Wydarzenia

Soczewki multifokalne a prezbiopia

Soczewki multifokalne a prezbiopia

Wraz z procesami naturalnego starzenia się organizmu, może pojawić się wiele zmian w zakresie działania jego organów i poszczególnych elementów. Największe zmiany – niestety – ale zachodzą w obrębie aparatu wzroku. Jednym z problemów, które pojawiają się już po 40 roku życia, jest starczowzroczność. Na szczęście, tę wadę można korygować za pomocą progresywnych szkieł kontaktowych!

Czym jest starczowzroczność?

Prezbiopia, czyli popularna wada wzroku określana jako starczowzroczność, to częsta i praktycznie nieunikniona przypadłość, prowadząca do zaburzeń widzenia, a w ostateczności nawet do całkowitej utraty wzroku. Prezbiopia wynika z upływającego czasu i starzenia się organizmu. Doprowadza to do tego, że oko traci swoją zdolność do akomodacji, a soczewka traci także swoją elastyczność. Prezbiopia najczęściej zaczyna się u osób po 40 roku życia, choć nie jest to regułą – może się ona pojawić także w późniejszym okresie. Mimo to, rozwija sie ona powoli, powodując coraz to większe problemy.

Jak objawia się starczowzroczność?

Starczowzroczność – objawy to szereg symptomów, które w pierwszej kolejności w prosty sposób można przeoczyć. Jednocześnie z momentem, w którym prezbiopia postępuje, pojawiają się coraz wyraźniejsze sygnały odnośnie tego, że z aparatem wzroku dzieje się coś niedobrego. Sygnały, które powinny zaniepokoić to:

  • pogorszenie się ostrości widzenia zarówno z dala jak i z bliskiej odległości;
  • pogorszenie się widzenia w niedostatecznym świetle;
  • problem z rozpoznawaniem wyraźnych konturów i kształtów przedmiotu;
  • światłowstręt.

Z biegiem czasu, prezbiopia może dawać także szereg innych objawów jak np. migreny, czy nadmierne zmęczenie oczu. Zazwyczaj jest to wynikiem próby wyostrzenia widzenia lub poprawy klarowności widzianego obrazu.

Jak koryguje się starczowzroczność?

Prezbiopia to wada wzroku, której de facto nie można uniknąć. Aparat wzroku każdego pacjenta jest wyjątkowo wrażliwy na upływający czas. Jednocześnie w momencie, kiedy pojawiają się pierwsze objawy, warto udać się do specjalisty. Dopasuje on odpowiednie szkła kontaktowe, które pomogą poprawić jakość widzenia i jego ostrość.

Progresywne szkła kontaktowe – czym one są?

Soczewki progresywne to specjalnie zaprojektowane szkła, które mają za zadanie niwelować objawy starczowzroczności. Soczewki progresywne to inaczej soczewki multifokalne. Ich budowa jest wieloogniskowa, a co za tym idzie, soczewki progresywne oferują różne moce na całej swojej powierzchni. Są one również podzielone na trzy strefy. Pierwsza z nich umożliwia ostre widzenie przedmiotów znajdujących się w znacznej odległości, druga zaś pozwala na wyraźne widzenie przedmiotów z bliska. Trzecia strefa, jaką posiadają soczewki progresywne, przeznaczona jest do widzenia tego, co pomiędzy.

Ile akomoduje się oko do progresywnych szkieł kontaktowych?

Soczewki progresywne wyróżniają się swoją budową, a co za tym idzie, także sposobem w jaki należy przez nie patrzyć. Zwykle okres akomodacji oka wynosi około 7 dni, aczkolwiek jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji.

Artykuł sponsorowany