Zdrowie

Jak zregenerować skórę?

Jak zregenerować skórę?

Które zabiegi najlepiej zregenerują skórę twarzy? Czy efektów po nich możemy spodziewać się natychmiast? Czy każdy może korzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej? Rozmawiamy z Pauliną Kubik, lekarzem medycyny estetycznej i rodzinnej, właścicielką kliniki Perfect Med.

 

Z biegiem lat nasza skóra traci jędrność i sprężystość. Pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, zatraca się jej owal. Na szczęście dzięki medycynie estetycznej możemy spowolnić te procesy i cieszyć się zdrowym wyglądem skóry przez lata. Jakie zabiegi najlepiej rewitalizują skórę?

Moim ulubionym zabiegiem rewitalizującym skórę jest mezoterapia igłowa, doskonale ją nawilża, wyrównuje koloryt i spłyca drobne zmarszczki. Ten zabieg cieszy się również dużą popularnością wśród naszych pacjentek. I nie ma się co dziwić, ponieważ to stosunkowo mało inwazyjna metoda o potwierdzonej badaniami skuteczności, która pozwala powstrzymać postępujące procesy starzenia się skóry i sprawia, że cera jest promienna, sprężysta i wygładzona.

W jakim wieku najlepiej zdecydować się na taki zabieg?

W naszej klinice zabiegi dobierane są do problemów danej pacjentki, danego pacjenta, a niekoniecznie metrykalnego wieku. Na to, w jakim stanie jest nasza skóra, wpływa wiele czynników, a wiek jest tylko jednym z nich. Ważne jest odżywianie, aktywność fizyczna, promieniowanie UV, smog, stres, brak snu. Skóra zaczyna się starzeć już od dwudziestego piątego roku życia, kiedy zaczyna w niej ubywać kolagenu i tkanka podskórna przestaje być sprężysta, gładka, zaczyna się fałdować. Ubywać zaczyna kwasu hialuronowego, a to z kolei przyczynia się do odwodnienia skóry. Osłabieniu ulega również hydrolipidowa bariera ochronna naskórka, co prowadzi do jej przesuszenia i potęguje szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Problemy z przesuszaniem skóry z kolei to wynik zmniejszenia się aktywności gruczołów łojowych i potowych. Dlatego, zanim w ogóle przystąpimy do zabiegu, niezbędna jest szczegółowa konsultacja.

Na czym wobec tego polega mezoterapia igłowa?

Mezoterapia igłowa polega na nakłuwaniu twarzy, lub innego obszaru ciała poddawanego zabiegowi, cienką igłą w określonych odstępach. W ten sposób wstrzykuje się do głębszych warstw skóry koktajl składników nawilżających, rewitalizujących i przeciwstarzeniowych dobrany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Preparaty stosowane do mezoterapii igłowej oparte są przede wszystkim na takich składnikach, jak: nieusieciowany kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy czy mikroelementy. Po wprowadzeniu składników aktywnych bezpośrednio w głąb skóry uruchamiają się naturalne procesy odnowy, nasila się produkcja kolagenu i elastyny, drobne zmarszczki ulegają spłyceniu, a cera zyskuje zdrowy wygląd zwany efektem „glow”.

Wystarczy jeden zabieg, aby cieszyć się fantastycznymi efektami, czy potrzebna jest seria?

Mezoterapia wymaga powtarzalności. Najczęściej rekomenduję serię czterech zabiegów powtarzanych, co dwa lub cztery tygodnie. Dlaczego? Ponieważ w takich odstępach czasowych stwarzamy bardzo dobre środowisko do podziałów komórkowych. Komórki „uczą się” od nowa pracy w dobrym środowisku, co powoduje, że przez następnych kilka miesięcy dążą do tego, aby utrzymać optymalny stopień nawilżenia i odżywienia skóry. I takie serie w przypadku skór dojrzałych najlepiej wykonać dwa razy w ciągu roku. Ale tak, jak już wspomniałam, każdy pacjent ma swoje indywidualne potrzeby i do nich układany jest plan leczenia.

Jak szybko możemy spodziewać się efektów po wykonaniu takiego zabiegu?

Proszę nie dać się zwieść pokazywanym często w social mediach zdjęciom rzekomo zaraz po zabiegu, na którym widać niesamowite efekty. Tuż po zabiegu widoczne pozostają nakłucia, które znikają następnego dnia. Dopiero po upływie kilkunastu godzin będzie można zauważyć pierwsze efekty, cera stanie się bardziej napięta, wygładzona i bić będzie od niej naturalny blask. A ostateczne efekty zobaczymy po serii zabiegów. Warto też mieć na uwadze, że w okolicy wkłuć mogą pojawić się niewielkie zasinienia, które widoczne mogą być nawet kilka dni.

