Zdrowie

W Medical Magnus nowe stawy bez czekania w kolejce

W Medical Magnus nowe stawy bez czekania w kolejce

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu i zwykle prowadzi do zabiegu wszczepienia endoprotezy. Na zabieg trzeba czekać nawet dwa lata, ale nie w Klinice Medical Magnus, gdzie czas oczekiwania wynosi dwa tygodnie

Kiedy narasta ból, sztywność stawów i trudności w poruszaniu się, a leczenie farmakologiczne i rehabilitacja nie dają już efektów, szansą dla chorych jest zabieg wszczepienia endoprotezy. W wielu placówkach na tego typu zabiegi trzeba czekać nawet dwa lata, a w łódzkiej Klinice Medical Magnus przy ul. Kopernika 38, okres oczekiwania na świadczenie realizowane w ramach kontraktu z NFZ, wynosi jedynie dwa tygodnie.

– Zaawansowana postać choroby zwyrodnieniowej stawów powoduje dolegliwości bólowe i utrudnia Pacjentom normalne funkcjonowanie. Ograniczona aktywność, zwłaszcza u starszych Pacjentów, przyczynia się do znacznego pogorszenia samopoczucia i problemów w relacjach społecznych, dlatego tak istotne jest, by Pacjent jak najszybciej mógł otrzymać pomoc. I my taką pomoc oferujemy wszystkim Pacjentom w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. W trosce o ich zdrowie wszystkie zabiegi przeprowadzamy z zachowaniem dodatkowych procedur bezpieczeństwa związanych z okresem pandemii koronawirusa. Dla nas najważniejsze jest dobro, zdrowie i bezpieczeństwo naszych Pacjentów i naszego personelu – mówi dr Danuta Krochmalska, specjalista anestezjolog, Współwłaściciel i Dyrektor ds. medycznych Kliniki Medical Magnus.

Dr Danuta Krochmalska Współwłaściciel,
Dyrektor ds. medycznych Medical Magnus Clinic
Setki zabiegów endoprotezoplastyki

Klinika Medical Magnus w Łodzi już od wielu lat oferuje Pacjentom bezpłatne zabiegi wszczepienia endoprotez biodrowych i kolanowych w ramach kontraktu z NFZ.

– Od początku działalności Kliniki przeprowadziliśmy setki zabiegów endoprotezoplastyki, tylko w ubiegłym roku wykonaliśmy ich aż 600. Dzięki tak dużej liczbie wykonywanych zabiegów wszczepienia endoprotez stawów, nasza placówka jest w czołówce polskich szpitali posiadających największe doświadczenie i jednocześnie jedne z najkrótszych terminów na przeprowadzenie tych wysokospecjalistycznych zabiegów – podkreśla dr Danuta Krochmalska.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Czynnikami ryzyka są m.in.: cukrzyca, osteoporoza, niedoczynność tarczycy, palenie tytoniu. Szybszemu rozwojowi choroby sprzyja nadwaga. Częstość występowania choroby zwyrodnieniowej stawów wzrasta z wiekiem, statystycznie wśród osób po 65. roku życia ok. 65-70 proc. ma tego typu dolegliwości. Mówi się, że jest to choroba osób starszych – i to prawda, ale coraz częściej dotyka również osoby młodsze. Jej podłożem są zmiany w chrząstce, którą pokryte są stawy biodrowe, kolanowe i inne. Z czasem uszkodzeniu ulegają również inne struktury – kość pod chrząstką stawową, torebka stawowa, otaczające staw więzadła, ścięgna i mięśnie.

Skutkiem tego są ból i sztywność stawu, a następnie zniekształcenie jego obrysów oraz ograniczenie ruchomości. Choroba zwyrodnieniowa prowadzi do pogorszenia jakości życia i niesprawności – zaznacza dr n. med. Jacek Magnuszewski, specjalista ortopeda-traumatolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Medical Magnus.

Nie tylko ze skierowaniem na zabieg

Do Kliniki Medical Magnus mogą zgłaszać się Pacjenci, którzy już mają skierowanie na zabieg wszczepienia endoprotezy, jak również ci uskarżający się na silne dolegliwości bólowe będące konsekwencją zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów, którzy chcą być objęci kompleksową opieką specjalistów w naszej poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej lub poradni rehabilitacji oraz fizjoterapii ambulatoryjnej. Jeśli w trakcie prowadzonej terapii lekarz uzna, że stan Pacjenta tego wymaga, skieruje go na zabieg wszczepienia endoprotezy. W naszej poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej Pacjenci są kwalifikowani do zabiegu wszczepienia endoprotezy i zapisywani na pozabiegowe wizyty kontrolne, według indywidualnych potrzeb chorego – podkreśla dr Danuta Krochmalska.

– Na rehabilitacji Pacjenci poddawani są terapii w trakcie przygotowań do zabiegu operacyjnego, a także korzystają z pomocy fizjoterapeutów, która służy usprawnieniu już po przeprowadzonym zabiegu – wyjaśnia mgr Anna Kuna, fizjoterapeuta, Kierownik działu rehabilitacji.

