Raporty

Sposób na inwestowanie: POZNAJ RYNEK WALUTOWY

Sposób na inwestowanie: POZNAJ RYNEK WALUTOWY

W co inwestować, w czasie większej niepewności, opowiada Paweł Rygielski, Ekspert ds. Rynku Walutowego Citi Handlowy, oddział w Łodzi.

LIFE IN. Łódzkie: Z jakich rozwiązań walutowych może skorzystać Klient Citi Handlowy?

Paweł Rygielski: Jeśli chodzi o rynek walutowy, oferta Citi Handlowy jest bardzo szeroka. W ramach konta osobistego klient może otworzyć bezpłatne konta walutowe w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich. Rozwiązanie to szczególnie przydaje się w podróżach, gdzie po podłączeniu takiego zasilonego rachunku do karty płatniczej (wygodna aktywacja w bankowości elektronicznej lub w rozmowie z konsultantem Citi Phone), Klient może płacić i wypłacać gotówkę w USD, EUR i GBP bezpośrednio z konta walutowego. Na naszych Klientów Citi Gold i Citi Private Client czekają też atrakcyjne kursy wymiany online, porównywalne z ofertą kantorów internetowych. W przypadku przewalutowań powyżej 30 tysięcy złotych, Klienci Citigold i Citigold Private Client mogą ustalić indywidualny kurs wymiany z konsultantem CitiPhone, a powyżej 100 tysięcy złotych bezpośrednio z Dealerem Walutowym, który dodatkowo omówi także bieżącą sytuację na rynku. Dla Klientów, którzy chcieliby wymienić walutę po wskazanym przez siebie kursie, mamy do dyspozycji tzw. zlecenia walutowe, które pozwolą wykonać transakcję, jeśli na rynku pojawią się wyznaczone przez Klienta warunki. Dla tych osób, które przy podjęciu odpowiedniego ryzyka inwestycyjnego, chciałyby wykorzystać zmiany na rynku walutowym do uzyskania potencjalnie wyższych stóp zwrotu niż tradycyjny depozyt, mamy przygotowaną szeroką ofertę inwestycji dwuwalutowych.

Na czym polegają inwestycje dwuwalutowe?

Jest to narzędzie finansowe dla inwestorów, którzy opierając się na swoim doświadczeniu i znajomości mechanizmów rynku walutowego, mogą w krótkim czasie uzyskać atrakcyjną stopę zwrotu z inwestycji. Klient może uzyskać potencjalnie wysokie oprocentowanie zainwestowanego kapitału w zamian za akceptację określonego poziomu ryzyka walutowego. Im większe ryzyko podejmuje, tym wyższe jest oprocentowanie inwestycji. Przekładając to na prostszy język, Klient w wyniku inwestycji dwuwalutowych otrzymuje zdecydowanie wyższe oprocentowanie, niż te dostępne na tradycyjnych depozytach, godząc się w zamian za potencjalne przewalutowanie środków na wskazaną przez siebie walutę po uzgodnionym kursie.

Jak dokładnie wygląda mechanizm działania tego produktu, na czym zarabia inwestor?

Inwestycja dwuwalutowa to inwestycja w walucie zwanej bazową w oczekiwaniu na jej osłabienie w stosunku do innej waluty, zwanej alternatywną. W dniu rozpoczęcia inwestycji wyznaczana jest wysokość oprocentowania oraz kurs wymiany, po którym waluta bazowa może zostać przeliczona na alternatywną. Żeby lepiej zrozumieć działanie, posłużmy się prostą, czysto teoretyczną symulacją. Załóżmy, że Klient chciałby zainwestować 100 tysięcy złotych, przy kursie dolara do złotówki na poziomie 3.85 i oprocentowaniu 4% w skali roku, inwestując środki na jeden miesiąc. Zaakceptowany przez Klienta kurs wymiany to w naszym przykładzie 3,82, czyli poziom o 3 grosze niżej niż kurs na rynku walutowym w momencie zawarcia transakcji. Na zakończenie inwestycji, możemy mieć do czynienia z dwoma scenariuszami. Jeśli kurs NBP na dwa dni przed zakończeniem inwestycji będzie niższy niż 3,82, Klient kupi dolary po 3,82 i dostanie odsetki przeliczone na dolary amerykańskie. W innym przypadku, na rachunek wrócą złotówki powiększone o oprocentowanie.

