Zdrowie

Rozkwitaj z nami, zdrowie i piękno idą w parze

Rozkwitaj z nami, zdrowie i piękno idą w parze

Medycyna estetyczna powinna być postrzegana nie tylko jako środek do poprawy wyglądu zewnętrznego, ale także jako narzędzie do poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta — mówi Paulina Kubik, lekarz medycyny estetycznej i rodzinnej, właścicielka kliniki Perfect Med.

 

Tworząc Perfect Med, miała Pani marzenie, aby połączyć medycynę estetyczną z ogólną i zapewnić pacjentom możliwość konsultacji u specjalistów z wielu dziedzin. Dlaczego było to tak ważne?

Jestem lekarzem medycyny rodzinnej, a od kilkunastu lat specjalizuję się w medycynie estetycznej i uważam, że piękno i zdrowie idą w parze. Stworzyłam więc miejsce, w którym skupiamy się nie tylko na estetyce, ale również na zdrowiu i samopoczuciu. Współpracują tu ze sobą specjaliści różnych dziedzin — kosmetologii, diabetologii, dietetyki, ortopedii, neurologii, fizjoterapii, osteopatii oraz psychologii. Specjaliści z dużym doświadczeniem, otwarci na podnoszenie kompetencji, ale przede wszystkim z holistycznym podejściem i ogromną empatią do pacjentów.

I właśnie o to holistyczne podejście w medycynie estetycznej chciałam zapytać. Na czym ono tak konkretnie polega?

Holistyczne podejście do medycyny estetycznej odnosi się do tego, jak lekarze i specjaliści w dziedzinie piękna traktują swoich pacjentów i jakie podejmują działania w celu poprawy ich wyglądu. W odróżnieniu od podejścia skupionego wyłącznie na poprawie konkretnych aspektów wyglądu, holistyczne podejście bierze pod uwagę całościowy stan zdrowia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego pacjenta.

Zakłada ono, że wygląd zewnętrzny jest ściśle powiązany z ogólnym stanem zdrowia i samopoczuciem pacjenta. Medycyna estetyczna powinna być postrzegana nie tylko jako środek do poprawy wyglądu zewnętrznego, ale także jako narzędzie do poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta. Stosując holistyczne podejście, możemy pomóc pacjentom osiągnąć harmonię między ciałem, umysłem i duszą oraz poczuć się piękniejszymi zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Jakie są główne zalety stosowania takiego holistycznego podejścia w medycynie estetycznej?

Holistyczne podejście przynosi szereg korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Po pierwsze, umożliwia to lekarzom lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań pacjenta, co pozwala na dostosowanie planu leczenia do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Po drugie, skupienie się na zdrowiu i samopoczuciu ogólnym pacjenta może przyczynić się do zwiększenia satysfakcji z rezultatów zabiegów estetycznych oraz poprawić efektywność terapii. Holistyczne podejście może także pomóc w identyfikacji potencjalnych czynników ryzyka i wprowadzeniu zmian w stylu życia, które mogą mieć pozytywny wpływ na wyniki zabiegów estetycznych i długoterminowe efekty.

Co Pani zdaniem jest najważniejsze w pracy lekarza medycyny estetycznej?

Dla mnie liczy się przede wszystkim indywidualne podejście do potrzeb i oczekiwań pacjenta, szczera rozmowa i właściwa kwalifikacja do zabiegu. Kluczowy jest również odpowiednio przygotowany plan leczenia, pozwalający uzyskać długoterminowe naturalne efekty. Niezmiernie istotna jest współpraca z innymi specjalistami celem leczenia interdyscyplinarnego. Lekarz medycyny estetycznej powinien edukować pacjentów, uświadamiać im, jakie zmiany zachodzą z czasem w organizmie i jaki wpływ na proces starzenia mogą mieć oni sami.

Skoro wspomniała Pani o leczeniu interdyscyplinarnym, proszę powiedzieć, jak ono wygląda w praktyce.

Nie zawsze problem, z którym zwraca się dany pacjent, jest w stanie rozwiązać jeden specjalista. Przykładowo trafia do mnie pani, która chciałaby skorygować wygląd ust, ponieważ opada jej jeden kącik, przez co ma duży dyskomfort psychiczny. Podczas konsultacji, które są nieodzowne przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu, okazuje się, że tenże opadający kącik ma podłoże neurologiczne.

