Łódź – doskonałe miejsce do pracy nad innowacyjnymi śmigłowcami

O taksówkach powietrznych, nowych wyzwaniach, rozwoju łódzkiego biura i centrum badawczego oraz kadrze doskonałych inżynierów młodego pokolenia, rozmawiamy z Tomaszem Krysińskim, wiceprezesem ds. badań i rozwoju w Airbus Helicopters.

Francuski na co dzień

O tym, co ważne w nauce języków, co daje znajomość języka francuskiego i co łączy Instytut Romanistyki z Francją, rozmawiamy z dyrektor Instytutu dr hab. prof. UŁ Anitą Staroń oraz z zastępczynią dr Magdaleną Koźluk.

Z miłości do Francji

Z Beatą Dankowską, Dominiką Przytulską, Beatą Twarkowską-Ostafińską, Beatą Czerwińską i Pauliną Oczkowską-Korpecką ze Stowarzyszenia Łódzkie Bardziej Francuskie rozmawiamy o Francji, języku francuskim i kulturze frankofońskiej.

Komiks w nauce francuskiego

Łódź od niedawna wzbogaciła się o kolejną bibliotekę. Tym razem nietypową – są w niej do przeczytania wyłącznie komiksy. Wszystkie w języku francuskim. Biblioteka mieści się w siedzibie Alliance Française i liczy ponad dwa tysiące komiksów!

Hotele muzyką połączone

Dwa łódzkie hotele Novotel i ibis Łódź Centrum połączyły siły i od niedawna mają wspólną kadrę zarządzającą. Aleksandra Prędka została dyrektorem generalnym obu hoteli, a Milena Kozik, dyrektorem ds. operacyjnych.

Hutchinson w Łodzi strategiczny dla branży motoryzacyjnej

Projektowanie i produkcja inteligentnych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej i przemysłu, tworzenie przyszłych rozwiązań w zakresie mobilności na ziemi, morzu i w powietrzu – tak można krótko scharakteryzować firmę Hutchinson z Łodzi.

Dzisiaj pracodawcy bardziej doceniają swoich ludzi

O tym, dlaczego dziś trudniej jest namówić pracownika do zmiany pracy, co jest najważniejsze podczas rekrutacji i jacy pracownicy są dziś najwartościowszy, opowiada Monika Zielińska-Mysior, dyrektor generalny i członek zarządu Gravet Consulting, łódzkiej firmy doradztwa personalnego

Menedżer z francuskim dyplomem

O tym, dlaczego warto wybrać studia podyplomowe Polsko-Francuskiego Programu Studiów w zakresie Zarządzania typu MBA, rozmawiamy z ich dyrektorem prof. zw. dr. hab. Tomaszem Domańskim.

Znajomość francuskiego kluczem do kariery

Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej od lat nieustannie rozwija współpracę z Francją – nie tylko z francuskimi uczelniami, ale również z Ambasadą Francji w Polsce oraz licznymi organizacjami pozarządowymi, wspierającymi rozwój francuskiej kultury w naszym kraju.

Co łączy francuskie kosmetyki z Akademią Sztuk Pięknych?

O współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi z francuską marką ekskluzywnych kosmetyków Sisley i ostatnim Łódź Young Fashion rozmawiamy z Magdaleną Janus-Hibner, pełnomocnikiem rektora ds. promocji i projektów.

Balet nas uczy i rozwija

Nauka baletu to ciągły proces kształtowania ciała, układania sylwetki tak, żeby osiągnąć perfekcję ruchów. A to się robi poprzez mozolne, powtarzające się ćwiczenia. O sztuce baletu i tańcu opowiada Elżbieta Wiśniewska, dyrektor Niepublicznej Szkoły Baletowej w Łodzi.

Czy frytki pasują do szampana?

O tym, dlaczego wina z Burgundii nazywana są królami, jaki trunek pasuje do ryb, a jaki do wołowiny, dlaczego truskawki i szampan to niedobrana para, opowiada Michał Bald, łódzki sommelier, area manager M&P Pavlina.

Z ziemi francuskiej do Polski

Maciej Darmas mówi o sobie, że jest polskim frankofonem. Udziałowiec i dyrektor w polskim oddziale firmy LDI Group, która od lat wspiera święto Beaujolais Nouveau organizowane przez Honorowego Konsula Francji w Łodzi. LDI Group to francuska firma z branży spedycyjno-logistycznej. Oprócz Francji i Polski działa także w Rumunii, Bułgarii, Północnej Macedonii i Kazachstanie. Przy okazji…

UFE Pologne, czyli francuski styl życia

W 1989 roku upadł w Polsce system komunistyczny, a kraj wszedł na drogę przemian demokratycznych i wolnorynkowych. Wtedy ważne stało się to, aby zmiany zostały wsparte konkretnymi działaniami i pomocą ze strony wolnego świata. Jako pierwsi zawitali do Polski przedsiębiorcy francuscy.

