Na wielkie wyjścia i codzienne okazje. Oszałamiające barwami lub nieoczywistą formą, albo zachwycająco minimalistyczne. Krojone i szyte na miarę, a czasem odzyskujące życie w drugim obiegu. Wszelkie oblicza mody znaleźć można w butikach i pracowniach w OFF Piotrkowska Center, gdzie rodzimi projektanci i pasjonaci stylu udowadniają, że Łódź nigdy nie przestała tętnić modą.
W samym sercu miasta, w OFF Piotrkowska Center, dzięki pasji i talentowi związanych z Łodzią twórców powstała jedyna taka ulica mody, gdzie znaleźć można propozycje kilkunastu marek. Łączy je nie tylko adres, ale też indywidualne, autorskie spojrzenie na modę, tworzoną lokalnie i odpowiedzialnie, poza galopującym nurtem fast fashion.
Mamy dla Was krótki przewodnik, po jedenastu miejscach, które koniecznie trzeba odwiedzić.
Ewert And Friends
łączy unikalny autorski styl z pasją do mody. Oprócz modeli stworzonych przez uznanego projektanta Jarosława Ewerta dostępnych jest tu kilkanaście marek – także tych upcyclingowych, wśród nich projekty Marty Kuszyńskiej, Marty Sidoruk czy Lukato. Sam Jarosław Ewert uznanie w świecie mody zdobył dzięki odważnemu i świeżemu spojrzeniu na projektowanie. Na koncie ma już przeszło 30 sezonowych kolekcji, liczne nagrody oraz udział w wielkich modowych imprezach między innymi Fashion Week Poland, Warsaw Fashion Weekend czy KTW Fashion Week. Jego projekty charakteryzuje niezwykła dbałość o detale i różnorodność wykorzystywanych form.
Dzień dobry
łódzka marka, będąca wspólnym dziełem artystki Jaśminy Parkity i filmowca Norberta Serafina, to propozycja dla tych, którzy kochają kolory i printy. Jaśmina, jako pasjonatka ilustracji i grafiki, poznawała tajniki projektowania wzorów na tkaniny w ASP w Łodzi na kierunku Tkanina Drukowana. Norbert wsparł ją okiem fotografa i zmysłem biznesowym. Najpierw tworzyli tylko dla siebie i przyjaciół, dziś prężnie rozwijają kilkunastoosobową firmę. Oprócz ubrań w ich pracowni powstają akcesoria, dodatki do wnętrz, obrazy, a nawet meble. Ich znakiem rozpoznawczym są energetyczne kolory i niepowtarzalne autorskie grafiki wzorów.
Pan Tu Nie Stał
to już kultowa łódzka marka, projektowana po polsku, wieloznacznie i z humorem. Jej asortyment to w dużej mierze koszulki dla pań, panów i młokosów. W kilkumiesięcznych cyklach tworzone są serie, wypuszczane kilka razy w roku. Projektantki tworzą kolekcję odzieży, dobierają dzianiny i tkaniny, dopieszczają detale. Równocześnie graficy ilustrują obowiązujące w danej serii hasła i myśl przewodnią. Finalny produkt jest zazwyczaj efektem spotkania wielu pomysłów kilku osób. Każdy element powstającej serii – dzianiny i tkaniny, hafty i nadruki, a także metki, guziki i podszewki, powstają w lokalnych, zaprzyjaźnionych firmach.
Angelika Józefczyk
stawia na kobiecość, oryginalny koncept ubrań okazjonalnych – sukien wieczorowych i garniturów. Projektantka tworzy z myślą o kobietach, które lubią eksperymentować z kolorem czy krojem ubrań, aby podkreślić kobiecość sylwetki. Zaprojektowane przez nią suknie i garnitury gościły na czerwonych dywanach gali oscarowej, nagród Grammy i Emmy, festiwalu filmowego w Cannes, czy międzynarodowych premier filmowych w Los Angeles oraz nowojorskiego tygodnia mody. O marce rozpisywały się brytyjski Vogue oraz Tatler Magazine, a jej projekty gościły na okładkach takich magazynów jak Glamour, Moevir Magazyn, Harper’s Bazaar.
Patrycja Plesiak
projektantka od dekady obecna na światowych wybiegach, najdłużej działająca kreatorka w OFF Piotrkowska Center. Uwielbia uwydatniać walory sylwetki, podkreślać kobiecość i osobowość klientów. Specjalizuje się w tworzeniu kreacji na miarę. Jej kreacje doskonale sprawdzą się w codziennych sytuacjach, jak również w wyjątkowych, ślubnych okolicznościach. Od niedawna Patrycja Plesiak ubiera również panów w garnitury, płaszcze czy smokingi ślubne. Reprezentowała Łódź podczas Expo w Mediolanie, otrzymała nagrodę za rozwój światowej mody w Wenecji, prezentuje swoje kolekcje na najważniejszych światowych fashion weekach, m.in. w Mediolanie, Paryżu, Nowym Jorku, a ostatnio w Vancouver (przy współpracy z globalną firmą Transfer Multisort Elektronik z Łodzi). Dotychczas stworzyła ponad 45 autorskich kolekcji, a pisały o nich największe magazyny modowe świata, jak Vogue, Harper’s Bazaar, Amica, ELLE.
