Francja w Łodzi

Wina z Burgundii najsmaczniejsze

Wina z Burgundii najsmaczniejsze

Zostać sommelierem wcale nie jest łatwo. Trzeba znać się nie tylko na historii wina, ale też przejść specjalne kursy i zdać egzamin. No i ważna jest też pasja – trudno wymagać od kogoś, kto nie lubiłby pić wina, żeby polecał je innym.

 

– Najczęściej ludzie zadają mi pytanie, jakie to jest dobre wino, a prawda jest taka, że dobre wino to takie, które nam smakuje – opowiada Michał Bald,  sommelier, reprezentant, manager importera alkoholi, win i cygar M&P Pavlina. – Oczywiście są koneserzy wina, którzy cenią sobie konkretne roczniki i to, z jakich winnic pochodzi dana butelka.

Wśród wielu osób wciąż pokutuje trochę przestarzałe przekonanie, że białe wino pijemy do białych mięs i ryb, a czerwone do czerwonych.

– A przecież ważne są też dodatki, sposób przyrządzenia – opowiada Michał Bald.  – A co z różowym winem? We Francji i wielu innych krajach jest ono bardzo cenione. U nas przyjęło się, że różowe wino pijemy w upalne dni, jako orzeźwiający trunek. A jest cała masa wspaniałych różowych win, którymi możemy się delektować. Róż świetnie się komponuje na przykład z potrawami z łososiem.

Dobre wino możemy kupić za kilkadziesiąt złotych, jak i za kilkanaście tysięcy złotych za butelkę. Nie zawsze to najdroższe będzie nam smakowało. Cena wina zależy od wielu czynników. Ważne jest, jaka jest historia winnicy, z jakich szczepów jest produkowane, w jaki sposób i na jakim terenie.

W Łodzi od 27 lat konsul honorowy Francji organizuje święto Beaujolais Nouveau. Zostało ono zainicjowane przez producentów wina z okolic Lyonu już w latach 50. ubiegłego wieku. W 1985 roku stanęło na trzecim czwartku każdego listopada. To święto młodego wina jest przede wszystkim okazją do spotkań towarzyskich.

– Bywa i tak, że niektórzy zostawiają takie młode wino na następny rok, ale ja uważam, że Beaujolais Nouveau lepiej smakuje z samego założenia jako wino młode – mówi sommelier. – Jego smak jest owocowy, ale taki właśnie ma być, to świetny trunek do wspólnego biesiadowania.