Zdrowie

Nowe stawy, nowe życie

Nowe stawy, nowe życie

Zabiegi endoprotezoplastyki stawów wymagają dużego doświadczenia i bardzo dobrej organizacji pracy całego oddziału szpitalnego, poradni, pracowni diagnostycznych i rehabilitacji. Pacjenci chętnie wybierają naszą placówkę, właśnie z uwagi na doświadczenie i dobrze zorganizowaną kompleksowość usług – mówi dr JACEK MAGNUSZEWSKI, ortopeda-traumatolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Medical Magnus Clinic w Łodzi

 

Panie doktorze, policzył Pan kiedyś może, ile do tej pory wykonał zabiegów endoprotezoplastyki bioder?

Takich statystyk nie prowadzę, ale wiem, że rocznie w Medical Magnus Clinic w Łodzi wykonujemy około ośmiuset zabiegów realizowanych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, co oczywiście oznacza, że są to zabiegi bezpłatne. Pacjenci na zabiegi w naszej klinice czekają maksymalnie do miesiąca i przyjeżdżają do nas nie tylko z Łodzi, ale z całej Polski. Jesteśmy ośrodkiem cenionym nie tylko za dobrą opiekę, ale także doskonałą organizację. Trafiający do nas pacjenci otrzymują komplet świadczeń w zakresie endoprotezoplastyki bioder i kolan, zaczynając od diagnostyki, przygotowania rehabilitacyjnego, samego zabiegu, zaopatrzenia ortopedycznego po opiekę pozabiegową.

Czy są to operacje skomplikowane, wymagające dużego doświadczenia?

Zapewne mogłoby się wydawać, że skoro wykonaliśmy już tysiące zabiegów z zakresu endoprotezoplastyki bioder i kolan, to wpadaliśmy w pewną rutynę. To błędne myślenie – rutyna może zgubić. Każdy zabieg w naszej klinice jest indywidualnie dedykowany dla pacjenta, ponieważ nie ma dwóch takich samych zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów biodrowych czy kolanowych. U każdego z pacjentów mamy też do czynienia z zupełnie innymi warunkami anatomicznymi. Zabiegi endoprotezoplastyki wymagają dużego doświadczenia i bardzo dobrej organizacji pracy całego oddziału szpitalnego, poradni, pracowni diagnostycznych i rehabilitacji. Pacjenci chętnie wybierają naszą placówkę właśnie z uwagi na doświadczenie i dobrze zorganizowaną kompleksowość usług. Nasza klinika dysponuje dwoma hybrydowymi salami operacyjnymi, przyjaznym oddziałem szpitalnym, nowoczesną aparaturą diagnostyczną i zespołami operacyjnymi wyspecjalizowanymi w endoprotezoplastyce stawów. Zespołem dla endoprotez stawu kolanowego kieruje prof. dr hab. n. med. Dariusz Witoński, a zespołem dla endoprotez stawu biodrowego moja skromna osoba.

Panie doktorze, jest Pan niezwykle skromny, a tymczasem wiem, że wielu pacjentów trafia tu właśnie ze względu na Pana umiejętności. Chętnie dzieli się Pan też swoją wiedzą z lekarzami, w tym z innych krajów.

Zawsze pomagam najlepiej jak potrafię. Zależy mi na tym, aby pacjenci jak najszybciej wracali do pełni zdrowia. A co do dzielenia się wiedzą, to czynię to z wielką przyjemnością. Ostatnio w Medical Magnus Clinic gościliśmy lekarzy z Armenii, Tunezji, którzy w charakterze asysty uczestniczyli w zabiegach z zakresu endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Przekazali nam także swoje doświadczenia w tym zakresie, jak i w prowadzeniu pacjentów przed i po zabiegu.

Jakie są oznaki tego, że z naszymi stawami nie wszystko jest w porządku? Co wówczas musimy zrobić?

Przede wszystkim ograniczenie ruchomości stawów oraz ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. I jeśli leczenie zachowawcze nie daje już efektów, wówczas pacjent kwalifikowany jest na zabieg wszczepienia endoprotezy. Współczesna medycyna dysponuje bardzo nowoczesnymi implantami stawów. I tak jak już wspomniałem w Medical Magnus Clinic operujemy w ramach kontraktu z NFZ stawy biodrowe i kolanowe.

A jak zbagatelizujemy zalecenia lekarza i nie poddamy się zabiegowi z powodu lęków i obaw?

To skazujemy się na życie w bólu i cierpieniu bez możliwości samodzielnego poruszania się. Zmiany zwyrodnieniowe nie cofną się samoistnie, nie ma takiej możliwości. Zawsze podkreślam też, że im wcześniej wykonamy zabieg, z tym większą będzie to z korzyścią dla pacjenta. Z upływem lat dochodzi do osłabienia struktury kostnej i siły mięśniowej, więc im później decydujemy się na zabieg, tym jest on trudniejszy i obarczony większym ryzykiem.