PtASZEK
to autorska moda w rytmie slow. Monika Ptaszek projektuje od ponad dwóch dekad, a doświadczenie zdobyte we współpracy z różnymi firmami postanowiła wykorzystać do stworzenia autorskich kolekcji, w których po mistrzowsku przeplata wysokie krawiectwo z nurtem zero waste. Nie goni za trendami i jest wyznawczynią slow fashion – kupowania mniejszej liczby ubrań, ale za to dobrych jakościowo. Skupia się na pojedynczych projektach, celebrując piękno naturalnych tkanin, w większości wyprodukowanych w pobliskich fabrykach, a jej kreacje powstają dzięki pracy lokalnych krawców.
Elżbieta Pierzchalska
dwukrotna zdobywczyni tytułu Projektanta Roku w konkursie organizowanym przez Krajową Izbę Mody, z pasją tworzy kolekcje dla kobiet aktywnych, proponując im nowoczesny styl i wyrafinowaną sportową elegancję. Przez lata była główną stylistką międzynarodowego konkursu The Look of The Year czy Ogólnopolskich Wyborów Miss Polonia. Na co dzień związana z wieloma polskimi markami w swoim
„PIERZCHALSKA STUDIO” w OFFie doradza paniom w kreacji wizerunku i odnalezieniu indywidualnego, niepowtarzalnego stylu. Pomaga w zakupach i prowadzi analizę szafy.
Cukier Puder Vintage Store
to miejsce kultowe, wyróżnione przez Vogue.pl w rankingu najlepszych sklepów Vintage w Polsce. Tworzą je Kat i Aga, wspólnie dbając, by starannie wyselekcjonowane przez nie ubrania były jak najwyższej jakości. Wykorzystują coś, co powstało wiele lat temu i dają nowe życie. Wybór ubrań Vintage, czy też z drugiej ręki to prosta droga do wspięcia się na szczyt piramidy zero waste, dzięki podążaniu za fundamentalnymi zasadami tej ideologii. „Refuse” – zrezygnuj z tego, czego nie potrzebujesz, „reduce” – ograniczaj potrzeby, „reuse” – użyj ponownie, „recycle” – oddaj do ponownego przetworzenia.
ANNA plotła
proponuje ręcznie wykonaną biżuterię z kamieni naturalnych, tworzoną z myślą o kobietach ceniących sobie indywidualność w wyrażaniu siebie. W pracowni, którą prowadzi Anna Gazda, można nie tylko kupić biżuterię, ale też wspólnie z projektantką wyczarować naszyjnik czy bransoletkę własnego pomysłu. Można odczarować również starą biżuterię, np. po babci i dać jej drugie życie – dodając współczesne kamienie naturalne.
Damian Miziołek
w swojej pracowni tworzy ręcznie malowane grafiki na ubrania. W showroomie oferuje rzeczy uszyte z wysokiej jakości materiałów, tworzone z myślą o osobach, które potrzebują wyróżnić się z tłumu za pomocą koloru i unikalnej formy. Projektant, kreując własną modę i sztukę, podąża również za ideą slow fashion. Używa najlepszych tkanin i dzianin po to, aby ubrania jak najdłużej spełniały swoją rolę komfortu i estetyki. Tuż po studiach postanowił założyć własną markę odzieżową, umieszczając na logo oraz na wszywkach swoje imię i nazwisko, a także nazwę miasta Łódź. Aby podkreślić pochodzenie i miłość do tego miejsca, które historycznie łączy się z przemysłem modowym i włókienniczym.
LDT Collective
proponuje nieszablonowe myślenie, zaskakujące połączenia, oryginalne wzory, upcyclingowe materiały i ponadczasowe projekty. Pod wspólnym szyldem kryją się trzy łódzkie marki: Ulka Ta Od Szycia, Maciej Redo i Liczę Do Trzech. Od trzech lat działają wspólnie, połączone wizją mody cyrkularnej i chęcią wypełnienia świata kolorem. Realizują zamówienia indywidualne oraz projekty teledysków, tras koncertowych czy pokazów podczas gali Miss Polski. Ich barwne, wygodne, a zarazem efektowne płaszcze, spodnie czy bluzy sprzedawane są też w nowojorskich butikach.
OFF Piotrkowska Center
Łódź, ul. Piotrkowska 138/140
+48 535 477 617
+48 731 734 770
wynajem@piotrkowskacenter.pl
www.piotrkowskacenter.pl