Zdrowie

W jedności siła – mistrzowska drużyna w centrum Łodzi

W jedności siła – mistrzowska  drużyna w centrum Łodzi

O współpracy zespołów ortopedów i fizjoterapeutów, właściwej diagnostyce i rehabilitacji rozmawiamy z Markiem Krochmalskim, ortopedą, właścicielem Medical Magnus Clinic oraz Markiem Kiljańskim, specjalistą fizjoterapii, szefem zespołu fizjoterapeutów w Medical Magnus Clinic.

LIFE IN Łódzkie: Można powiedzieć, że tworzycie Panowie doskonałą drużynę. Bez wzajemnej współpracy zapewne nie moglibyście zapewnić Pacjentom szybkiego powrotu do zdrowia?

Dr Marek Krochmalski: Bez dobrze współpracujących zespołów nie będzie efektów. Mamy to szczęście w Klinice Medical Magnus, że możemy zajmować się Pacjentami kompleksowo, współpracując w różnych obszarach. Oczywiście szczególnie mnie ortopedzie bliska jest współpraca z naszym zespołem fizjoterapeutów, którym od kilku miesięcy kieruje Marek Kiljański, konsultant wojewódzki ds. fizjoterapii i prezes Polskiego Stowarzyszenia Specjalistów Fizjoterapii. Cieszę się, że dołączył do nas tak wybitny specjalista. A wracając do wzajemnej współpracy, to jest ona niezbędna w każdym wymiarze. Czasami okazuje się, że trafia do nas Pacjent na zabieg, tymczasem po ponownym przeanalizowaniu wszystkich aspektów, okazuje się, że warto poczekać i najpierw zobaczyć, jakie efekty przyniesie rehabilitacja. To kwestia dobrej diagnostyki.

Dr Marek Kiljański: Dobra diagnostyka jest podstawą przywrócenia zdrowia Pacjentowi. A na czym polega dobra diagnostyka? Na zadawaniu właściwych pytań. Jeden z moich nauczycieli powtarzał, że zawsze trzeba zadać trzy pytania w stosunku do Pacjenta i jego problemu: co się stało, jak to się stało i dlaczego? I te same pytania musimy zadać sobie – co będę robił, jak będę robił i dlaczego? Bo jeśli potrafimy zbliżyć się do prawdy, to będziemy skuteczniejsi. Może wyjaśnię na przykładzie. Przychodzi Pacjent ze skręconą nogą. Wielu pomyśli, ot banalny problem – nogę trzeba unieruchomić w gipsie lub ortezie. A my w Medical Magnus, zanim to zrobimy, postawimy sobie wymienione wyżej pytania i będziemy szukać przyczyny, jak w ogóle doszło do takiego zdarzenia. Może się okazać, że nie było to zwykłe zdarzenie losowe, tylko konsekwencja wcześniej niezdiagnozowanych problemów np. motorycznych. Nam zależy na holistycznym podejściu do Pacjenta i Pacjenci za takie podejście cenią nasz zespół.

Co jest najważniejsze w podejściu do Pacjenta?

Dr Marek Krochmalski: Oprócz wspomnianej kompleksowości, niezwykle istotna jest empatia i cierpliwość. Pacjenci są coraz bardziej świadomi, dlatego za każdym razem  tłumaczę im, co chcę osiągnąć poprzez wybraną metodę leczenia i jak dokładnie będzie wyglądał cały proces leczenia.

Od czego zależy powodzenie procesu rehabilitacji?

Dr Marek Kiljański: Ponieważ w Klinice Medical Magnus  leczymy wielu sportowców, pozwolę sobie na użycie sportowego odniesienia. Proces rehabilitacji to nic innego jak trening zawodnika, którego chcemy przygotować na mistrzostwa. Mistrzostwo w przypadku naszych Pacjentów jest  bardzo indywidualnie postawionym celem. Dla jednych to  samodzielne poruszanie się, dla innych uniesienie szklanki, a jeszcze dla innych powrót do większej liczby treningów tenisa na korcie. I choć Pacjentom często się wydaje, że nie  widzą postępów, to naszym celem jako terapeutów jest pokazanie im tego. Przykładowo Pacjent po udarze nie mógł  utrzymać szklanki, teraz już może, a co za tym idzie, stał się  bardziej samodzielny, bo sam może się już napić. Cele zawsze  stawiamy indywidualnie i co ważne nie tylko my je określamy, robimy to wspólnie z Pacjentami. I jeszcze jedna ważna  rzecz, jestem zwolennikiem leczenia bez leczenia. Wiem, jak  to brzmi, ale tu chodzi tylko, a może aż tylko o wyeliminowane złych nawyków z naszego codziennego życia, podczas  pracy, siedzenia przed telewizorem, jazdy samochodem, czy  także odpowiedniego doboru wysokości domowych mebli.