W jakich leczeniu schorzeń niezbędna jest endoproteza?

Przede wszystkim przy zmianach zwyrodnieniowych i oczywiście po złamaniach. Endoprotezy robimy też u ludzi młodych przy wrodzonej dysplazji i innych chorobach stawu biodrowego.

Czym właściwie jest endoproteza?

Implantem wykonanym z metalu, polietylenu, ceramiki zastępującym naturalny staw. Na rynku dostępnych jest wiele endoprotez o naprawdę doskonałej jakości, które mogą być niezawodne przez wiele lat.

To skąd to przeświadczenie, że proteza może posłużyć góra dziesięć lat i trzeba ją wymienić?

Z dawnych lat, kiedy to obecne były jedynie protezy cementowe i dochodziło do obluzowania między cementem a protezą. Teraz praktycznie nie ma takiej możliwości, bo niemal nie wykorzystuje się już tego rodzaju protez. Jedyny problem, który może się pojawić, to obluzowanie protezy na skutek zużycia naszego własnego materiału kostnego, następującego w miarę upływu lat.

Ile trwa zabieg wszczepienia endoprotezy i jakie ryzyko niesie ze sobą?

Odpowiem tak: uważa się, że ten, kto nie wykonuje zabiegu stawu biodrowego  poniżej godziny, nie powinien w ogóle tego robić, bo naraża pacjenta na powikłania. U nas zabiegi samej implantacji zajmują z reguły do dwudziestu minut, a całość trwa do sześćdziesięciu minut, co nie oznacza, że nie zdarza się, że czas ten jest zdecydowanie dłuższy. Tak jak wspomniałem, nie popadamy tu w żadną rutynę, każdy pacjent to indywidualny przypadek, więc nie ma dwóch identycznych zabiegów. A prawidłowo wykonana endoprotezoplastyka niemal nie niesie ze sobą ryzyka dla pacjenta.

Jak długo po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu?

Jeśli wszystko przebiega zgodnie z planem – trzy dni. Pionizujemy, czyli „stawiamy na nogi” pacjenta już następnego dnia po operacji, albowiem im szybciej staniemy na nogi, tym lepiej dla całego procesu powrotu do sprawności. Jednakże nie obciążamy w pełni od razu nowego stawu. W początkowym okresie pacjent stawia pierwsze kroki w odciążeniu, za pomocą kul. Po trzech dniach pobytu w naszym szpitalu pacjent wypisywany jest do domu, zaopatrzony w zestaw rekomendowanych ćwiczeń rehabilitacyjnych do samodzielnego wykonywania oraz ze skierowaniem na rehabilitację, którą można odbyć również w naszej klinice.

Czy po operacji pacjent może funkcjonować tak jak przed zabiegiem?

Wszystko zależy od wieku, stanu zdrowia, zaangażowania, chęci do ćwiczeń i powrotu do pracy i normalnego życia, ale już bez bólu i ograniczeń ruchowych. Teoretycznie pacjent w wieku pięćdziesięciu kilku, sześćdziesięciu lat powinien powrócić do pracy po sześciu tygodniach od zabiegu, ale nie zawsze jest to możliwe. Sam mam wszczepioną endoprotezę i po czterech tygodniach od zabiegu stałem już przy stole operacyjnym, ale wiem, że nie wszystkich mogę mierzyć swoją miarą. Na co dzień dbam o swoją sprawność fizyczną i zalecam to swoim pacjentom. Po wszczepieniu endoprotezy możemy funkcjonować w normalny sposób. Możliwe jest pływanie, jazda na rowerze, aktywność fizyczna, no może, jeśli ktoś wcześniej nie jeździł na nartach, to tego nie polecam po wszczepieniu endoprotezy.

Jak przekonać tych, którzy żyją w bólu i boją się zabiegu wszczepienia endoprotezy?

Pacjentowi należy po prostu wytłumaczyć, tak po ludzku, na czym konkretnie polega zabieg wszczepienia endoprotezy, jak będzie on przebiegał i co wniesie do jego życia. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby po takiej rozmowie ktoś zrezygnował z zabiegu. Z ludźmi trzeba po prostu rozmawiać. Zapraszam serdecznie do nas do Medical Magnus Clinic. Porozmawiamy, wytłumaczymy, zoperujemy – damy nowe stawy i nowe życie.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Grzegorz Michałowski Medical Magnus Center

 

Łódź, ul. Kopernika 38
Zapisy na zabiegi:
oddzial@mmcenter.pl, tel. 505 056 736, 505 056 738
Rehabilitacja:
rehabilitacja@mmcenter.pl, tel. 42 253 19 16
www.mmcenter.pl