Zdrowie

Siła tkwi w naturalnym pięknie

Siła tkwi w naturalnym pięknie

Medycyna estetyczna ma być bezpieczna i estetyczna. I nie ma w niej miejsca na trendy. Zdrowy wygląd skóry i dobrze dobrane zabiegi do pacjenta obronią się na lata – mówi Paulina Kubik, lekarz medycyny estetycznej i rodzinnej, właścicielka kliniki Perfect Med.

Medycyna estetyczna z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu, czy to oznacza, że coraz bardziej dbamy o siebie, że wygląd ma dla nas olbrzymie znaczenie, czy zaczęliśmy czuć się nieatrakcyjni?

Medycyna estetyczna faktycznie zyskuje z roku na rok na znaczeniu i wynika to z wielu powodów. Codziennie media, a szczególnie social media, na wiele sposobów pokazują nam osoby, które korzystają z zabiegów medycyny estetycznej i jak świetnie po nich wyglądają.  Nie mówię tu o zabiegach, które zaburzają wolumetrię twarzy, jak zbyt duża czerwień wargowa, zbyt wystające kości policzkowe, czy przerysowane podbródki, które moim zdaniem niewiele mają wspólnego z estetyką. Z zabiegów chętnie korzystają też celebryci, influencerzy. Patrząc na ten piękny, niejednokrotnie jeszcze podkoloryzowany różnymi filtrami świat, zaczynamy się porównywać i uświadamiamy sobie, że trzeba zadbać o siebie. Absolutnie nie ma w tym nic złego. Jest oczywiście spore grono osób, które nie muszą podglądać innych, tylko same świadomie od lat dbają o jakość swojej skóry, ponieważ to wiąże się z ich dobrym samopoczuciem i atrakcyjnością. I to jest zdrowe podejście do medycyny estetycznej. Mnie nie zależy na tym, żeby pacjentów zmieniać na siłę, tylko na ich naturalnym, atrakcyjnym wglądzie. Ich skóra ma być zdrowa, o odpowiedniej strukturze i bez przebarwień. Medycyna estetyczna ma być bezpieczna i estetyczna, nie podążać za trendami. Zdrowy wygląd skóry i dobrze dobrane zabiegi do pacjenta obronią się na lata. A doklejanie czegoś na siłę nigdy nie będzie ani piękne, ani estetyczne, ani tym bardziej zdrowe.

Od jak dawna specjalizuje się Pani w tej dziedzinie medycyny?

Medycyną estetyczną zajmuję się od 2010 roku, jestem również specjalistą medycyny rodzinnej, co pozwala mi holistyczne podejść do problemów pacjentów. Skóra jest największym narządem, jaki posiadamy, dlatego zajmowanie się nią nie jest przejawem próżności, tylko troski o nią.

W ostatnich latach popularność medycyny estetycznej znacząco wzrosła. Wzrosła też wiara w to, że czyni prawdziwe cuda. Jak bezpiecznie korzystać z jej dobrodziejstw?

Jesteśmy lekarzami, nie cudotwórcami. Nie mamy żadnej czarodziejskiej różdżki. W moment nie odbudujemy tego, co uczynił czas i inne czynniki, jak używki, długotrwały stres, czy promieniowanie słoneczne. Skóra potrzebuje czasu na przebudowę, jedno spotkanie to zdecydowanie za mało. Dlatego z reguły proponuję serię zabiegów dopasowanych do potrzeb danego pacjenta. Szyjemy zabiegi na miarę.

Czy wobec tego medycynę estetyczną można porównać do mody?

W modzie co i rusz pojawiają się nowe trendy, ale od lat najbardziej broni się elegancja i prostota. Delikatny w dotyku kaszmirowy sweter czy jedwabna chusta o nieskazitelnej strukturze nigdy nie przestaną być modne. O to samo chodzi w medycynie estetycznej, żeby ta jakość naszej skóry była nieskazitelna przez lata, aby nie trzeba było jej ukrywać pod wieloma warstwami kosmetyków. Odpowiednio zadbana skóra zapewnia nam naturalne piękno, które wystarczy tylko podkreślić tuszem do rzęs i delikatną pomadką.

Z jakich zabiegów w Perfect Med najchętniej korzystają panie? A może panowie też mają swoje ulubione zabiegi?

Panowie coraz częściej zaczynają odwiedzać gabinety medycyny estetycznej i dobrze, bo panie lubią przebywać w towarzystwie zadbanych mężczyzn. Korzystają z zabiegów niwelujących zmarszczki, leczą też nadpotliwość oraz łysienie androgenowe. Panie, jak pokazują badania, niwelują zmarszczki i wypełniają czerwień wargową. W naszym gabinecie natomiast najczęściej chcą zadbać o okolice oczu i pozbyć się lwiej zmarszczki, tej występującej między brwiami.

Jakie zabiegi Pani lubi najbardziej wykonywać?

