Francja w Łodzi

RFE Pologne daje wsparcie

RFE Pologne daje wsparcie

Réseau Francophone de l’Entreprenariat Pologne (RFE Pologne) to stowarzyszenie, które powstało w styczniu 2020 roku. Jego główną misją jest promowanie przedsiębiorczości wśród frankofonów.

 

RFE Pologne zrzesza różne grupy przedsiębiorców, którzy posługują się językiem francuskim. Przede wszystkim są to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym także freelancerzy i niezależni konsultanci.

– Jest to miejsce wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia – mówi Laurent Blondeau, Prezes RFE Pologne. – Jedną z naszych pierwszych inicjatyw była organizacja spotkań networkingowych o nazwie „Apéropreneurs”.

Podczas tych spotkań przedsiębiorcy mieli możliwość przedstawienia się i swobodnej wymiany zdań na temat wyzwań i problemów, jakie napotykają. RFE Pologne z czasem zbudowało ofertę wsparcia swoich dla członków w zależności od ich potrzeb.

– Rozpoczęcie działalności gospodarczej często oznacza konieczność radzenia sobie bez fachowej wiedzy, którą posiadają duże organizacje  – dodaje Laurent Blondeau. – Naszym celem jest pomóc im w zakresie prawa, finansów, zasobów ludzkich, a także marketingu i komunikacji.

Przedsiębiorcy kierują do RFE Pologne dużo pytań z dziedziny prawa i rachunkowości. Największą trudnością dla osób prowadzących własny biznes jest otoczenie się odpowiednimi ludźmi – partnerami, doradcami prawnymi, księgowymi. W RFE Pologne istnieje możliwość znalezienia takich partnerów, wymiany kontaktów, co pozwala przedsiębiorcom zaoszczędzić sporo czasu.

– Nie ma jednego, uniwersalnego profilu francuskojęzycznego przedsiębiorcy w Polsce – opowiada  Laurent Blondeau. – Jedni mówią po polsku i dobrze znają polskie środowisko, inni nie. Niektórzy są samozatrudnieni, inni są dyrektorami firm. Wszyscy mieszkają w Polsce, ale ich klienci rozsiani są po całym świecie.

RFE Pologne współpracuje m.in. z Ambasadą Francji w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Varsovie Accueil, , utrzymuje również kontakty z francuskojęzycznymi Izbami Gospodarczymi w Polsce, Business France, UFE Pologne, Petit Journal.

Wszystkich członków RFE Pologne łączą te same wartości: wzajemną pomoc, solidarność, serdeczność.