Zdrowie

Zrozumieć potrzeby pacjenta

Zrozumieć potrzeby pacjenta

Co jest kluczowym elementem w rehabilitacji? Dlaczego diagnoza jest taka ważna? Jak cieszyć się dobrą kondycją przez wiele lat? Rozmawiamy z Arturem Lechowskim, współwłaścicielem Centrum Zdrowia Arle-Med.

 

Czy z usług fizjoterapeuty korzystamy tylko, gdy pojawiają się problemy, najczęściej na skutek różnych urazów, czy dolegliwości bólowych?

Ubolewam nad tym, ale niestety większość pacjentów trafia do fizjoterapeuty po przebytych urazach, kontuzjach lub na skutek dolegliwości bólowych. Nikt nie myśli o profilaktyce, ponieważ na nią w ogóle przez wiele lat nie zwracało się uwagi, a i teraz niewiele się w tej kwestii robi. Dla mnie profilaktyka ma ogromne znaczenie. Iluż dolegliwości moglibyśmy uniknąć, w tym tych niezwykle bolesnych, gdybyśmy profilaktycznie wybrali się do fizjoterapeuty. Ale póki nic nie boli, albo nie zdarzy się jakiś nieszczęśliwy wypadek, wydaje nam się, że wszystko jest w najlepszym porządku. Nawet nie mamy świadomości, jak długie godziny spędzone przed biurkiem wpływają na nasze stawy i tkani, jak degradują ich elastyczność.

To, co trzeba robić, byśmy zaczęli myśleć o profilaktyce?

Uświadamiać, edukować, ale mam takie przekonanie, że żeby coś się zmieniło w podejściu do zdrowia, to potrzebna nam jest chyba zmiana pokoleniowa. My w każdym aspekcie zaniedbujemy swoje zdrowie, nie robimy nawet podstawowych badań profilaktycznie raz do roku. Jedynie osoby uprawiające amatorsko różne dyscypliny sportu są nieco bardziej świadome.

Co jest kluczowym elementem rehabilitacji?

Najważniejszą rzeczą i to w każdej gałęzi medycyny jest diagnostyka. Dlatego właśnie na nią kładziemy w Arle-Med bardzo duży nacisk. Czasami, zanim w ogóle przystąpimy do zabiegów, spędzam z pacjentem godzinę w gabinecie. Rozmawiamy, analizujemy, szukamy zdarzeń z przeszłości, które mogły wpłynąć na obecną sytuację zdrowotną. Robimy różne testy, sprawdzamy, jakie jest napięcie mięśniowe, ja działa układ nerwowy. Pacjent musi wiedzieć, co dzieje się z jego ciałem i do jakich wyników dążymy, co chcemy osiągnąć, dzięki serii różnych zabiegów. Jeden z australijskich profesorów ujął to doskonale: jak rozumiemy, to co diagnozujemy i jak mamy dobry warsztat pracy, to fizjoterapia robi się wtedy całkiem prosta. Dobra diagnostyka jest podstawą wszystkiego.

Czy rehabilitacja ograniczająca się do wizyty w gabinecie Arle-Med jest wystarczająca, czy pacjent powinien być także aktywny w domu?

Także w domu pacjent powinien być aktywny. Wiadomo, że nie wykona tych wszystkich zabiegów, które dostępne są w naszym centrum, bo nie dysponuje odpowiednim sprzętem. Ale ćwiczenia zalecane przez fizjoterapeutę nie powinny przecież stanowić problemu, a na pewno wspomogą proces dochodzenia do zdrowia w szybszym tempie. Dlatego edukujemy pacjentów na każdy etapie rehabilitacji, tłumaczymy, że teraz pracujemy z tkanką na podłożu strukturalnym, kiedy zabiegi wykonujemy manualnie, potem na podłożu motorycznym, gdy pacjent ćwiczy na sali pod okiem fizjoterapeuty, kolejnym etapem jest aspekt regeneracyjny, w którym wspierają nas różne urządzenia. Te wizyty trwają u nas z reguły około dwóch godzin i nie zalecamy, aby odbywały się codziennie. Podczas kolejnej wizyty sprawdzamy, kontrolujemy, co uległo poprawie, nad czym jeszcze musimy popracować i przykładowo zmieniamy zakres ćwiczeń i aspekt regeneracyjny. Zawsze prosimy, by pacjent ćwiczył w domu, według naszych zaleceń.

