji Festiwalu Off-Północna, teatrze offowym, silnych kobietach i wrażliwych mężczyznach rozmawiamy z Krzysztofem Wawrzyniakiem, pomysłodawcą i koordynatorem Festiwalu Off-Północna.

Kamil Maćkowiak dyrektorem artystycznym teatru Scena Monopolis

Już jesienią w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego działalność zainauguruje nowy teatr Scena Monopolis. Dyrektorem artystycznym teatru został Kamil Maćkowiak, znany łódzki aktor. 

Rozmowa o MIŁOŚCI

Takiej rozmowy jeszcze u nas nie było. Poprosiliśmy dwójkę wspaniałych aktorów – Kamila Maćkowiaka i Ewę Audykowską-Wiśniewską, by porozmawiali o miłości.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych!

8 marca rozpocznie się jubileuszowa, 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, jednego z najstarszych festiwali teatru zawodowego w Polsce. Jak co roku, Festiwal otworzy kalendarz teatralnych festiwali w Polsce. Temat tej edycji to „Publiczność”.

Więź z widzami

Festiwal cały czas ewoluuje, więc publiczność też się zmienia. Oczywiście część widzów odchodzi, bo zmienia się repertuar. Część widzów podąża za tą zmianą. Cały czas pojawiają się też nowi odbiorcy. Ale jedno ich łączy – wszyscy przychodzą do nas, bo szukają dobrego teatru – mówi Ewa Pilawska, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Kolorowe i niepokorne

Nasi fani doskonale wiedzą, że każda płyta Blue Cafe jest inna i zawsze niecierpliwie czekają aż otworzymy nową szufladę z „niespodziankami”. Takie jest Blue Cafe. Kolorowe i niepokorne. Dominika Gawęda i Paweł Rurak-Sokal w rozmowie z LIFE IN. Łódzkie.

Kalendarz TOYA „Kochamy Łódź”

Premiera IV edycji kalendarza TOYA „Kochamy Łódź” za nami. W hotelu DoubleTree by Hilton Łódź spotkali się przedstawiciele Grupy TOYA, artyści, którzy kalendarz współtworzyli oraz zaproszeni goście.

Uwielbiam szampana

Kultura francuska jest bardzo bogata i to w każdej dziedzinie. Ma wielu znakomitych pisarzy, wspaniałe teatry i muzea. Bardzo lubię także muzykę francuską – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi.

Mamy pełne widownie na spektaklach

Myślę, że dla teatru bardzo ważne jest wypracowanie wiarygodnego wizerunku artystycznego oraz uczciwe podejście do widza. Jeśli spotkania w teatrze są autentyczne, a widzowie czują, że zespół wierzy w to, co robi, powstaje szczególne przymierze pomiędzy twórcami a widownią – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.

Letnia Scena Monopolis

Cykl plenerowych darmowych spektakli, na które do Parku Źródliska zaprasza firma Virako, cieszy się niezwykłą popularnością. Za nami dwa wyjątkowe przedstawienia – monodram Teatru Polskiego „Szekspir Forever!” w znakomitym wykonaniu Andrzeja Seweryna oraz „Cudowna terapia” Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka. Cykl zamknie stołeczny Teatr Kamienica pod dyrekcją Emiliana Kamińskiego.

Kacper Olszewski: Szanse są zawsze, czasami brakuje szczęścia

Kacper Olszewski – młody, zdolny 17-latek ze Strykowa. Właśnie na kinowych ekranach możemy oglądać go w „Sobiborze”, międzynarodowej produkcji w reżyserii Konstantina Chabieńskiego. To prawdziwa historia zbrojnego buntu i jedynej w historii drugiej wojny światowej masowej ucieczki więźniów z hitlerowskiego obozu.

Ewa Audykowska: Kocham wszystkie moje role!

