Kultura

Alfabet Teatropolis

Alfabet Teatropolis

W alfabetycznym skrócie przedstawiamy Festiwal Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS. Nowe kulturalne wydarzenie na mapie Łodzi.

 

Andrzej Seweryn
Dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS. W kuluarach mówiono o nim: dobry duch festiwalu. Niezwykle zaangażowany, witający widzów i zapowiadający każdy spektakl, inicjator rozmów o sztuce aktorskiej i teatrze, w których aktywnie uczestniczył.

Adam Ferency
Aktor filmowy i teatralny oraz reżyser teatralny. Podczas TEATROPLIS zobaczyliśmy artystę w wyreżyserowanym przez niego Dzienniku Przebudzenia. Na scenie partnerowała mu Joanna Kosierkiewicz.

Agnieszka Przepiórska
Aktorka Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Podczas Festiwalu mogliśmy zobaczyć ją w niezwykle poruszającym spektaklu Ginczanka. Przepis na prostotę życia.

Bronisław Wrocławski
Łódzki aktor, uhonorowany nagrodą specjalną. Jurorzy docenili artystę, a także pedagoga i wielką osobowość sceniczną za dotychczasową pracę artystyczną. Łódzka publiczność przyjęła wyróżnienie owacjami na stojąco.

 

Byk
Spektakl w wykonaniu Roberta Talarczyka według tekstu dramatycznego Szczepana Twardocha, otworzył Festiwal.

Centrum Festiwalowe
Miejsce w Monopolis, w którym można było spotkać się z artystami i uczestniczyć w rozmowach z nimi, które na żywo prowadzili znani dziennikarze. Tu można było także oglądać wystawę z plakatami do filmu „Ziemia obiecana” i innych, w których niezapomniane role stworzył Andrzej Seweryn.

Dziennik Przebudzenia
Spektakl w wykonaniu Adam Ferencego i Joanny Kosierkiewicz, w którym zaprezentowano świetną prozę Jerzego Pilcha, oddającą poczucie humoru pisarza.

Dorota Kędzierzawska
Reżyserka, scenarzystka i montażystka, dama Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Znana z filmów podejmujących tematy wykluczenia społecznego, takich jak Wrony, Nic, Jestem oraz Pora umierać oraz Jutro będzie lepiej. Wyjątkowa osobowość, która zasiadała w festiwalowym jury.

Debiut
To jedna z dwóch festiwalowych kategorii, w której udział mogli wziąć twórcy do lat 26. W tej kategorii jury nie przyznało nagrody głównej. Prezentowane spektakle Mięso i Miłość Ci wszystko wypaczy wyróżniono i nagrodzono kwotą po 5 tysięcy złotych.

Emocje
Towarzyszyły wszystkim każdego festiwalowego dnia. Były łzy wzruszenia i radości, były stres, lęk i obawy. Każdy z festiwalowych dni dostarczał nowych doświadczeń twórcom wydarzenia, artystom i wyjątkowej widowni, której dziękujemy, za to, że nie tylko tłumie, ale i aktywnie uczestniczyła w tym teatralnym święcie.

Festiwal Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS
Nowe kulturalne wydarzenie na mapie teatralnej Polski. Festiwal dedykowany aktorom to inicjatywa Krzysztofa Witkowskiego, prezes Virako, inwestora Monopolis oraz Andrzeja Seweryna, wybitnego aktora.

Grand Prix
W kategorii Open tytuł przypadł Joannie Gonschorek, która zaprezentowała się w spektaklu Zapowiada się ładny dzień. Jurorzy wyróżnili autorkę za prawdę, głębię odwagę i szczerość. Aktorka otrzymała statuetkę, 20 tysięcy złotych oraz możliwość grania spektaklu na Scenie Monopolis w sezonie teatralnym 2023/2024.

Ginczanka. Przepis na prostotę życia
Spektakl w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej, wyreżyserowany przez Annę Gryszkównę w niezwykle poruszający sposób opowiada historię polskiej poetki żydowskiego pochodzenia Zuzanny Gincburg, zwanej Ginczanką. Spektakl wciąż aktualny wzrusza do łez i tak naprawdę jest opowieścią o kobiecie, której historia jest wciąż żywa.

