Kultura

14. Festiwal Kamera Akcja w Łodzi czyli zmiana, robota i strajk!

14. Festiwal Kamera Akcja w Łodzi czyli zmiana, robota i strajk!

W tym roku Festiwalu Kamera Akcja to w sumie 85 filmów, 80 gości oraz 20 warsztatów i spotkań z twórcami. Do obejrzenia będą filmy prosto z Cannes, Wenecji czy Berlina, w tym ponad 20 premierowych pokazów. Do tego wyjątkowa kolacja połączona z przedpremierowym pokazem filmu. Początek 12 października w Monopolis.

Jedyny festiwal filmów fabularnych w Łodzi zacznie się 12 października i potrwa cztery dni. Przez kolejne cztery dni od 16 do 19 października wydarzenie będzie dostępne online na platformie VOD Think Film. Tegoroczną edycję FKA zainauguruje przedpremierowy pokaz Chłopów, polskiego kandydata do Oscara, który będzie można zobaczyć w sali Scena Monopolis. Początek o 17.15. Wśród gości pojawią się Jerzy Kromołowski i Mary Olson-Kromołowski, hollywoodzcy scenarzyści, autorzy Obietnicy z Jackiem Nicholsonem, którzy zdradzą arkana pracy twórczej. Festiwal zamknie pokaz Święta ognia w reżyserii Kingi Dębskiej. Spotkanie z reżyserką zwieńczy stacjonarną część festiwalu.

Oglądanie i dyskusje na żywo…

W tym roku w Łodzi prezentowanych będzie ponad 85 filmów, z czego aż 53 to produkcje pełnometrażowe. W programie FKA znalazły się głośne tytuły festiwalowe z Cannes, Sundance, Wenecji, Berlina czy Toronto. Szczęśliwi posiadacze karnetów będą mogli zobaczyć m.in. Czerwone niebo (Berlinale 2023 – Wielka Nagroda Jury), How to have sex, Club Zero (z Mią Wasikowską w roli głównej), The Old Oak (Nagroda Jury Ekumenicznego w Cannes), Opadające liście, Powoli, Past Lives, Reality, Zielona granica, Chłopi, Cicha dziewczyna, Monster i Przejścia. Dodatkowo organizatorzy pokażą trzy filmy Justine Triet, nagrodzonej w tym roku Złotą Palmą: Victoria, Sybilla, Age of Panic, zaprezentują najlepiej oceniane przez krytyków premiery sezonu oraz najciekawsze projekty filmowe ostatnich miesięcy z Rumunii.

Organizatorzy zapraszają także na łódzką premierę reżyserskiego debiutu Gabrieli Muskały Błazny. To najnowszy film dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Dokładny repertuar filmowy TUTAJ

Oprócz pokazów filmowych organizatorzy FKA stawiają na spotkania i dyskusje z ludźmi kina, a punktem kulminacyjnym każdego dnia festiwalu będą dyskusje pod hasłami zmiana, robota i strajk czyli na najistotniejsze tematy związane ze światem filmu.

… i online

Festiwal Kamera Akcja w tym roku, to także dodatkowe cztery dni festiwalowych emocji online na platformie Think Film. W tym roku dzięki współpracy z Festiwalem Mediów Człowiek w Zagrożeniu organizatorzy zapraszają do udziału równocześnie w wydarzeniach dwóch festiwali. Będzie to dostępne wyłącznie dla posiadaczy karnetów. W ramach części przygotowanej przez FKA do obejrzenia będą m.in. film Iry Sachsa Mali mężczyźni. To opowieść o przyjaźni dwóch nastolatków, Tony’ego i Jake’a, zakłóconej kłótnią ich rodziców. Gęste fabularnie są także Różne drogi do świętości Anieli Gabryel (szósty w historii dyplom Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi), który zostanie zaprezentowany przedpremierowo. Widzowie zainteresowani równie odważnymi historiami powinni zwrócić uwagę na obsypane nagrodami Granice miłości Tomasza Wińskiego wyjawiające najskrytsze marzenia i fantazje erotyczne bohaterów. Wiński wraz ze scenarzystką Petrą Hůlovą, jedną z najwybitniejszych współczesnych czeskich pisarek, kreśli opowieść o badaniu własnej intymności, przygodach z innymi partnerami i coraz bardziej intensywnych poszukiwaniach granic, które można przekroczyć w miłości i seksie. O nagości i cielesności opowiadają także Części intymne Kristy Guevara-Flanagan, autotematyczny dokument o standardach pracy w przemyśle filmowym, pracy koordynatorów/ek scen intymnych. Film poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy współczesne kino powinno stanąć w obronie równości i naturalności ludzkich ciał czy ich wykluczenia i idealizacji. Odpowiedzi udzielają cenione reżyserki, scenarzystki i aktorki, między innymi Jane Fonda, Joey Soloway, Angela Robinson, Karyn Kusama, Rose McGowan czy Emily Meade.

Kolacja z filmem w Monopolis

Niecodziennym wydarzenie podczas FKA będzie wyjątkowa kolacja w Monopolis połączona z przedpremierowym pokazem filmu Trần Anh Hùnga nagrodzonego za reżyserię w Cannes! Bulion i inne namiętności z Juliette Binoche w roli głównej to film, który wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia. Znawcy tematu twierdzą, że od czasów Uczty Babette nie było w kinach tak smakowitego filmu. Organizatorzy pokazu w Monopolis zaproponowali uczestnikom udział w autorskiej kolacji złożonej z dań kuchni francuskiej. Interesujące jest to, że goście będą aktywnymi uczestnikami przygotowywania potraw przez szefa kuchni i dostaną okazję zobaczyć, jak wygląda proces tworzenia dań: przygotowanie składników, kolejne etapy procesu, ostateczne podanie potrawy. Sprzedaż biletów na to wydarzenie rozpocznie się już niebawem. Bon appétit!

***

Wydarzenie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi, a także ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego, mecenasa festiwalu. Głównymi partnerami festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Kinematografii i Monopolis.
Karnety w cenie od 99 zł w sprzedaży do 9 października 2023 r.