Czy efekty dobrze przeprowadzonego zabiegu  ortopedycznego, można zniweczyć nie wdrażając odpowiedniej rehabilitacji?

Dr Marek Krochmalski: Zawsze podkreślam, że sama  operacja to część sukcesu. Pacjenci czasami uważają, że wraz  z udanym zabiegiem, kończy się proces leczenia. A tymczasem bez dobrze dobranego procesu rehabilitacji, cały efekt  przeprowadzonego zabiegu można zniweczyć.

Dr Marek Kiljański: W zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu wdrażamy odpowiednie postępowanie  rehabilitacyjne, dobieramy takie, jakie jest najlepsze dla  danego Pacjenta. Jeszcze raz podkreślę, że dla nas liczy  się konkretny człowiek, Pacjent i jego schorzenie, a nie  sztywno nakreślone ramy działania, które mogą okazać się nieskuteczne. W naszym dziale rehabilitacji pracują  bardzo dobrzy specjaliści, którzy mają do dyspozycji doskonały sprzęt.

Czy rehabilitujecie tylko po zabiegach? Czy właśnie  w przypadku zabiegów ortopedycznych wskazana  jest wcześniejsza rehabilitacja i dlaczego?

Dr Marek Kiljański: Oczywiście, że jest wskazana, choć  wielu Pacjentom wydaje się to nielogiczne. Rehabilitacja  wdrożona przed zabiegami pomoże nam szybciej wrócić  do zdrowia. Obejmuje ona działania nad prawidłowymi  zakresami ruchomości stawowej, równoważy napięcie  mięśniowe, a przede wszystkim ćwiczy aktywności i funkcje, które mogą zostać wykluczone w efekcie zabiegu. Możliwości ruchowe przed zabiegiem determinują zdolności  naszego organizmu do odtworzenia utraconej funkcji!  Osoby po przebytej rekonstrukcji wiązadła krzyżowego  kolana muszą bezwzględnie pracować nad ruchomością  tego stawu przed operacją. Z kolei Pacjenci po endoprotezoplastyce stawów biodrowych muszą być wcześniej  świadomi prawidłowego obciążania kończyn, symetrycznego rozkładu ciężaru ciała, a także odpowiedniego balansu ciałem podczas nauki chodu. Dzięki temu ograniczą  niebezpieczeństwo utraty równowagi i upadku. Operacje  kończyn górnych zawsze wymagają właściwej pracy nad  siłą mięśniową. Unieruchomienie w opatrunku gipsowym lub szynie przez długi czas może skutkować zauważalnym spadkiem masy mięśniowej oraz przykurczami.

Czy rehabilitacja umożliwia pełny powrót do zdrowia?

Dr Marek Kiljański: To zależy od schorzenia, z jakim mamy do czynienia i możliwości organizmu Pacjenta. Mamy dużo przypadków, kiedy rehabilitacja przynosi spektakularne efekty. Oczywiście, zdarza się, że pewnych deficytów nie możemy naprawić, jednak mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że wczesna,  kompleksowa rehabilitacja jest efektywna. A każdy ruch jest lepszy od bezruchu.

Kto może korzystać z rehabilitacji w Klinice?

Dr Marek Kiljański: Pomagamy w powrocie do sprawności szerokiej grupie Pacjentów. M.in. tym, którzy przygotowują się do lub są po ortopedycznych, lub neurochirurgicznych zabiegach operacyjnych, lub potrzebują rehabilitacji po zabiegach onkologicznych, w tym mastektomii, oczywiście w sytuacjach nagłych urazów i przy dolegliwościach bólowych spowodowanych różnymi przyczynami. W Medical Magnus Clinic mamy także bardzo duże doświadczenie w zakresie rehabilitacji osób po endoprotezoplastyce stawów kolanowych i biodrowych. Nasz zespół ortopedów operuje w ramach kontraktu z NFZ setki Pacjentów rocznie. U nich prowadzimy rehabilitację już od pierwszego dnia po zabiegu.

Dr Marek Krochmalski: Liczną grupą naszych Pacjentów są także osoby, które uległy urazom sportowym. Zapraszamy. Dobrze zadbamy o każdego Pacjenta!

Czy po wszczepieniu komórek macierzystych, w czym zresztą specjalizuje się Klinika Medical Magnus, także konieczna jest rehabilitacja?

Dr Marek Krochmalski: Z naszych doświadczeń wynika, że jak najbardziej. Obecnie startujemy z projektem badawczo-rozwojowym w tym zakresie. Ale o tym będę mógł powiedzieć więcej w kolejnym wywiadzie dla LIFE IN Łódzkie.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Justyna Tomczak

Łódź, ul. Kopernika 38
tel. 42 253 19 16
rehabilitacja@mmcenter.pl
www.mmcenter.pl