Zdrowie

Zabiegi z muzyką tylko w Medical Magnus w Łodzi

Zabiegi z muzyką tylko w Medical Magnus w Łodzi

Jak sprawić, aby pacjent podczas zabiegu endoprotezoplastyki bioder i kolan poczuł się zdecydowanie lepiej? Zaproponować, aby posłuchał ulubionej muzyki. I tak melodie klasyczne, jazzowe i relaksacyjne rozbrzmiewają teraz w salach operacyjnych w klinice Medical Magnus w Łodzi.

 

Medical Magnus jest pierwszą placówką w Polsce, która proponuje swoim pacjentom słuchanie muzyki podczas zabiegów z zakresu endoprotezoplastyki bioder i kolan. Każdy zainteresowany takim rozwiązaniem dostaje słuchawki i możliwość wyboru ulubionej muzyki z trzech ścieżek melodyjnych: klasycznej, jazzowej i relaksacyjnej. Projekt jest realizowany przez interdyscyplinarny zespół pracowników Medical Magnus. Składa się z anestezjologów, pielęgniarki anestezjologiczne, ortopedów, pielęgniarki oddziałowe, pracowników administracji.

Komfort pacjentów jest najważniejszy

– Zależy nam bardzo na komforcie pacjentów i indywidualnym podejściu do ich potrzeb. Stąd taki wewnętrzny projekt mający na celu obniżenie poziomu stresu operowanego pacjenta. Zdecydowana większość zabiegów endoprotezoplastyki odbywa się w znieczuleniu zewnątrzoponowym, pacjent pozostaje świadomy i słyszy odgłosy z sali. Aby umożliwić mu redukcję tych dźwięków, ale i relaks przy ulubionej muzyce wprowadziliśmy w życie nasz projekt. Wdrożenie trwa od ponad miesiąca i mamy bardzo dobre opinie ze strony pacjentów. Jak mówią, czują się bardziej zrelaksowani i mniej zestresowani podczas zabiegów – mówi Marek Krochmalski, prezes Medical Magnus.

Jak dodaje dr n. med. Jacek Magnuszewski, kierownik zespołu operacyjnego w zakresie endoprotezoplastyki stawu biodrowego widać już pierwsze efekty wprowadzonego eksperymentu. – Obserwujemy w tej chwili u pacjentów większe zadowolenie. Czują się lepiej, czują się bardziej bezpiecznie, ponieważ nie dochodzą do nich odgłosy sali operacyjnej.

Na sali operacyjnej zawsze jest gwarno

– Choć laikowi może się wydawać, że na sali operacyjnej panuje cisza, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Personel musi się przecież ze sobą komunikować, do tego dochodzą odgłosy pikających monitorów i z wykonywanego zabiegu, co może powodować stany lękowe u pacjenta. Ponadto jak pokazują badania, muzyka podnosi próg tolerancji bólu. Niefarmakologicznie możemy spowodować, że to odczucie dolegliwości bólowych będzie mniejsze, mimo że pacjent jest znieczulony. Obserwuje się, że parametry życiowe bardzo ładnie się normalizują. Chodzi tutaj o obniżenie tętna, ciśnienia, częstości oddechowej – mówi prof. Dariusz Witoński, kierownik zespołu operacyjnego w zakresie endoprotezoplastyki stawu kolanowego.

Zadowoleni z muzycznego eksperymentu są także pacjenci kliniki Medical Magnus. – To doskonały pomysł, zdecydowanie ułatwia pobyt na sali operacyjnej – zapewnia Bogdan Gerbich, pacjent po dwóch zabiegach endoprotezoplastyki w klinice, pierwszym przed wdrożeniem projektu.

Jak zapewnia Karolina Kamecka, projekt został wdrożony, dzięki doskonałej komunikacji z pacjentami i badaniu ich potrzeb. Projekt skierowany do wszystkich pacjentów operowanych w Medical Magnus w zakresie endoprotezoplastyki kolan i bioder na NFZ.

Zdjęcia Grzegorz Michałowski