O tym, co jest najważniejsze we współczesnej stomatologii, podejściu do pacjenta, właściwej diagnostyce i drodze do wymarzonego uśmiechu, opowiadają Małgorzata i Tomasz Wawrzynkiewicz, właściciele Kliniki Stomatologicznej MIXDENTAL w Łodzi.
LIFE IN. Łódzkie: Juliusz Cezar mówił: „Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją, są niebezpieczni”. Nieznany autor ostrzega: „Uśmiechnij się, jutro możesz nie mieć zębów”. Czy piękny uśmiech idzie tylko w parze ze zdrowymi zębami?
Tomasz Wawrzynkiewicz: Zdecydowanie tak. Trudno sobie wyobrazić osobę, która będzie miała piękny uśmiech z zaniedbanymi zębami, licznymi ubytkami, bądź brakami zębowymi. Tymczasem droga do pięknego uśmiechu czasami wcale nie jest skomplikowana i ubolewam, że tak niewielu z nas do niego dąży. Wszystko zależy od tego, z jakimi schorzeniami mamy u danego pacjenta do czynienia. U młodych pacjentów najczęściej są to ubytki w zębach spowodowane próchnicą będące efektem złej higieny oraz wady zgryzu. U starszych pacjentów schorzenia takie jak próchnica, braki zębowe, zaawansowana parodontoza. Aby narząd żucia wyglądał jak naturalny i funkcjonował właściwie, obok wielu wariantów leczenia, jakie daje współczesna stomatologia, równie ważne są oczekiwania i możliwości pacjenta. Wszystkie dziedziny stomatologii: stomatologia zachowawcza, estetyczna, ortodoncja, protetyka, endodoncja, chirurgia stomatologiczna, periodontologia oraz higiena i profilaktyka oferują wiele nowoczesnych rozwiązań, które prowadzą do uzyskania zdrowego i pięknego uśmiechu.
Małgorzata Wawrzynkiewicz: Jeszcze kilkanaście lat temu, większość z nas idąc do stomatologa, chciała jedynie rozwiązać doraźny problem – najczęściej bólu zęba. Na szczęście czasy te już dawno minęły i wizyty interwencyjne u pacjentów bólowych stały się naprawdę sporadyczne. Dla nas najważniejsze jest kompleksowe podejście do pacjenta i dlatego naszym celem było stworzenie kliniki, w której moglibyśmy zaoferować naszym pacjentom pełny zakres diagnostyki i leczenia w jednym miejscu.
Co to dokładnie znaczy?
Tomasz Wawrzynkiewicz: Przede wszystkim nasi pacjenci mają dostęp do lekarzy stomatologów, specjalistów różnych dziedzin i najnowocześniej diagnostyki – aparatów rentgenowskich i tomografu komputerowego 3D. Nasi eksperci to m.in. endodonta, który zajmuje się leczeniem kanałowym. Chirurg szczękowo-twarzowy, który wykonuje zabiegi chirurgiczne i implantacje. Ortodonta, którego zadaniem jest leczenie wad zgryzu. Protetyk, który zajmuje się odbudową braków zębowych. Periodontolog leczący choroby przyzębia oraz lekarze stomatolodzy pracujący w dziedzinie stomatologii ogólnej, zachowawczej i estetycznej. Kompleksowa opieka nad pacjentem nie mogłaby funkcjonować bez obecności w zespole Kliniki MixDental wykwalifikowanych higienistek stomatologicznych, które prowadzą edukację pacjentów, wykonują zabiegi higienizacyjne i profilaktyczne oraz doświadczonych radiologów specjalizujących się w rentgenodiagnostyce stomatologicznej. Każdy z nas specjalizuje się w swojej dziedzinie, nieustannie poszerza swoją wiedzę i umiejętności, uczestniczy w różnych kursach, szkoleniach, warsztatach, seminariach zarówno polskich, jak i zagranicznych. Jesteśmy członkami polskich, europejskich i światowych organizacji i stowarzyszeń stomatologicznych. Część z nas jest także nadal czynnymi dydaktykami – wykładowcami akademickimi. Cały czas dzielimy się wiedzą i wzajemnym doświadczeniem, by możliwie najefektywniej przeprowadzić nawet najbardziej złożone leczenie.
Małgorzata Wawrzynkiewicz: Każdy z pacjentów ma opracowywany indywidualny plan leczenia, który jest z nim szczegółowo omawiany. Pacjent krok po kroku dokładnie wie, jak będzie przebiegało jego leczenie. Jeśli jest taka potrzeba w planowaniu leczenia biorą udział wszyscy specjaliści, konsultujemy się, naradzamy, by uzyskać jak najlepszy efekt dla pacjenta i jego zdrowia. Jeśli pacjent ma zaplanowane i wykonane w odpowiedniej kolejności leczenie, ogranicza to ryzyko błędów i pomyłek.
