Zdrowie

Licówki – małe rzeczy czynią cuda!

Licówki – małe rzeczy czynią cuda!

Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet jeśli jesteś smutny, ponieważ nigdy nie wiesz, kto może się zakochać w twoim uśmiechu pisał Gabriel Marcia Marquez. Piękny uśmiech to przede wszystkim zdrowe i ładne zęby. Istnieje wiele rozwiązań prowadzących do ich perfekcyjnego wyglądu. A które z nich będą najlepsze, doradzą nam specjaliści z Design Dental Clinic mieszczącej się w Łodzi przy ulicy Wierzbowej.

W DDC każdą metamorfozę uśmiechu poprzedza szczera rozmowa pacjenta z lekarzem dotycząca możliwości i oczekiwań. Dzięki niej lekarz poznaje osobowość pacjenta, co pozwala mu w pełni dopasować rozwiązania do oczekiwań estetycznych. Później do akcji wkracza cyfrowa technologia – Digital Smile Design – dzięki której pacjent praktycznie od razu może zobaczyć projekt swojego nowego uśmiechu.

Cyfrowe projektowanie uśmiechu

Projektowanie uśmiechu rozpoczyna się od zebrania niezbędnych materiałów, wykonania sesji fotograficznej, przeglądu uzębienia, analizy zgryzu, zaplanowania leczenia oraz higienizacji. W niektórych przypadkach wskazane jest także nagranie krótkiego filmu, na którym widać mimikę twarzy pacjenta podczas okazywania emocji. Wykonywane są także zdjęcia RTG, a w razie potrzeby robiona jest również tomografia komputerowa. Na podstawie tych wszystkich zebranych materiałów powstaje projekt nowego uśmiechu, będący kluczowym elementem dalszej pracy. Projektowanie odbywa się w formie cyfrowej bezpośrednio na wybranym zdjęciu pacjenta. Specjalista uwzględnia proporcję twarzy, mimiki, relacji ust, zębów, dziąseł i warg, czyli danych niezbędnych do zachowania indywidualnych, naturalnych cech pacjenta. Metoda Digital Smile Design daje możliwość wyboru docelowego kształtu, długości, struktury i koloru zębów w wersji cyfrowej, dając pacjentowi pełne spektrum możliwości zmiany jego uśmiechu oraz eliminację korekt na etapie pracy protetycznej.

Cyfrowy projekt uśmiechu w DDC, wykonany jest w oparciu o trójwymiarowy, indywidualny model opracowany przez techników dentystycznych z Laboratorium
Protetycznego Natrodent, z którym klinika ściśle współpracuje (laboratorium i klinika działają w tym samym budynku).

– Design w nazwie naszej kliniki oznacza, iż przykładamy ogromną wagę do tego etapu leczenia, w którym cyfrowo symulujemy cały przebieg leczenia i rozważamy różne jego warianty w rzeczywistości wirtualnej. Pacjent widzi najlepsze możliwe dla siebie rozwiązanie na etapie symulacji, a następnie może ocenić ten efekt „na żywo” na swoich zębach, zanim rozpoczniemy właściwe zabiegi – tłumaczy Bartosz Troczyński, współwłaściciel Design Dental Clinic i Natrodent Laboratorium Protetyczne.

Licówki gwarancją pięknego uśmiechu

Jedną z możliwości uzyskania pięknego uśmiechu są coraz bardziej popularne licówki. I im właśnie warto poświęcić nieco więcej uwagi. Za pomocą licówek możemy pozbyć się wad estetycznych zębów – umożliwiają zmianę ich koloru, kształtu, długości i szerokości. Wskazaniami do wykonania zabiegu są: przebarwienia, plamy, nierówny koloryt zębów, widoczne liczne wypełnienia, korekta kształtu zęba, szparowatość, wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie korony jak np. w przypadku startych zębów, częściowa odbudowa zęba jak np. przy urazowych odłamaniach brzegu siecznego, jako alternatywa dla wypełnienia kompozytowego, korekta powierzchni zęba, korekta położenia zęba – zmiana ułożenia zęba w łuku w przypadku niedużych wad zgryzu, poprawa niewielkich odchyleń i rotacji, likwidacja diastemy jako alternatywa dla leczenia ortodontycznego.

Licówki można założyć wyłącznie na zdrowe zęby, dlatego przed przystąpieniem do zabiegu wymagane jest wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych i zadbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej poprzez usunięcie kamienia nazębnego i osadu. Bardzo często pacjenci, szczególnie z dużymi, widocznymi przebarwieniami, decydują się na wybielenie zębów – po to, aby nie przebijały one przez licówkę oraz, aby móc dobrać jej jaśniejszy, pasujący kolor.

Rodzaje licówek

Jednak warto wiedzieć, że są przeciwskazania dla licówek, do których zalicza się: wady zgryzu, które mogłyby spowodować uszkodzenie lub utratę licówek; bruksizm, czyli zgrzytanie zębami przez sen; niedbałość o higienę jamy ustnej; zbyt krótkie korony zębów uniemożliwiające przyklejenie i utrzymanie licówki; złe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci czy gryzienie długopisu, które mogą doprowadzić do uszkodzenia lub utraty licówki. Licówki są oczywiście różne i o ich doborze decyduje lekarz. Różnią się rodzajem materiału, z którego są wykonane. Z materiału światłoutwardzalnego, identycznego jak ten wykorzystywany do wypełniania ubytków w zębach wykonane są licówki kompozytowe. I ich nie polecamy. Uznawane są one za mniej trwałe i mniej estetyczne od licówek wykonanych z porcelany. Te ostatnie charakteryzują się dużą trwałością i estetyką. Licówki porcelanowe są obecnie najczęściej stosowanym standardem na rynku ze względu na wytrzymałość mechaniczną – ich żywotność szacuje się na 7-10 lat.

Porcelana pochłania i odbija światło tak jak prawdziwy ząb, nie ulega przebarwieniom i nie pochłania barwników z pożywienia, na porcelanie trudniej niż na naturalnych zębach tworzy się płytka nazębna, dlatego bardzo często stosuje się je zarówno do przywrócenia pięknego uśmiechu, jak i do odbudowy utraconych startych części zębów.

Jak się zakłada licówki?

Licówki można umocować na dwa sposoby z uprzednim szlifowaniem zęba i bez szlifowania. W pierwszym przypadku preparacja polega na niewielkim zeszlifowaniu licowej warstwy szkliwa w celu zrobienia miejsca pod przyszłą licówkę. Uprzednie szlifowanie jest konieczne, jeśli zamierzamy ingerować w korygowany ząb, np. jeśli przy pomocy licówek chcemy zmniejszyć rozmiar zębów, cofnąć zęby wysunięte lub wyrównać zęby obrócone.

Design Dental Clinic
Łódź, ul. Wierzbowa 46/48
tel. 884 335 050
info@designdentalclinic.pl
www.designdentalclinic.pl
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek: 8-20