Zdrowie

Zamykanie naczynek laserem

Zamykanie naczynek laserem

Starzenie się skóry może objawiać się różnorodnie. Oprócz oczywistych symptomów, takich jak zmarszczki, wiotkość skóry i przebarwienia, wraz z wiekiem może pojawiać się też więcej pękniętych naczyń włosowatych, czyli tzw. pajączków. Laserowe zamykanie naczynek może skutecznie zniwelować ten problem i przywrócić skórze równomierny koloryt.

Jak powstają „pajączki” na skórze?

Naczynia włosowate to najmniejsze naczynia krwionośne w Twoim ciele. Są bardzo cienkie, a ich średnica nie jest większa od włosa. Są też bardzo delikatne, dlatego łatwo ulegają uszkodzeniom pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych (lub wewnętrznych), np. nadmiernej ekspozycji na słońce, ekstremalnej zmiany temperatury, wiatru, ostrych przypraw, alkoholu, nadmiaru kofeiny czy wysokoprzetworzonej diety. Najbardziej podatne na pękanie naczynek są osoby o cerze jasnej, cienkiej i wrażliwej.

Kiedy naczynia włosowate są narażone na któryś z powyższych czynników, rozszerzają się, a następnie pękają. Na skórze widoczne są w formie małej czerwonej kropki lub „pajączka”. Poszerzonych naczynek nie można naprawić, ale można je skutecznie usunąć z wykorzystaniem laseroterapii.

Na czym polega zamykanie naczynek?

Proces zamykania naczynek przy pomocy lasera jest prosty i szybki. Lasery wykazują wysokie powinowactwo do białka, które znajduje się w naczyniach włosowatych, czyli hemoglobiny. Wiązka światła skierowana do naczynka zostaje pochłonięta przez hemoglobinę, a następnie wytwarza silną energię. W ten sposób naczynko zostaje uszkodzone i w ciągu kilku tygodni całkowicie usunięte z organizmu.

Laser Cutera Excel V+ jest jednym z najskuteczniejszych laserów na naczynka, dostępnym m.in. w Klinice Miracki w Warszawie. Urządzenie dysponuje falą o długości 532 nm oraz 1064 nm, dzięki czemu wykazuje wysoką skuteczność w zamykaniu naczynek oraz leczeniu innych zmian naczyniowych – zarówno głębokich, jak i powierzchniowych. Usuwa pojedyncze teleangiektazje oraz rozleglejsze uszkodzenia naczyń krwionośnych, takie jak rumień.

Zamykanie naczynek trwa od kilku do kilkunastu minut – czas ten uzależniony jest od rozmiaru i charakteru zmiany. Na oczyszczoną skórę nakładany jest żel zabiegowy. Głowica lasera energicznie przesuwana jest nad obszarem skóry lub celowana punktowo. Pacjent może odczuć delikatne ciepło, jednak nie jest to dyskomfort, który wymagałby użycia znieczulenia, zwłaszcza że podczas zabiegu skóra dodatkowo chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza. Po usunięciu naczynka pozostaje niewielki obrzęk, który znika po upływie około 2 dni. Efekty widoczne są najczęściej już po 1-3 zabiegach, jednak każdy przypadek potrzebuje indywidualnie dopasowanej terapii. Zabiegi mogą być wykonywane w przerwach 4-6 tygodniowych.

Jak dbać o skórę po zastosowaniu lasera na naczynka?

Laserowe zamykanie naczynek, chociaż skuteczne, nie uwolni Cię od problemu „pajączków” na zawsze. Jeśli nie zadbasz odpowiednio o skórę, nieestetyczne zaczerwienienia mogą szybko powrócić. Aby wzmocnić efekty zabiegu i uchronić się przed powstawaniem kolejnych teleangiektazji, warto wdrożyć następujące nawyki:

  • Regularnie używaj przeciwsłonecznego kremu z wysokim filtrem.
  • Używaj delikatnych kosmetyków do mycia twarzy.
  • Myj twarz letnią wodą, a nie gorącą.
  • Nie wyciskaj pryszczy i zaskórników.
  • Unikaj częstego stosowania peelingów mechanicznych.
  • Unikaj miejsc zadymionych i zanieczyszczonych.
  • Zadbaj o cerę od wewnątrz – nawadniaj się, jedz dużo warzyw i owoców, unikaj żywności wysokoprzetworzonej i ostrych przypraw.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat metod zamykania naczynek, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.