Drodzy Przyjaciele Francji

Z wielką radością i dumą – oddajemy dziś w Państwa ręce drugie wydanie specjalne LIFE IN Łódzkie – „Fran­cja w Łodzi”. Jesteśmy szczęśliwi, że ponownie uda się nam opowiedzieć Państwu o tym, co zadziało się wokół relacji polsko-francusko-łódzkich na przestrzeni ostat­nich 12 miesięcy. Oczywiście – pretekstem jest 24 łódz­kie Beaujolais Nouveau!Łódź od wielu lat jest…

TO JUŻ 30 LAT odważnych decyzji i kolejne przed nami

O jubileuszu 30-lecia, początkach firmy, zmieniającym się rynku motoryzacyjnym i oczekiwaniach klientów rozmawiamy z Krzysztofem Jaroszewiczem, właścicielem firmy Jaszpol, która jest największym w województwie łódzkim autoryzowanym dealerem Renault i Dacia.

Ważniejsze od posiadania stało się użytkowanie

Duster, Clio, Captur, Kadjar i Master to zdecydowani liderzy naszej sprzedaży. W październiku w salonach pojawiło się nowe Clio, to już piąta odsłona tego kultowego auta, które w przyszłym roku obchodzić będzie swoje 30. urodziny. Nie wątpię, że okaże się naszym sprzedażowym hitem – mówi Tomasz Krakowiak, Dyrektor Sprzedaży w firmie Jaszpol.

Samochody przestały być dobrem luksusowym

Używany nie znaczy gorszy. Mamy pewne i sprawdzone auta z gwarancją, pochodzące wyłącznie z krajowej sieci dealerskiej. Wyselekcjonowane samochody z udokumentowanym przebiegiem i historią serwisową. Taki zakup jest bezpieczny – mówi Piotr Kujawa, Kierownik Działu Samochodów Używanych.

Opinie klientów są dla nas najważniejsze

Nasze serwisy pracują według rygorystycznych norm związanych z jakością napraw i obsługi klientów. Dlatego dzięki przekazywanym nam uwagom, możemy wciąż udoskonalać nasze działania – mówi Arkadiusz Majkowski, Dyrektor Działu Obsługi Posprzedażnej.

Nasza przyszłość: innowacyjny marketing i sztuczna inteligencja

Sprzedaż bez marketingu nie istnieje. Cały czas pracujemy nad tym, by wyróżnić się na tle konkurencji. Marki samochodów są do siebie zbliżone, więc musimy dać to, czego nie dają inni. Stawiamy na kreatywność i innowacyjność, a przy tym lubimy dawać prezenty – mówi Beata Cyrulińska, Marketing i PR Manager.

Trzy Renault Megane GrandCoupe jeszcze do wygrania

Siedem Renault Megane GrandCoupe trafiło na rok do nowych właścicieli, trzy kolejne czekają. Z okazji jubileuszu 30-lecia firma Jaszpol zorganizowała wielki konkurs, w którym do wygrania było dziesięć samochodów i ponad 300 nagród.

Jest z nami prawie 30 lat

Mówią o nim samochód legenda, a nazwę zawdzięcza jednej z córek Zeusa, muzie historii Klio, co w tłumaczeniu z greki oznacza „głosząca sławę”. I już od początku produkcji tę sławę udało mu się zdobyć. Clio jest pierwszym modelem, któremu aż dwukrotnie przyznano tytuł Samochodu Roku.

Uwodzicielskie i z charakterem – nowe Clio

Nowe Renault Clio to najważniejsza premiera 2019 roku! Daj się uwieść jego zmysłowym liniom nadwozia. A rewolucyjne wnętrze po prostu Cię zachwyci.

Przełomowe momenty w historii firmy JASZPOL

W 30-letniej historii firmy Jaszpol było kilka przełomowych momentów, które warto szczególnie podkreślić.

Najlepiej sprzedające się modele – TOP5

Dacia Duster, Renault Clio, Captur, Kadjar i Master, to zdecydowani leaderzy sprzedaży. Biją rekordy popularności nie tylko w salonach firmy Jaszpol, ale także kraju i Europie.

Co kryje się pod każdą z liter w nazwie JASZPOL

W nieco inny sposób postanowiliśmy pokazać, co kryje każda z liter w nazwie firmy Jaszpol.

Firma Jaszpol – jedyna taka w Łódzkiem – poznajcie naszych pracowników

Firma Jaszpol, największy w województwie łódzkim autoryzowany dealer Renault i Dacia, obchodzi 30-lecie działalności. Ta dynamicznie rozwijająca się firma motoryzacyjna, cieszy się doskonałą renomą wśród swoich klientów.

Francuska motoryzacja w pigułce

Francuska motoryzacja kojarzona jest z niepowtarzalnym stylem, ponadczasowym wzornictwem i awangardą projektantów. Auta z tego kraju pozostają na długo w pamięci.

