Zdrowie

O jakość skóry należy dbać przez całe życie!

O jakość skóry należy dbać przez całe życie!

Czy zabiegi laserowe są bezpieczne dla zdrowia, kiedy najlepiej je wykonywać, skąd wzięła się moda na zabiegi laserem tulowym? Na te i wiele innych pytań dotyczących laseroterapii odpowiada doktor Paulina Kubik, lekarz medycyny estetycznej i rodzinnej, właścicielka kliniki Perfect Med.

Wykorzystywanie laserów w medycynie estetycznej jest dziś powszechne. Czy korzystamy z nich ze względu na efekty, czy jest jakiś inny powód?

Popularność zabiegów z wykorzystaniem laserów medycznych bierze się stąd, że to najlepszy sposób na problem starzenia się skóry, usuwanie przebarwień czy leczenie blizn i rozstępów. W ostatnich latach, w laseroterapii nastąpiła ogromna poprawa zarówno pod względem jakości urządzeń wykorzystywanych do zabiegów, jak i stosowanych technik. Jednak najważniejsza zmiana dokonała się w zakresie akceptacji zabiegów laserowych przez pacjentów. Jeżeli dołoży się do tego ich wyjątkową skuteczność, bezinwazyjność i szybkości w uzyskiwaniu pożądanych efektów to nie powinniśmy się dziwić, że są one obecnie tak popularne. Poza tym laseroterapia prowadzi do widocznego odmłodzenia wyglądu cery, zarówno wizualnie, jak i biologicznie. Wzmożona produkcja kolagenu i elastyny, wywołana przez laser, daje wielowymiarowe efekty. Mniej widoczne stają się płytkie i głębokie zmarszczki, zmniejszają się bruzdy na twarzy, szyi i dekolcie, a nasza cera staje się promienna, świeża i zdrowa. Mniej widoczne są także blizny, przebarwienia czy rozszerzone pory i naczynka.

Sporo mówi się ostatnio o wykorzystaniu w medycynie estetycznej lasera tulowego. Czym on się charakteryzuje?

Laser tulowy to mówiąc w skrócie świetny sposób zarówno na odmładzanie, jak i zniwelowanie wszelkich niedoskonałości skóry. To innowacyjne urządzenie, które doskonale sprawdza się w dermatologii i medycynie estetycznej. Jest niezastąpiony, kiedy trzeba radzić sobie z przebarwieniami, ale też wtedy, gdy trzeba skórę odmłodzić, ponieważ redukuje zmarszczki, poprawia jej jędrność i elastyczność. Dzięki temu pozwala uzyskać, jakże pożądany efekt „baby face”, czyli cerę gładką, jędrną i bez przebarwień. Warto podkreślić, że laser tulowy często wykorzystuje się w terapii wspomagającej porost włosów. To informacja szczególnie istotna dla panów.

Jak działa?

Urządzenie wykorzystuje włókno tulowe, czyli nowoczesne i bezpieczne źródło promieniowania, które oddziałuje na naskórek i górną powierzchnię warstwy skóry właściwej. Dzięki temu podczas zabiegu można jednocześnie oczyścić skórę z przebarwień oraz pobudzić ją do wewnętrznej regeneracji i odbudowy.

Jak wygląda sam zabieg wykonany laserem tulowym?

Około czterdziestu minut przed zabiegiem, na miejsca, które będą naświetlane, nakładany jest specjalny krem znieczulający. Sam zabieg nie trwa długo, bo od około piętnastu minut, jeśli dotyczy tylko przebarwień na twarzy, do trzydziestu minut, jeśli chodzi o bardziej skomplikowane działania. Po zabiegu nakładana jest jeszcze maska chłodząca, więc warto zarezerwować sobie godzinę czasu.

Czy zabiegi laserowe są bezpieczne, czy są jakieś ograniczenia dotyczące ich stosowania?

