Francja w Łodzi

Przystanek Francja w Alliance Française

Przystanek Francja w Alliance Française

Alliance Française, organizacja zajmująca się promocją kultury francuskiej i języka francuskiego na świecie, w przyszłym roku skończy 140 lat. W Łodzi ma ponad 40-letnią historię.

 

– Początkowo ośrodki Alliance Française funkcjonowały przy Uniwersytetach – opowiada Nadège Slagmulder, Dyrektor Alliance Française i Koordynator sieci Alliance Française w Polsce. – W Łodzi AF powstał w 1978 roku, zanim jeszcze w Polsce można było tworzyć stowarzyszenia na mocy prawa lokalnego. Dzisiaj jest to już stowarzyszenie polskie.

Nadège Slagmulder przyjechała do Łodzi półtora miesiąca temu, zastępując na stanowisku wcześniejszego dyrektora Aurélien Mas.

– Na razie skoncentrowałam się na pracy, nie zdążyłam jeszcze poznać Polski i jej regionów – mówi Nadège Slagmulder. – Ale już mogę powiedzieć, że Łódź jest pięknym miejscem, nasza siedziba mieści się w Manufakturze, więc mogę korzystać z Waszego dziedzictwa kulturowego.

W Polsce Alliance Française ma 8 ośrodków. Wszystkie koncentrują się przede wszystkim na kursach języka francuskiego i organizacji wydarzeń kulturalnych. Obecnie w Łodzi Alliance Française ma 550 studentów. Jest to dobry wynik, biorąc pod uwagę pandemię, z której wiele firm i organizacji nie umiało się już podnieść. W siedzibie Stowarzyszenia odbywają się liczne  spotkania społeczności frankofońskiej i międzynarodowej, na których pojawiają  się artyści, studenci, naukowcy i przedsiębiorcy.

– Mój poprzednik wraz z całym zespołem wykonał ciężką pracę, aby uratować Alliance w tym trudnym okresie. Kontynuujemy to i mamy nadzieję osiągać jeszcze lepsze rezultaty. W przyszłym roku czekają nas duże wydarzenia kulturalne – opowiada dyrektor Slagmulder. – W marcu mamy międzynarodowy miesiąc Frankofonii, czyli święto wszystkich, którzy posługują się językiem francuskim. Jest to ogromne wydarzenie, przy którym współpracujemy ze wszystkimi instytucjami w Łodzi, działającymi na rzecz języka francuskiego.

Z kolei latem 2023 roku w 140. rocznicę powstania AF planowane jest wielkie ogólnoświatowe wydarzenie z tej okazji. W Polsce będą w nie włączone wszystkie ośrodki. Nadège Slagmulder jak przyznaje, nie pracowała wcześniej z Polakami, ale ma wśród nich wielu przyjaciół.

Jako Koordynator sieci Alliance Française w Polsce stanowi wsparcie z ramienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ściśle współpracuje zarówno z Ambasadą Francji w Polsce, jak i z konsulatem.