Dobre wino to takie, które nam smakuje

Michał Bald, sommelier, M&P Pavlina area manager: Na dobrą zabawę każdy sposób jest dobry, a zatem bawmy się i pijmy Beaujolais Nouveau!

Tylko Łódź ma takie laboratorium w tej części Europy!

O tym, po co fałszuje się wino i dlaczego potrzebne są badania zawartości tego trunku, o nowych inwestorach, którzy pojawią się w Bionanoparku i powołaniu Międzynarodowej Agencji Badawczej rozmawiamy z Markiem Cieślakiem, prezesem Bionanoparku w Łodzi.

Uwielbiam szampana

Kultura francuska jest bardzo bogata i to w każdej dziedzinie. Ma wielu znakomitych pisarzy, wspaniałe teatry i muzea. Bardzo lubię także muzykę francuską – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi.

Tańcząc z robotami

Jest taka szkoła w Łodzi, inna niż wszystkie. Tu nie stawia się na jednostkę, najważniejsza jest praca zespołowa. Niepubliczna Szkoła Baletowa prowadzi szeroko rozwinięty program artystyczny z zakresu tańca klasycznego, ludowego, historycznego, jazzowego, tańców współczesnych.

W Polsce żyje się coraz lepiej

Społecznik, przedsiębiorca, fan win z Burgundii. W Polsce od 25 lat – Eric Salvat, szef UFE w Polsce, właściciel Axia Digital.

Z Łodzi do największych linii lotniczych

Szkolenie pilotów, zarządzanie samolotami, przeloty taksówkami powietrznymi – to wszystko dzięki Bartłomiejowi Walasowi, udziałowcowi firmy Bartolini Air.

Klucz do sukcesu

O związkach Politechniki Łódzkiej z Francją, o korzyściach wynikających z nauki języka francuskiego, mobilności i Kluczu francuskim rozmawiamy z dr Dorotą Piotrowską, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej.

Francuski to piękny język

Pochodzi z polskiej rodziny, która wyemigrowała do Francji ponad 100 lat temu. Do Polski przyjechał przed kilkoma tygodniami. Planuje zostać u nas kilka najbliższych lat. Lucas Dymny, Dyrektor Alliance Française Łódź.

Trochę Francji w centrum Łodzi

Dzisiaj nie wystarcza już dobra znajomość języka angielskiego, który w zasadzie przestał być językiem obcym. Znajomość drugiego języka daje większe możliwości na rynku pracy, o czym przekonują się na co dzień nasi absolwenci – mówi Aleksandra Ratuszniak, dyrektor XIII LO, w którym prowadzone są klasy dwujęzyczne z językiem francuskim.

W tym roku zostałem Polakiem

Miał 23 lata, kończył studia w Lyonie i zakochał się w dziewczynie z Łodzi. Przyjechał za nią do Polski ćwierć wieku temu i został u nas na stałe. David Lhomme, Francuz z urodzenia, Polak z wyboru, właściciel Grupy Poldem.

Korporacje dają ogromne szanse

Najciekawsze miejsce we Francji? Paryż. Ulubione wino? Cabernet i merlot. Najważniejsze miasto? Oczywiście Łódź! Rozmowa z inżynierem Pawłem Leskim, dyrektorem Hutchinson Łódź.

Łódź? Tu najszybciej znajduje się przyjaciół

X3, Racer, City Airbus – niewiele osób wie, że te projekty są mocno związane z Łodzią. Nad dwoma ostatnimi pracują aktualnie nasi młodzi inżynierowie, o których Renata Graczyk, Local Manager Airbus Helicopters Polska mówi: To naprawdę doskonale wykształceni młodzi ludzie, którzy myślą innowacyjnie, mają pomysły i przede wszystkim wiedzą, jak je wykorzystać w praktyce.

Łódź to wciąż ziemia obiecana dla tych, którzy zechcą się o tym przekonać

Łodzianka, która kocha swoje miasto i lubi Francję. Szczęśliwa i dumna ze swoich osiągnięć. Żona, matka i menedżer jednej z największych łódzkich firm. Anna Kędziora-Szwagrzak, prezes Veolia Energia Łódź w rozmowie z LIFE IN. Łódzkie.

Smacznie i zdrowo

Osobiście bardzo lubię dania kuchni fusion, w której chodzi o to, by umiejętnie łączyć tradycyjne kuchnie różnych krajów i tworzyć w ten sposób smakowite wariacje – mówi Krzysztof Nowacki, szef kuchni w hotelu Novotel Łódź Centrum.

Komfort i dobra energia

O tym, kiedy w hotelu bywa najwięcej gości, co Novotel wyróżnia na łódzkim rynku hotelarskim, dobrej energii, wyjątkowych pracownikach i różnorodnej ofercie rozmawiamy z Magdaleną Fohue, dyrektorem hotelu Novotel Łódź Centrum.