Dużo mówi się ostatnio o holistycznym podejściu do pacjenta, ale na czym ono tak dokładnie polega?
Małgorzata Wawrzynkiewicz: Nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, gdy wszystkie działające w nim układy i narządy, które są ze sobą powiązane, pracują prawidłowo. Zakłócenie pracy w obszarze jamy ustnej, może powodować problemy i dolegliwości innego układu np. przewodu pokarmowego. Wada postawy, zła praca języka może powodować wady zgryzu, czy problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Bóle głowy, pleców także mogą być konsekwencją tego, co dzieje się z naszym zgryzem. Często to właśnie stomatolodzy są w stanie dostrzec objawy choroby, której nikt wcześniej nie zdiagnozował np. cukrzycy, skazy krwotocznej, czy zaburzeń endokrynologicznych. Dlatego tak istotne jest całościowe i ogólnoustrojowe spojrzenie na pacjenta. Dlatego od każdego pacjenta zbieramy szeroki wywiad ogólnomedyczny i stomatologiczny dotyczący stanu zdrowia, zażywanych leków, nawyków. Jest to bardzo istotne przy planowaniu i w samym przebiegu leczenia. Nasze holistyczne, kompleksowe podejście do pacjenta znajduje swoje odzwierciedlenie w procesie leczenia, w którym współpracujemy z lekarzami różnych specjalności oraz logopedami czy fizjoterapeutami.
Czy możliwe jest leczenie bez dobrej diagnostyki?
Tomasz Wawrzynkiewicz: Absolutnie nie, czasy diagnozowania „na oko” dawno już minęły. Bez właściwej diagnostyki nie można zaplanować leczenia. W naszej klinice mamy nowoczesne cyfrowe aparaty rentgenowskie i tomograf komputerowy 3D, o bardzo niskich dawkach promieniowa. Zawsze precyzyjnie dobieramy zakres zdjęć niezbędnych do wykonania. Dbamy o bezpieczeństwo naszych pacjentów, każdy z nas przeszedł kursy ochrony radiologicznej. Kiedy jest to niezbędne, zlecamy też naszym pacjentom badania laboratoryjne, na przykład, gdy przygotowują się do wszczepienia implantów.
Z pomocą zapewne przychodzą też technologie cyfrowe?
Małgorzata Wawrzynkiewicz: Oczywiście, współczesna medycyna i stomatologia nie może już obejść się bez nowoczesnych technologii cyfrowych. Dysponujemy bardzo nowoczesnymi aparatami do cyfrowej diagnostyki RTG i tomografii komputerowej. Często pacjenci chcą zobaczyć jak ich zęby będą wyglądały po zakończeniu leczenia. Mamy możliwości wykonania indywidualnych symulacji komputerowych 3D prezentujących przebieg leczenia i przewidywany efekt końcowy. Wykorzystujemy również lasery, które skutecznie wspomagają leczenie w zakresie chorób błony śluzowej, przyzębia i przyspieszają gojenie na przykład po ekstrakcji zębów. Gabinety wyposażone zostały także w zabiegowe mikroskopy stomatologiczne, szczególnie przydatne w leczeniu endodontycznym, ale również zachowawczym czy protetycznym.
Pani doktor jest specjalistą ortodoncji? Decydując się na leczenie ortodontyczne, marzymy o tym, aby jego efekty utrzymały się do końca życia. Jest szansa na to?