Jakub Krochmalski, Prezes ds. badań i innowacji medycznych
Kwalifikacja do wszczepienia endoprotezy

Do leczenia chirurgicznego kwalifikowani są Pacjenci, którym ból, dyskomfort oraz ograniczenie ruchomości uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, a choroba jest na wysokim poziomie zaawansowania. Warto jednak pamiętać, że istnieją alternatywne metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów w tym terapie biologiczne. W Medical Magnus już od ponad dziesięciu lat prowadzimy innowacyjną terapię leczenia stawów komórkami macierzystych CD34+ – podkreśla Jakub Krochmalski, Prezes ds. badań i innowacji medycznych.

– Nasza Klinika jest liderem w skali kraju i posiada największe doświadczenie w zakresie tej kompleksowej terapii połączonej z autorskim programem  rehabilitacji, która jest niezwykle istotnym elementem całego procesu leczenia Pacjenta – zaznacza dr Marek Krochmalski, który w 2009 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził terapię komórkami macierzystymi z krwi własnej Pacjenta.

– Jeśli staw jest tak bardzo zniszczony, iż konieczny jest zabieg endoprotezoplastyki, to należy wiedzieć, że procedurę tę można wykonać bez względu na wiek
Pacjenta. Jedynie kwestia kwalifikacji medycznej wskazuje czy zabieg endoprotezoplastyki może być bezpiecznie przeprowadzony. Pacjent, by został zakwalifikowany do leczenia, musi przejść m.in. badanie kardiologiczne, internistyczne czy stomatologiczne i na podstawie ogólnego stanu zdrowia Pacjenta podejmowana jest decyzja o wykonaniu operacji – tłumaczy dr n. med. Jacek Magnuszewski.

Zabiegi endoprotezoplastyki bioder i kolan, polegają na całkowitej wymianie stawu i wszczepieniu implantu. Współczesna medycyna oferuje nowoczesne implanty, a Pacjenci po operacji przebywają zaledwie kilka dni na oddziale szpitalnym, gdzie wdrażana jest również bardzo szybko rehabilitacja.

Jakub Krochmalski i Marek Krochmalski
Endoprotezoplastyka – dwa zespoły operacyjne i hybrydowe bloki operacyjne

– Już następnego dnia po operacji pionizujemy Pacjenta przy wsparciu fizjoterapeutów. Po tym czasie Pacjent zaczyna stawiać pierwsze kroki, w początkowym okresie w odciążeniu za pomocą kul. Wymiana stawu nie może być kojarzona z unieruchomieniem. Wręcz przeciwnie, Pacjent szybko „staje na nogi” i rozpoczyna nowy etap życia – z nowym stawem. Pacjent jest wypisywany do domu z pełną specyfikacją rekomendowanych ćwiczeń rehabilitacyjnych do wykonywania samodzielnie w domu. Naszym Pacjentom oferujemy również cykle ambulatoryjnych specjalistycznych zabiegów fizjoterapeutycznych dostępne w naszej Klinice – wyjaśnia mgr Anna Kuna.

W Klinice Medical Magnus przy ulicy Kopernika 38 w Łodzi zabiegi z zakresu endoprotezoplastyki stawów wykonywane są przez stałe zespoły operacyjne. Zespołem dla endoprotez stawu kolanowego kieruje prof. dr hab. n. med. Dariusz Witoński, a zespołem dla endoprotez stawu biodrowego – dr n. med.
Jacek Magnuszewski.

– Jesteśmy placówką z ponad 30-letnim doświadczeniem w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W naszej Klinice Pacjentami opiekuje się wysoce wykwalifikowana i doświadczona kadra lekarska i pielęgniarska. Dysponujemy nowoczesnymi hybrydowymi salami operacyjnymi i niezwykle przyjaznym oddziałem szpitalnym, otwartym (beztubowym) rezonansem magnetycznym (odpowiednim m.in. dla Pacjentów z endoprotezami stawów) oraz cyfrowym aparatem RTG. Pacjenci są bardzo często zaskoczeni, iż w tak nowoczesnych warunkach mogą być operowani i rehabilitowani za darmo. Kontrakt
z NFZ pozwala nam na operowanie w Łodzi Pacjentów z całej Polski – mówi Jakub Krochmalski.

– Zabiegi endoprotezoplastyki wymagają dużego doświadczenia i bardzo dobrej organizacji pracy całego oddziału szpitalnego, poradni, pracowni diagnostycznych i rehabilitacji. – Pacjenci chętnie wybierają naszą placówkę, właśnie z uwagi na doświadczenie i dobrze zorganizowaną kompleksowość usług. Jesteśmy cały czas dyspozycyjni i przygotowani na świadczenie specjalistycznej opieki medycznej na najwyższym poziomie – mówi
dr Danuta Krochmalska.

Sala chorych w szpitalu Medical Magnus
Beztubowy rezonans magnetyczny

Szczegółowych informacji o terminach zabiegów i procedurach bezpieczeństwa udziela Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Medical Magnus przy ul. Kopernika 38 w Łodzi. Została także utworzona indywidualna LINIA SPECJALNA dla Pacjentów do zabiegu endoprotezoplastyki stawów w Medical Magnus: 505 056 736. Niezbędne informacje także na stronie www.mmcenter.pl

Medycyna w czasie pandemii. Dobry czas na innowacje i rozwój

Telemedycyna w Medical Magnus

Jak odzyskać sprawność? Rehabilitacja w Medical Magnus