Na czym polega zatem dokładnie ryzyko, jakie podejmuje Klient w przypadku inwestycji dwuwalutowych?

Ryzyko inwestycyjne zmaterializuje się, gdy wbrew oczekiwaniom Klienta, waluta bazowa, zamiast się osłabić, umocni się w stosunku do alternatywnej. W takim przypadku kwota inwestycji wraz z odsetkami zostanie wypłacona w walucie alternatywnej po ustalonym – w dniu zawarcia transakcji – kursie wymiany. Wracając do przykładu z poprzedniego pytania, możemy wyobrazić sobie sytuację, w której kurs na przestrzeni miesiąca spadnie poniżej ustalonego poziomu, np. do 3,75, co spowoduje, że do klienta wrócą dolary zakupione drożej po 3,82, oczywiście powiększone o ustalone oprocentowanie. Warto w tym miejscu wskazać zaletę tego produktu, czyli fizyczne rozliczenie w walucie zapadalności. Oznacza to tyle, że nawet jeśli Klient kupi wspomniane wyżej dolary drogo, nie będzie musiał realizować straty i może trzymać środki w dolarach, aż kurs powróci do satysfakcjonujących go poziomów.

Co ze zmiennością i powtarzalnością ruchów walut? Czy śledzenie zmian rynku walutowego zajmuje dużo czasu?

Zmienność rynku walut zależy stricte od wydarzeń makroekonomicznych. Mówiąc wprost – im więcej słyszymy o Brexicie, wojnach handlowych czy wypowiedziach prezydenta Trumpa na Twitterze – tym mocniejsze ruchy na odpowiednich parach walutowych. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że nasi Klienci nie mają czasu, żeby cały dzień śledzić informacje gospodarcze, dlatego proponujemy im bieżące wsparcie profesjonalnego zespołu ds. rynku walutowego, bez żadnych dodatkowych kosztów. Każdy Klient, który zawiera inwestycje dwuwalutowe, może skontaktować się bezpośrednio z ekspertem – na przykład ze mną – i omówić aktualne wydarzenia na rynku. Dodatkowo, za każdym razem, gdy na koncie Klienta rozliczy się transakcja, zadzwonię z podsumowaniem i na jego życzenie, będę mógł przedstawić warunki kontynuacji inwestycji. Oferta Citi Handlowy w zakresie doradztwa inwestycyjnego pozostaje wyjątkowa w skali rynku – nasi klienci mają do swojej dyspozycji także ekspertów z obszarów rynku kapitałowego oraz ubezpieczeń, a sama bankowość prywatna Citigold Private Client została wyróżniona prestiżowym tytułem magazynu Euromoney oraz najwyższą oceną w rankingu magazynu Forbes.

A co z Klientami, którzy woleliby zawierać inwestycje dwuwalutowe przez Internet?

Bardzo zależy nam na tym, aby mieć pewność, że nasi Klienci inwestują w produkty, które rozumieją oraz są w pełni dostosowane do ich profilu inwestycyjnego i doświadczenia, dlatego podpisanie umowy oraz zawarcie pierwszej transakcji powinno nastąpić w oddziale lub bezpośrednio ze ekspertem ds. rynku walutowego. Po przejściu tego procesu klienci mają możliwość zawierania transakcji dwuwalutowych samodzielnie w bankowości internetowej. Do ich dyspozycji oddajemy nie tylko 20 par walutowych, ale także różne okresy inwestycji, od 1 tygodnia do 6 miesięcy. System zawierania transakcji jest bardzo intuicyjny, a dla zainteresowanych tego typu inwestowaniem oddany jest do dyspozycji symulator, gdzie można szybko porównać najróżniejsze warianty inwestycji dwuwalutowych.

Gdzie mogą Pana znaleźć łodzianie, którzy chcieliby skorzystać z tej oferty?

Po więcej informacji na temat inwestycji dwuwalutowych zapraszamy do oddziału Citi Handlowy w Łodzi mieszczącego się w Ogrodowa Office przy ul. Ogrodowej 8 (piętro 5) i pod numerami telefonów 697 871 298 i 22 692 98 09.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie Filip Szkopiński