Każdy zabieg laserem medycznym poprzedzony jest szczegółowym wywiadem z pacjentem oraz dokładnym badaniem skóry. Dzięki temu wiemy, jakich zabiegów pacjent oczekuje, a jak na zabiegi zareaguje skóra. Dopiero po tym można przygotować optymalny plan terapii. Ograniczenia oczywiście są. Na przykład ciąża, karmienie piersią, świeża opalenizna, aktywne infekcje, padaczka, cukrzyca oraz przyjmowanie niektórych leków i suplementów diety dyskwalifikują zabiegi laserem. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo terapii laserowych, to są to zabiegi bardzo bezpieczne. Urządzenia stosowane obecnie w medycynie estetycznej, przechodzą wiele rygorystycznych testów, bez których nie dostałyby wymaganych atestów i certyfikatów. Ale przecież nawet super bezpieczne urządzenia w rękach nieodpowiedzialnych osób mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na to, kto wykonuje zabieg i w jakich warunkach. Powikłania po zabiegu pojawiają się najczęściej wówczas, gdy zawodzi czynnik ludzki, czyli z powodu niewiedzy lub braku doświadczenia osoby wykonującej zabieg. Dlatego najlepiej korzystać z nich w sprawdzonych gabinetach medycyny estetycznej u zweryfikowanych specjalistów.

Jak szybko można zobaczyć efekty po tego typu zabiegach i jak często można z nich korzystać? Pytam o to, bo narosło na ten temat wiele mitów.

Optymalny efekt dają serie zabiegów, ale ich liczbę i odstępy pomiędzy nimi zawsze powinien ustalić lekarz. Jeżeli chodzi o same zabiegi, to polegają one na celowym działaniu na skórę, co zaburza jej naturalną równowagę, ale za to uruchamia intensywne procesy naprawcze. Tak to się odbywa. Warto jednak wiedzieć, że skóra podrażniona po zabiegu jest bardziej podatna na działanie promieni słonecznych. Te z kolei stymulują szereg niekorzystnych efektów, na przykład powstawanie przebarwień. Pamiętajmy zatem, że laser i słońce to złe połączenie!

Rozumiem, że w lecie nie należy korzystać z laseroterapii?

Latem nie musimy zupełnie rezygnować z zabiegów laserowych. Jeśli dotyczą one tych części ciała, których nie eksponujemy na słońce, na przykład plecy, brzuch, pośladki, to spokojnie możemy się im poddać bez względu na porę roku. Za to zabiegi laserowe na twarz lepiej wykonywać jesienią i zimą, kiedy słońce nie jest tak intensywne.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Po zabiegach laserowych skóra jest podrażniona i wymaga specjalnej pielęgnacji. Miejsca poddane działaniom lasera trzeba smarować kilka razy na dobę preparatami łagodzącymi i natłuszczającymi. Z kolei w dzień do pielęgnacji skóry powinno się używać kremów z mocnym filtrem UV, co najmniej SPF 50+. Warto pamiętać, że w kilku pierwszych dniach po zabiegu należy zrezygnować z mydła, toników i kosmetyków na bazie alkoholu, ponieważ mogą jeszcze bardziej wysuszyć i podrażnić skórę. Nie wskazane są także gorące kąpiele oraz  witaminy c i retinali korzystanie z sauny i solarium. Przede wszystkim jednak należy stosować się do zaleceń lekarza.

Panuje powszechne przekonanie, że zabiegi laserowe dedykowane są głównie skórze dojrzałej. Mit czy fakt?

Zdecydowanie mit i to jeden z najczęściej powtarzanych. O ile w młodym wieku jesteśmy w stanie stosunkowo skutecznie walczyć z objawami starzenia się skóry, to po 35. roku życia walka ta staje się nierówna. Właśnie wtedy naturalne procesy regeneracyjne skóry ulegają spowolnieniu, a wraz z upływem czasu, komórki tracą zdolność do wytwarzania substancji odpowiedzialnych za zachowanie młodego wyglądu. Po 65. roku życia zmiany te stają się jeszcze bardziej zaawansowane. Dlatego o jakość skóry należy zacząć dbać dość wcześnie i najlepiej robić to przez całe życie. Pamiętajmy też, że profilaktyka, zmarszczki i utrata owalu twarzy to niejedyne wskazania do zabiegu laserowego. Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby młode, z bliznami potrądzikowymi i po urazach mechanicznych, z rozstępami i przebarwieniami pozapalnymi.

Czy laseroterapię można łączyć z innymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej?

Nie ma takich przeciwwskazań. W tym przypadku kluczowy jest plan leczenia opracowany przez lekarza specjalistę. Wszystko zależy również od typu zabiegu laserowego. Jedne przeznaczone są dla osób, które chcą zregenerować swoją skórę, inne dla tych, którzy marzą o usunięciu drobnych niedoskonałości.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Paweł Keler

 

 

 

 

 

 

 

Perfect Med Paulina Kubik
Łódź, ul. Gimnastyczna 116
tel. 48 510 698 008
e-mail: gabinet@perfectmed.pl
www.perfectmed.pl