Honorowe wyróżnienia
Jury postanowiło pozaregulaminowo przyznać je ze względu na bardzo wysoki i wyrównany poziom artystyczny wszystkich spektakli zaprezentowanych w kategorii Open. Za wykreowanie poruszającej wartości scenicznej przy użyciu subtelnych środków aktorskich, nagrodzono Sławomira Grzymkowskiego, wykonawcę Prime Time, a za niezwykłą precyzję w używaniu warsztatu aktorskiego i za odwagę zmierzenia się w pojedynkę z dziełem Szekspira Petera Čižmára grającego w spektaklu Macbeth.

Inspirujące rozmowy
Odbywały się każdego dnia w Centrum Festiwalowym zorganizowanym w wieży Monopolis. Po każdym ze spektakli publiczność tłumie uczestniczyła w spotkaniach z artystami, dowiadując się ciekawych rzeczy nie tylko o twórcach, ale i przesłaniu prezentowanych sztuk.

Janna Gonschorek
Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, która poruszyła festiwalową publiczność i jury. Opuściła Łódź z Grand Prix, z czego jest niezwykle dumna. Bilety na jej monodram Zapowiada się ładny dzień wyprzedają się teraz do ostatniego miejsca w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, z którym aktorka związana jest od 26 lat. Tę sztukę naprawdę trzeba zobaczyć. I nadarza się ku temu okazja – już 26 maja będzie można zobaczyć ją w Scenie Monopolis.

Jury festiwalowe
To wyjątkowe osobowości: Dorota Kędzierzawska – reżyserka, scenarzystka i montażystka, Katarzyna Janowska – dziennikarka, autorka programów kulturalnych w Onet i felietonistka tygodnika Newsweek, Andrzej Seweryn – dyrektor artystyczny TEATROPOLIS, Robert Więckiewicz – aktor filmowy i teatralny oraz Krzysztof Witkowski – prezes Virako, inwestora Monopolis oraz inicjator TEATROPOLIS.

Katarzyna Kubacka-Seweryn
Producentka, menadżerka kultury, prezes Fundacji Kultury i Sztuki „Taki jestem”, twórczyni Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” oraz Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych. Prywatnie żona Andrzeja Seweryna, od początku zaangażowana w tworzenie Festiwalu Sztuki Aktorskiej.

Katarzyna Jankowska
Dziennikarka telewizyjna, radiowa i prasowa, autorka programów kulturalnych w Onet i felietonistka tygodnika Newsweek, zasiadała w festiwalowym jury. Mogliśmy także posłuchać jej rozmowy z Łukaszem Maciejewskim i Krzysztofem Witkowskim.

Krzysztof Witkowski
Inicjator festiwalu, prezes firmy Virako, inwestora Monopolis, od lat zaangażowany w projekty kulturalne dziejące się w Łodzi. Łodzianin, wizjoner, pasjonat sztuki był członkiem festiwalowego jury. Każdego dnia czuwał na tym, aby festiwalowa machina, ani na moment nie zwolniła tempa i zachwycała profesjonalizmem.

Letnia Scena Monopolis
To właśnie to wydarzenie zapoczątkowało teatralne spotkanie z Monopolis. Projekt, przy którym zeszły się drogi Andrzeja Seweryna i Krzysztofa Witkowskiego.

Łukasz Maciejewski
Dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy, krytyk teatralny, wykładowca akademicki. Podczas festiwalu przeprowadzał rozmowy z gwiazdami, m.in. Robertem Więckiewiczem. O dziennikarskiej sztuce i zaangażowaniu biznesu w teatr rozmawiał też z Katarzyną Janowską i Krzysztofem Witkowskim.

Mięso
Monodram zagrany przez Tamarę Yelchaniniową, aktorkę Teatru Stajnia Metamorficzna z Nowiny. Spektakl podany w sposób odważny i niekonwencjonalny traktuje o kobiecej transformacji. Pozostawił widownię w lekkim niedopowiedzeniu i ciekawości, co tak naprawdę może kryć się za naszymi codziennymi maskami.

