Zdrowie

Piękne i zdrowe włosy

Piękne i zdrowe włosy

Problemy związane z włosami to często efekt nieprawidłowej pielęgnacji, ale także objaw wielu chorób lub osłabienia organizmu. By dociec przyczyny problemów, warto zwrócić się o pomoc do trychologa. Rozmawiamy z Izabellą Pietruszką‑Kluską, stylistką, trychologiem, właścicielką salonu Curyło Academy Łódź.

LIFE IN Łódzkie: W swoim salonie otworzyłaś gabinet trychologiczny. Wyjaśnij proszę czym zajmuje się trycholog?

Izabella Pietruszka-Kluska: Gabinet trychologiczny był moim wielkim marzeniem. Pracując jako fryzjer, widziałam wiele problemów pojawiających się na skórze głowy. Zależało mi, aby zapewnić moim klientkom kompleksową opiekę, a piękno włosów zaczyna się od skóry. Trychologia jest nauką interdyscyplinarną, obejmuje zagadnienia z dermatologii, kosmetologii, fryzjerstwa, psychologii i dietetyki. Zajmuje się schorzeniami skóry głowy i włosów. Trycholog to specjalista, który rozpoznaje zmiany patologiczne skóry głowy, wykonuje zabiegi mające na celu przywrócenie homeostazy w jej obrębie. Problemy związane z włosami to często efekt nieprawidłowej pielęgnacji, ale także objaw wielu chorób lub osłabienia organizmu.

Z jakimi problemami skóry głowy mamy najczęściej do czynienia?

Problemy, z którymi klienci zwracają się do trychologa to łojotok i choroby skóry z nim związane (ŁZS). Bardzo często klienci borykają się z łupieżem. Warto wiedzieć, że są trzy rodzaje łupieżu (tłusty, suchy i kosmetyczny), do których należy dobrać odpowiednią terapię. Największą jednak bolączką jest nadmierne wypadanie włosów. Łysienie może mieć różne podłoże, niezmiennie jednak bardzo negatywnie wpływa na poczucie własnej wartości.

Co decyduje o kondycji naszych włosów?

Kondycja naszych włosów to wypadowa bardzo wielu czynników, wśród nich możemy wymienić: pielęgnację włosów i skóry głowy, stylizację włosów, sposób odżywiania, stres, problemy hormonalne. Bardzo często przyczyną problemów z włosami i skórą głowy jest właśnie niewłaściwa pielęgnacja i złe nawyki, jak chociażby źle dobrany szampon o zbyt agresywnym składzie lub niedostosowany do potrzeb skóry. Ogromny wpływ na kondycję naszych włosów ma ich stylizacja. Gdy włosy upinamy zbyt ciasno, używamy pianek, lakierów i suchych szamponów, które oblepiają skórę i włosy, a dodatkowo nie stosujemy peelingów do skóry głowy, możemy doprowadzić do stanów zapalnych w obrębie mieszka włosowego. Włosom nie sprzyja też niewłaściwa dieta. Szczególnie niebezpieczne są diety ubogie w kalorie czy składniki odżywcze. Zmiany w żywieniu warto wprowadzić we współpracy z dietetykiem. Należy pamiętać, że wrogim pięknych włosów jest też nadmiar cukru.

Jakie są pierwsze objawy, że dzieje się z nimi coś niedobrego?

Pierwsze niepokojące sygnały to większa ilość włosów na szczotce, nadmierna łamliwość, zwiększone przetłuszczanie, ponadto świąd i łupież. Wtedy właśnie należy zasięgnąć porady trychologa. Nie warto zwlekać, ponieważ mogą to być objawy poważnych schorzeń i im wcześniej zareagujemy, tym lepiej. Czasem klientki odwiedzające trychologa mówią, że włosy wypadają już kilka lat! Zbyt długie zwlekanie może doprowadzić do nieodwracalnych ubytków włosów.

Co powinniśmy zrobić, by skórę głowy utrzymać w jak najlepszej kondycji?

Czasami wystarczy zmiana diety i nieprawidłowych nawyków, aby poprawić jakość naszych włosów, często jednak należy wprowadzić odpowiednią trychoterapię poprzedzoną wykonaniem badań. Przede wszystkim należy utrzymać i wzmacniać zdrowie skóry poprzez właściwie dobraną pielęgnację. Pamiętajmy, że szampon dobieramy do potrzeb skóry głowy. Maska i odżywka ma za zadanie chronić, nawilżać i odżywiać łodygę włosa zgodnie z zachowaniem równowagi PEH (proteiny, emolienty, humektanty). Absolutnym must have jest peeling przeznaczony do skóry głowy, który oczyszcza, poprawia
mikrokrążenie, dotlenia i przywraca równowagę mieszkom włosowym. Szczególnie powinni pokochać ten produkt ci, którzy nie mogą się obyć bez pianek, past i lakierów do włosów.

Jak wygląda wizyta u trychologa? Trzeba się do niej specjalnie przygotować?

Pierwsze spotkanie z trychologiem to konsultacja trychologiczna, która zaczyna się wywiadem trychologicznym. Ma on na celu znalezienie przyczyn problemu ze skórą głowy, wtedy poznajemy nawyki pielęgnacyjne i sposób, w jaki klient dba o włosy. To bardzo ważne, by świadomie współpracować z trychologiem, każde z zadanych pytań ma zbliżyć nas do rozwiązania problemu. Podczas wizyty wykonywane jest badanie za pomocą trychokamery – powiększenie od 50 do 700 razy umożliwia dokładną ocenę skóry, zespołów mieszkowych, widoczne są nieprawidłowości. Często wykonywane jest badanie lampą Wooda, a także pull test. Jest to wizyta bezbolesna, nie należy się jej obawiać. Warto się oczywiście do niej przygotować. Dzień przed wizytą trzeba umyć głowę, zrezygnować ze środków do stylizacji włosów – pianki, lakieru do włosów, suchego szamponu, mikrowłókien. Warto przyjść już z wykonanymi badaniami krwi, ponieważ tam też może kryć się przyczyna problemu. Ważne, by mieć świadomość, że aby kuracje trychologiczne dały odpowiednie efekty, potrzebny jest czas, współpraca z trychologiem i pełne zaufanie. Wymaga to zaangażowania ze strony klienta, rzetelnego wprowadzenia nowych nawyków pielęgnacyjnych, stosowania zalecanych kosmoceutyków o silnym składzie. Często niezbędna jest współpraca z lekarzami, wprowadzenie odpowiedniej diety i suplementacji,
która wesprze kuracje trychologiczne.

Ile kosztuje wizyta u trychologa i ile razy trzeba go odwiedzić, by terapia była skuteczna?

Terapia trychologiczna może obejmować zabiegi normalizujące skórę, oczyszczające, stymulujące pracę mieszków włosowych, zabiegi antyaging jak infuzja tlenowa, tlenoterapia, mezoterapia bezigłowa i mikroigłowa itd. Ilość wizyt jest uzależniona od stanu skóry i rodzaju zabiegu. Terapia szokowa to zabiegi co dwa-trzy tygodnie, minimum sześć-osiem, później raz w miesiącu. Koszt wizyty uzależniony jest od rodzaju indywidualnie dobranej terapii i waha się od 100 do 350 złotych.

Rozmawiała Beata Sakowska
Izabella Pietruszka-Kluska
Curyło Academy Łódź
Łódź, ul. Franciszkańska 99, lok. D2
Facebook.com/curylolodz
tel. 793 015 386