W Perfect Med można także wykonać zabiegi mezoterapii bezigłowej. Czym ona się różni od igłowej?

W mezoterapii mikroigłowej stosuje się specjalne urządzenie – tak zwany pen – do mikronakłuwania skóry w celu pobudzenia procesów regeneracji, odnowy i przebudowy skóry i działania na nieco płytszych warstwach skóry. Podobnie jak zabieg mezoterapii igłowej przebudowuje on skórę i sprawia, że staje się bardziej napięta, zagęszczona, poprawia się jej koloryt. W zabiegu mikronakłuwania można dodatkowo wykorzystać preparaty, które wzmocnią jego efekty. I w tym przypadku, aby cieszyć się doskonałymi efektami, nie wystarczy jeden zabieg.

Do rewitalizacji skóry poleca też Pani zabiegi z wykorzystaniem lasera tulowego.

Laser tulowy to mówiąc w skrócie świetny sposób zarówno na odmładzanie, jak i zniwelowanie wszelkich niedoskonałości skóry. To innowacyjne urządzenie, które doskonale sprawdza się w dermatologii i medycynie estetycznej. Jest niezastąpiony, kiedy trzeba radzić sobie z przebarwieniami, ale też wtedy, gdy trzeba skórę odmłodzić, ponieważ redukuje zmarszczki, poprawia jej jędrność i elastyczność. Dzięki temu pozwala uzyskać, jakże pożądany efekt „baby face”, czyli cerę gładką, jędrną i bez przebarwień. Warto podkreślić, że laser tulowy często wykorzystuje się w terapii wspomagającej porost włosów. To informacja szczególnie istotna dla panów.

Jak działa taki laser?

Laser tulowy to wyjątkowa technologia, która daje nam możliwość jednoczesnego działania zarówno na powierzchni skóry jak i w jej głębokich warstwach w czasie jednej sesji zabiegowej. Takiego rezultatu nie daje, żadna inna technologia i aby uzyskać podobny efekt w przypadku innych sprzętów, musielibyśmy zastosować dwa różne urządzenia laserowe. Ze względu na charakterystykę długości fali, moc lasera oraz możliwość regulacji parametrów, laser ten umożliwia pracę w trzech trybach: nieablacyjnym, subablacyjnym oraz ablacyjnym. Tryb ablacyjny powoduje ablację rogowej warstwy naskórka i denaturację białek i jest wykorzystywany w leczeniu blizn, rozstępów i głębokiej przebudowy skóry. Z kolei w trybie subablacyjnym dochodzi do niewielkiego uszkodzenia rogowej warstwy naskórka, koagulacji i denaturacji, co świetnie sprawdza się w leczeniu melasmy, piegów i hiperpigmentacji. Ostatnim trybem jest nieablacyjny, gdzie przez wywołanie efektu termicznego w skórze właściwej zapoczątkowany zostaje proces denaturacji białek, co jest niezwykle skuteczne przy zabiegach odmładzających.

Czy można łączyć mezoterapię igłową i zabiegi z wykorzystaniem lasera?

Oczywiście, tak zwane terapie łączone dają najlepsze efekty. W tym przypadku kluczowy jest plan leczenia opracowany przez lekarza specjalistę. Mezoterapia jest również bardzo dobrym wskazaniem przed różnego rodzaju zabiegami operacyjnymi, takimi jak na przykład lifting twarzy, korekta powiek. Jeśli skóra jest dobrze przygotowana, dobrze nawilżona, to ona też zdecydowanie lepiej się goi i zabieg ma ostatecznie zdecydowanie lepszy rezultat.

Każdy może korzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej?

Mamy pacjentów bardzo młodych, którzy borykają się z problemami typu trądzik, różnego rodzaju alergiami, przesuszeniem skóry, jak i wielu pacjentów w wieku bardzo dojrzałym, którym przeszkadza to, że skóra traci na objętości, jest zbyt pomarszczona i szara. W każdym wieku trzeba zadbać o siebie, atrakcyjność wpływa na poczucie naszej wartości. Nie chcemy czuć się źle we własnym ciele.

Rozmawiała: Beata Sakowska
Zdjęcia: Paweł Keler

Perfect Med Paulina Kubik
Łódź, ul. Gimnastyczna 116
+48 510 698 008
gabinet@perfectmed.pl
www.perfectmed.pl