Macbeth
W tym Szekspirowskim monodramie nie było króla Duncana, Lady Macbet czy reszty postaci  tylko tytułowy bohater, człowiek, który cierpi, bo identyfikuje się ze swoim fałszywym ego. W spektaklu zagrał Peter Čižmár, nagrodzony za swój występ wyróżnieniem. Sztukę zagrano po słowacku, z wyświetlanym tłumaczeniem.

Miłość Ci wszystko wypaczy
To lekka, muzyczna opowieść, w której trójka musicalowych artystów przedstawia historie ze swoich podróży. Przeboje z takich musicali jak Cabaret, Chicago, A Chorus Line bawiły festiwalową publiczność. Spektakl zaprezentowany w kategorii Debiut wykonała trójka młodych aktorów: Barbara Sanecka, Kamil Olczyk i Łukasz Walczak.

Maciej Stuhr
Aktor, reżyser i scenarzysta filmowy i teatralny, felietonista, konferansjer, psycholog, wykładowca akademicki. Podczas festiwalu spotkał się z młodzieżą, z którą rozmawiał o trudnej aktorskiej sztuce, ale także hejcie wylewającym się z internetu. Brawurowo poprowadził galę zamknięcia festiwalu.

Monodram
„To forma szalenie trudna, w ciągu godziny, kiedy aktor jest na scenie, nie może schować się za nikogo, to jest niezwykle wymagająca forma sztuki aktorskiej” – podkreślał Robert Więckiewicz.

Nagrody
Wręczono je twórcom podczas gali zamknięcie. Grand Prix w kategorii Open powędrowało do Joanny Gonschorek. Wyróżniono także Sławomira Grzymkowskiego i Petera Čižmára. W kategorii Debiut nagrody głównej nie przyznano, wyróżniono za to oba biorące w nim udział spektakle: Mięso i Miłość Ci wszystko wypaczy.

Owacje i oklaski
Po każdym z festiwalowych przedstawień publiczność nagradzała aktorów gromkimi brawami. To dowód uznania dla sztuki, która działa się na Scenie Monopolis.

Open
Jedna z dwóch festiwalowych kategorii, w której zmierzyli się twórcy bez ograniczeń wiekowych. Do tej kategorii Andrzej Seweryn zakwalifikował cztery przedstawienia, a nagrodą główną do zwycięzcy była statuetka i 20 tysięcy złotych.

Pągowski Andrzej
Wybitny grafik, autor około tysiąca plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale sztuk oraz konkursy piosenek. Podczas festiwalu mogliśmy oglądać wystawę jego plakatów do sztuk Szekspira. Publiczność miała okazję uczestniczyć w rozmowie z mistrzem plakatu.

Prime Time
Monodram w wykonaniu Sławomira Grzymkowskiego to próba odpowiedzi na pytania: Skąd się bierze zło? Dlaczego ciągle ma się tak dobrze? Jak to się dzieje, że nie potrafimy mu zaradzić?

Publiczność
Wyjątkowa! Nie tylko uczestniczyła w spektaklach, ale też chętnie brała udział w spotkaniach z twórcami organizowanych w Centrum Festiwalowym. Takiej publiczności możemy życzyć wszystkim teatralnym festiwalom. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku.

Peter Čižmár
Aktor niezależnego teatru Divadlo Kontra ze Słowacji. W Łodzi mogliśmy zobaczyć go w sztuce „Macbeth”. Festiwalowe jury doceniło artystę przyznając mu specjalne wyróżnienie, o którym on sam powiedział, że jest dla niego teatralnym Oscarem. Cieszyła go duża frekwencja, bo jak podkreślił, na Słowacji ludzie nie interesują się teatrem tak jak w Polsce.