Wspomniał Pan o urządzeniach wspierających waszą pracę. Jaki to konkretnie sprzęt?

Tak to sprzęt najnowszej generacji. Mamy świetne usg, z którego korzystamy, gdy potrzebujemy szybko zweryfikować lub postawić właściwą diagnozę. Lasery o dużej mocy, komory hiperbaryczną i hipoksyjną. Tę drugą wykorzystujemy, gdy są jakieś problemy z płucami oraz gdy chcemy przygotować organizm do wspinaczki w bardzo wysokich górach. Jako jedyni mamy ją w Łodzi. W drugiej doskonale regenerują się tkanki. W dotlenionym organizmie szybciej zachodzą procesy związane z gojeniem. To także nowość w ofercie rehabilitacyjnej, niewiele placówek to oferuje.

 

Przeczytałam jeszcze, że dysponujecie unikatowym sprzętem do dekompresji kręgosłupa. Brzmi złowieszczo?

Dekompresja kręgosłupa to nieinwazyjna alternatywa dla operacji chirurgicznych, która łagodzi dolegliwości bólowe kręgosłupa, niezależnie od stopnia nasilenia objawów. Terapia łączy w sobie zaawansowaną terapię manualną z leczeniem bólu pleców bez stosowania leków. Dekompresja kręgosłupa ma na celu odciążenie oraz uwolnienie struktur nerwowych i tkanek miękkich kręgosłupa w pozycjach uśmierzających ból, które można zastosować w niezliczonych kombinacjach w zależności od stanu pacjenta.

Co jest dla Pana najważniejsze w pracy z pacjentem oprócz diagnostyki, o której już wspomnieliśmy?

To, żeby pacjent doskonale zrozumiał, z czym ma problem. Jeśli rozumie, co dzieje się w jego organizmie i dlaczego, bardzo dobrze układała się wówczas współpraca między nami. Pacjentem trzeba się zainteresować, rozmawiać z nim, tłumaczyć, a nie dzień za dniem wykonywać te same zabiegi, nawet nie sprawdzając, czy one w ogóle pomagają. U nas nie ma rutyny, wszystkie zabiegi dopasowujemy do aktualnych potrzeb pacjenta. To on i jego zdrowie są dla nas najważniejsze.

Czego uczy Pan młodych fizjoterapeutów trafiających do Centrum Zdrowia Arle-Med?

Przede wszystkim odpowiedniego podejścia do pacjenta oraz analizowania każdego przypadku i dociekliwości. Muszą dokładnie zrozumieć, jak mogą pomóc danemu pacjentowi. Nie zachęcam też do fascynacji tylko jedną techniką, co staje się coraz bardziej popularne i modne w naszym zawodzie, jak chociażby terapie manualne. Powinniśmy znać wiele technik i umieć je dostosować do problemu, z którym zgłosił się dany pacjent.

Co trzeba robić, żeby cieszyć się dobrą kondycją przez wiele lat?

Dbać o równowagę psychiczną. Każdy musi znaleźć na to swój sposób. Ja akurat doskonale relaksuję się podczas wędrówek po górach, polecam każdemu. Lubię spędzać aktywnie czas z moimi dziećmi, często wspólnie jeździmy też na wyprawy rowerowe. Po takim wysiłku czuję się doskonale i gotowy jestem do dalszych wyzwań. Dobrostan naszej psychiki jest niezwykle istotny, czasami warto trzasnąć tymi drzwiami.

Rozmawiała: Beata Sakowska
Zdjęcia: Justyna Tomczak

Centrum Zdrowia Arle-Med
Łódź, ul. Dowborczyków 18
42 200 60 60
FB@arle-med
IG@arle.med