Małgorzata Wawrzynkiewicz: Aby leczenie ortodontyczne było skuteczne i trwałe, musi być odpowiednio zaplanowane i właściwie przeprowadzone. Podczas planowania ortodontycznego bierzemy pod uwagę nie tylko sam układ zębów, ale także rysy twarzy, układ kostny twarzoczaszki, etapy rozwoju i wzrostu pacjenta. Często w procesie planowania leczenia ortodontycznego bierze udział zespół specjalistów różnych dziedzin stomatologii i medycyny, wspierany przez logopedę i fizjoterapeutę. Tylko skorelowane zespołowo działania, pozwalają na osiągnięcie sukcesu estetycznego i funkcjonalnego. Planowanie leczenia wymaga przeprowadzenia szeregu badań i pomiarów. Od wiedzy i wniosków uzyskanych z diagnostyki zależy dobór odpowiedniej metody. Współczesna ortodoncja dysponuje wieloma możliwościami terapii. Od najprostszych jak wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, korektę szkliwa zębów mlecznych, po aparaty ruchome, stałe, systemy niewidocznych nakładek ortodontycznych, mikroimplanty ortodontyczne, a nawet operacje chirurgiczne czy ortognatyczne wspomagające leczenie ortodontyczne. Nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Ale jedno trzeba podkreślić, w okresie leczenia ortodontycznego niezwykle istotna jest współpraca z pacjentem oraz właściwa higiena. W utrzymaniu, której w razie potrzeby pomagają pacjentom nasze higienistki stomatologiczne. Wykonują zabiegi higienizacji, profilaktyki, prowadzą instruktaże i pomagają w wyborze środków i preparatów niezbędnych do utrzymania właściwej higieny w czasie leczenia ortodontycznego. Jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie, czy efekt leczenia ortodontycznego utrzyma się u pacjenta do końca życia, to jest to zupełnie indywidualna sprawa. Rokowanie zależy od wielu aspektów. Uzyskany efekt leczenia ortodontycznego jest utrwalany w końcowym etapie leczenia tzw. okresie retencyjnym. Stosowanie się w tym czasie do zaleceń lekarza, noszenie aparatu retencyjnego, zgłaszanie się na wizyty kontrolne ma wpływ na utrzymanie efektu leczenia.
A jak wygląda sprawa z brakami w uzębieniu. Zależy nam już na ich uzupełnieniu?
Tomasz Wawrzynkiewicz: Coraz częściej mamy świadomość tego, jakie negatywne skutki niesie ze sobą brak uzębienia. Choć muszę przyznać, że z brakiem pełnego uzębienia w jamie ustnej boryka się nadal wielu Polaków. Oprócz negatywnego wpływu na estetykę uśmiechu i utraty pewności siebie u pacjenta braki zębowe skutkują pogorszeniem czynności żucia, zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych, a także mogą być przyczyną poważnych dolegliwości bólowych głowy. Co więcej, brak pojedynczych zębów powoduje przeciążenia pozostałych, co zmienia rozkład sił w obrębie zgryzu. Skutkuje to postępującym ścieraniem się pozostałych zębów, przemieszczeniami, rozchwianiem i przeciążeniowym złamaniem zębów oraz schorzeniami przyzębia. Rozwiązań wśród uzupełnień protetycznych mamy naprawdę sporo. W zależności od potrzeb proponujemy naszym pacjentom rozwiązania dostosowane do ich wymagań estetycznych i funkcjonalnych. Wykonujemy uzupełnienia protetyczne stałe oparte o własne zęby pacjenta lub implanty oraz uzupełnienia ruchome.
Co wyróżnia Klinikę MixDental na tle innych w Łodzi?
Małgorzata Wawrzynkiewicz: Na pewno indywidualne, holistyczne podejście do pacjenta, doskonała diagnostyka, zespół dobrych specjalistów wszystkich dziedzin stomatologii, higienistek stomatologicznych oraz techników elektroradiologii. Praca zespołowa oraz dostęp do kompleksowej diagnostyki stomatologicznej pozwala osiągnąć najlepsze możliwe efekty leczenia. Jesteśmy firmą rodzinną, która od ponad dwudziestu lat zdobywa doświadczenie, stale rozwijając i doskonaląc swoją wiedzę i zakres usług. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, nowym technologiom i komfortowi usług i pracy stworzyliśmy nową siedzibę z wieloma udogodnieniami dla pacjentów. Wprowadziliśmy nowatorski system wewnętrznej dezynfekcji unitów stomatologicznych, aby zwiększyć bezpieczeństwo naszych pacjentów. Wiemy, jak w dzisiejszym świecie liczy się czas. Dlatego dbamy o dobrą organizację pracy, szanując czas naszych pacjentów. Bardzo duży nacisk kładziemy również na profilaktykę i dobre nawyki higieniczne. Od wielu lat leczymy całe rodziny. Naszymi pacjentami są dzieci, ich rodzice i dziadkowie. Staramy się tworzyć rodzinną, ciepłą atmosferę dla naszych pacjentów i współpracowników. Naszym marzeniem było stworzenie miejsca, w którym pacjent może być kompleksowo diagnozowany, leczony zgodnie z najnowszymi technologiami i standardami wiedzy. Do tego dążymy w MixDental.
Klinika Stomatologiczna MixDental Małgorzata i Tomasz Wawrzynkiewicz
Łódź, ul. Julianowska 66
tel. 504 40 70 80
www.mixdental.pl
biuro@mixdental.pl
Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Piotr Kmieciak i LenArt Fotografia