Robert Więckiewicz
Wybitny aktor filmowy i teatralny, członek Europejskiej Akademii Filmowej. Czterokrotny laureat Polskiej Nagrody Filmowej i dwukrotny laureat nagrody za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Ma na swoim koncie wiele wielkich kreacji filmowych i teatralnych. W Festiwalu uczestniczył w roli jurora.

Robert Talarczyk
Reżyser, aktor teatralny i filmowy, scenarzysta, dramaturg, autor i tłumacz piosenek, dyrektor Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach. Jest laureatem Specjalnej Złotej Maski za kreatywność i wszechstronność umiejętności adaptatorskich, aktorskich i reżyserskich, trzech Złotych Masek za najlepsze spektakle oraz Złotej Maski za reżyserię. W Łodzi publiczność mogła podziwiać go w monodramie Byk.

Scena Monopolis
Wyjątkowy teatr, w którym przez cztery dni, od bardzo wczesnych godzin rannych do późnych wieczornych toczyło się festiwalowe życie. Przed każdym spektaklem trzeba było przygotować scenę, a realizacja niektórych scenografii wymagała kilku godzin. Przez cztery dni na deskach Sceny Monopolis zaprezentowano osiem sztuk, galę zamknięcia i pokaz mistrzowski.

Sławomir Grzymkowski
Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, członek zespołu Teatru Dramatycznego im. Holoubka w Warszawie. Współpracuje z niezależnymi twórcami i grupami teatralnymi. Na festiwalu zobaczyliśmy go w monodramie „Prime Time”. Jury festiwalu nagrodziło go specjalnym wyróżnieniem,  za wykreowanie poruszającej wartości scenicznej przy użyciu subtelnych środków aktorskich.

TEATROPOLIS
To zupełnie nowe wydarzenie na teatralnej mapie Polski, przyjęte z ogromnym entuzjazmem publiczności i artystów prezentujących się na scenie. Sukces tylko utwierdził w przekonaniu, że było to bardzo potrzebne wydarzenie. W przyszłym roku kolejna edycja i jeszcze więcej spektakli, festiwalowych dni i spotkań w Centrum Festiwalowym.

Uczta duchowa
Czyli pokaz mistrzowski w wykonaniu Andrzeja Seweryna, zaprezentowany na zakończenie Festiwalu. Mistrz zawładnął sceną od pierwszej chwili i trzymał w skupieniu do samego końca. Zaprezentowany Dziennik Witolda Gombrowicza jest dla niego zawsze źródłem nie tylko wiedzy, ale zachętą do ciągłego myślenia, dobrym pokarmem, ucztą duchową.

Wystawy towarzyszące
Podczas Festiwalu można było poznać twórczość Andrzeja Pągowskiego i oglądać jego plakaty do sztuk Szekspira. Była także wystawa z plakatami ze zbiorów Muzeum Kinematografii do filmu „Ziemia obiecana” i innych, w których niezapomniane role stworzył Andrzej Seweryn.

Wydarzenie wyjątkowe
Tak w jednym zdaniu można podsumować pierwszą edycję Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS. Święto teatru w Monopolis trwało cztery dni, podczas których publiczność mogła zobaczyć sześć sztuk i jeden pokaz mistrzowski oraz uczestniczyć w wielu interesujących spotkaniach z twórcami.

YelchaninovaTamara
Aktorka Teatru Stajni Metamorficznej z Nowiny. Urodziła się 1996 r. w Kijowie na Ukrainie, gdzie studiowała reżyserię filmową. Jest również akrobatką, tancerką, performerem. Podczas festiwalu mogliśmy zobaczyć ją w spektaklu Mięso.

Zapowiada się ładny dzień
To tytuł sztuki, która poruszyła serca nie tylko widowni, ale też festiwalowego jury. Joanna Gonschorek w sposób niezwykły zmierzyła się z tematem śmierci, odchodzenia, czyli naturalnym etapem naszej egzystencji. Pokazana przez artystkę odhumanizowana śmierć, choroba, które traktowane są jak tematy tabu, w monodramie skłaniają do refleksji. Spektakl nagrodzony owacjami na stojąco zdobył Grand Prix TEATROPOLIS.