Przede wszystkim te rewitalizujące skórę, mające na celu przebudowę, zagęszczenie i poprawienie jej jakości oraz zabiegi wolumetryczne, które odbudowują objętość. Jednak zawsze podkreślam, że zabieg musi być dobrany do potrzeb pacjenta.

Co się dzieje, kiedy przychodzi pacjent i mówi, że chce skorzystać z konkretnego zabiegu, a Pani widzi, że nie powinien?

Rozmawiam, tłumaczę, wyjaśniam. Jestem lekarzem i po pierwsze mam nie szkodzić pacjentowi.

Odmówiła Pani doktor kiedyś wykonania zabiegu?

Tak. Jeśli widzę, że nie osiągnę efektu, po jaki pacjent przyszedł, że jego oczekiwania są niespójne z tym, co prezentuje anatomia i moje możliwości albo zabieg nie jest wskazany dla tego pacjenta, to odmawiam jego wykonania.

Czy medycyna estetyczna jest dla każdego?

Tak dla każdego, niezależnie od płci czy wieku, koloru skóry, zawsze zabieg dobiera się do potrzeb pacjenta. Mamy pacjentów bardzo młodych, którzy borykają się z problemami typu trądzik, różnego rodzaju alergiami, przesuszeniem skóry, jak i wielu pacjentów w wieku bardzo dojrzałym, którym przeszkadza to, że skóra traci na objętości, jest zbyt pomarszczona i szara. W każdym wieku trzeba zadbać o siebie, atrakcyjność wpływa na poczucie naszej wartości. Nie chcemy czuć się źle we własnym ciele.

Kto wykonuje zabiegi w Perfect Med?

Zajmujemy się medycyną estetyczną, więc zabiegi z tego zakresu wykonuje tylko i wyłącznie lekarz. Pamiętajmy o tym, że to zabiegi wiążące się z przerwaniem ciągłości skóry, z iniekcją substancji bezpośrednio do tkanek, ale również podawaniem leków, jakim jest, chociażby toksyna botulinowa, dlatego zawsze powinny być wykonywane przez lekarza.

Dlaczego to takie ważne?

Większość pacjentów w klinikach medycyny estetycznej, to osoby po pięćdziesiątym roku życia, które już borykają się z chorobami przewlekłymi typu nadciśnienie, cukrzyca, niedoczynność tarczycy. Tylko lekarz potrafi zakwalifikować takiego pacjenta do odpowiedniego zabiegu, tak aby mu w żaden sposób nie zaszkodzić. Po pierwsze nie szkodzić, już o tym mówiłam.

Dlaczego niektórzy boją się zabiegów medycyny estetycznej?

Z różnych względów, jedni będą obawiać się takiego stygmatyzmu, że zostają uznani przez środowisko za próżną osobę. Tymczasem dbanie o skórę nie jest niczym złym, jest wręcz wskazane, tak jak stosowanie leków na różne choroby. Nie bójmy się krytyki innych, bierzmy pod uwagę to, co dla nas jest najważniejsze. Są też pacjenci, którzy zwyczajnie lękają się jakiejkolwiek ingerencji, boją się igieł, ukłuć, tego, że mogą pojawić się chwilowe siniaki, czy obrzęki.

Medycyna estetyczna w Polsce z każdym rokiem bardzo się rozwija. Powstaje wiele nowych technologii i urządzeń, które pozwalają lekarzom realizować mało inwazyjne i bardzo skuteczne zabiegi. Co dla Pani jest ważne w nowoczesnych technologiach?

Technologia pozwala nam na niesamowitą precyzję, i to jest niezwykle dla mnie istotne. We wszelkich urządzeniach, którymi wspomagamy się na co dzień w naszej pracy, możemy bardzo dokładnie dobrać parametry do potrzeb danego pacjenta.

Co jest dla Pani najważniejsze w tej pracy?

Wiedza. Jeśli lekarz mówi, że wie wszystko, to pora odejść z tego zawodu. Nieustanne podnoszenie kwalifikacji jest niezwykle istotne po to, abym mogła świadczyć moim pacjentom usługi najwyższej jakości, korzystając z najnowszych medycznych osiągnięć.

W Perfect Med można także skorzystać z porad innych specjalistów. Jak Pani dobierała zespół?

Miałam marzenie, żeby połączyć medycynę estetyczną z ogólną i zapewnić naszym pacjentom konsultacje z różnych dziedzin, z kosmetologii, diabetologii, dietetyki, ortopedii, neurologii, fizjoterapii, osteopatii. Pracują tu świetni specjaliści w swoich dziedzinach z dużym doświadczeniem, otwarci na podnoszenie kompetencji, ale przede wszystkim z holistycznym podejściem i ogromną empatią do pacjentów.

Rozmawiała: Beata Sakowska
Zdjęcia: Justyna Tomczak

Perfect Med Paulina Kubik
Łódź, ul. Gimnastyczna 116
tel. 48 510 698 008
e-mail: gabinet@perfectmed.pl
www.perfectmed.pl