Ponieważ nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, zwracam się z prośbą o konsultacje do lekarza neurologa, pracującego w naszej klinice. I wspólnie ustalamy, jaka z możliwych terapii będzie najlepsza dla naszej pacjentki. Mamy pomagać, nie szkodzić. Doskonałym przykładem takiej kompleksowej współpracy jest kooperacja dietetyka, kosmetologa i lekarza medycyny estetycznej. Połączenie diety i odpowiednich zabiegów przynosi naprawdę spektakularne efekty, widzimy je u naszych pacjentek na co dzień. Takich wzajemnych powiązań różnych gałęzi medycyny z medycyną estetyczną mogłabym wskazać wiele.

Na co zwraca Pani szczególną uwagę w pracy z pacjentami?

Uważam, że najlepsze efekty daje współpraca długofalowa i stały kontakt z pacjentem. Ważne jest również, aby umieć odmówić wykonania danego zabiegu, nawet mimo nalegań, co zdarza mi się robić, jeśli według mojej oceny rezultat nie będzie odpowiedni czy naturalny. Istotną rolę odgrywa także edukowanie pacjentów, mówienie o tym, że wygląd ciała ma ścisły związek ze zdrowiem. Wspomniałam już o tym, zdrowie i piękno idą w parze.

Jakie są teraz według Pani najważniejsze trendy w medycynie estetycznej?

Nie lubię mówić o trendach. Proszę zwrócić uwagę, że w modzie co i rusz pojawiają się nowe trendy, ale od lat najbardziej broni się elegancja i prostota. Delikatny w dotyku kaszmirowy sweter czy jedwabna chusta o nieskazitelnej strukturze nigdy nie przestaną być modne. O to samo moim zdaniem chodzi w medycynie estetycznej, żeby ta jakość naszej skóry była nieskazitelna przez lata, aby nie trzeba było jej ukrywać pod wieloma warstwami kosmetyków. Odpowiednio zadbana skóra zapewnia nam naturalne piękno, które wystarczy tylko podkreślić tuszem do rzęs i delikatną pomadką.

To może zapytam o to, jakie terapie cieszą się obecnie największym zainteresowaniem?

Terapie laserowe, zabiegi biostymulatorami tkankowymi, niechirurgiczny lifting twarzy, czy modelowanie sylwetki. Dzisiejsza medycyna estetyczna, a przynajmniej ta, ku której ja się skłaniam, opiera się na holistycznym podejściu do pacjentów.

Czy pacjenci oczekują natychmiastowych i widocznych efektów?

Pacjenci świadomi procesów starzenia zazwyczaj nie dążą do tego, żeby efekty zabiegów były na ich twarzach widoczne. Pragną opóźniać starzenie, ale jednocześnie zachować swoje indywidualne cechy, nie chcą wyglądać tak samo jak inni. Zależy im na atrakcyjnym wyglądzie, ale naturalnym. Młodsi pacjenci zdecydowanie pragną szybkich efektów, szczególnie w przypadku zabiegu powiększania ust. Zdarzają się pacjentki, które oczekują rezultatu prezentującego się lepiej na zdjęciach niż w rzeczywistości. W takim przypadku odmawiam wykonania zabiegu.

Mnie nie zależy na tym, żeby pacjentów zmieniać na siłę, tylko na ich naturalnym, atrakcyjnym wglądzie. Ich skóra ma być zdrowa, o odpowiedniej strukturze i bez przebarwień. Medycyna estetyczna ma być bezpieczna i estetyczna, nie podążać za trendami. Zdrowy wygląd skóry i dobrze dobrane zabiegi do pacjenta obronią się na lata. A doklejanie czegoś na siłę nigdy nie będzie ani piękne, ani estetyczne, ani tym bardziej zdrowe. Zapraszam serdecznie do Perfect Med, do kliniki, w której zdrowie i piękno idą w parze.

Z jakimi problemami najczęściej przychodzą pacjenci do Perfect Med?

Głównymi problemami są: suchość i wiotkość skóry, zmarszczki i bruzdy, zapadnięte policzki lub skronie, cienie pod oczami, zanik czerwieni wargowej, wypadanie włosów, przebarwienia, nadmierne owłosienie, rozstępy, blizny, włókniaki i brodawki, poszerzone naczynia krwionośne i rumień twarzy czy nadpotliwość. Jednak problemy estetyczne pacjentów to tzw. objawy, a zadaniem lekarza jest znajdować przyczyny tych objawów i poprawiać to, co już zostało zniszczone. Terapia musi być dwukierunkowa – przyczynowa i objawowa.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Paweł Keler

Perfect Med Paulina Kubik
Łódź, ul. Gimnastyczna 116
tel. +48 510 698 008
e-mail: gabinet@perfectmed.pl
www.perfectmed.pl