Każdej swojej roli oddaje całą swoją wrażliwość, wiedzę i wiele sił witalnych. Chciałaby kiedyś zagrać z Januszem Gajosem i Piotrem Fronczewskim, których uwielbia od dzieciństwa. Ewa Audykowska-Wiśniewska, aktorka Teatru im. Stefana Jaracza, specjalnie dla LIFE IN. Łódzkie.

Love to love Soundedit!

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit już po raz dziesiąty zaskakuje prawdziwą plejadą gwiazd! Tym razem Łódź odwiedzi twórca i prekursor muzyki tanecznej, wielokrotny zdobywca Oscarów, Grammy i Złotych Globów – Giorgio Moroder! W artystyczny sukurs przyjdzie mu Nosowska.

Koncertowy przewodnik

Wiele wspaniałych gwiazd zawita w tym roku do Polski, dlatego postanowiliśmy przygotować mały przewodnik po największych i najciekawszych wydarzeniach muzycznych. Naprawdę jest w czym wybierać.

Szukam własnego wiatru

Przez chwilę myślał, że będzie pracował w energetyce, ale po wypadku z turbiną parową, zrozumiał, że to nie jego świat. Los sprawił, że związał swoje życie z muzyczną sceną. W swoim repertuarze ma ponad czterdzieści partii operowych, które wykonywał niemal na całym świecie. Zbigniew Macias, solista i dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego.

Balet po polsku, balet po niemiecku

Dobrze jest zmieniać sceny co trzy, cztery lata. Sprawdzać siebie, zdobywać kolejne doświadczenia i piąć się po teatralnej drabince – mówi Marek Ludwisiak, tancerz, pedagog, organizator Festiwalu Tańca.

Kino z uśmiechem Charliego

O filmowej Łodzi, początkach kina, przeglądach i festiwalach rozmawiamy ze Sławomirem Fijałkowskim, właścicielem kina Charlie, prezesem Stowarzyszenia „Łódź Filmowa”, animatorem kultury.

Niepoważna i nostalgiczna

Jest silną kobietą, bo targa za sobą wielką walizkę, podróżując w nieskończoność między Łodzią, Warszawą a Szczecinem. Jest przebojowa i towarzyska, bywa roztargniona i bałaganiarska. Szesnaście lat temu zagrała Nel w „Pustyni i w puszczy”. Karolina Sawka w rozmowie z Magdą Maciejczyk.

Trochę z przypadku to L.Story

Na kilka lat zniknęli z muzycznej sceny. Powrócili w nowym bardziej poetyckim brzmieniu. Ich pierwszy w pełni polskojęzyczny album L.Story zbiera same pochlebne recenzje. Ponownie zaczęli koncertować. Nie tylko o nowej płycie rozmawiamy z Łukaszem Lachem, liderem łódzkiej grupy L.Stadt.

Leżenie w hamaku? Nie dla mnie!

Wciąż nawiguję pomiędzy pracą w teatrze, na planach filmowych, rolami w serialach, castingami, zajęciami ze studentami w szkole filmowej, uczeniem się nowych ról, domowymi obowiązkami, czasem z dziećmi i spotkaniami ze znajomymi. Leżenie na hamaku w ogrodzie mi nie odpowiada. Miałbym wrażenie, że ucieka mi życie – mówi Ireneusz Czop w rozmowie z Magdą Maciejczyk.…

Każde wyzwanie rozwija artystę

Myślę, że każde wyzwanie rozwija artystę, mam też potrzebę sprawdzania się w różnych sytuacjach, przy różnych (czasem karkołomnych) pomysłach – mówi Joanna Woś, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi.

Show must go on!

Muzyka zespołu Queen towarzyszyła mu od wczesnego dzieciństwa. Freddie Mercury zawsze był jego idolem, więc w 20. rocznicę śmierci postanowił oddać mu hołd. Miał być jeden koncert, a było już ponad 100. Jan Niedźwiecki od pięciu lat realizuje swój autorski projekt Queen Symfonicznie.