Czas wolny

Rowerowy zawrót głowy

Rowerowy zawrót głowy

Wiosną chętnie przesiadamy się z czerech kółek na dwa. I słusznie, bo jazda na rowerze ma naprawdę wiele zalet. Jaki rower kupić i jak go serwisować, o tym rozmawiamy z Marcinem Poperem z salonu Champion rowery w Ksawerowie.

LIFE IN. Łódzkie: Zacznijmy od tego, czy jazda na rowerze to dobry i zdrowy sport dla całej rodziny?

Marcin Poper: Zdecydowanie tak, jazda na rowerze jest świetnym sportem rodzinnym. Pozwala na wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu i wysiłek dostosowany do możliwości każdego z uczestników takich wypraw. Dzięki rodzinnemu spędzaniu czasu na rowerze dorośli mogą się zrelaksować, a dzieci dać upust energii i oderwać od komputerów.

Jak już ustaliliśmy, że rower przydałby się każdemu z nas, to jak wybrać ten właściwy?

Warto określić, gdzie i w jakim celu będziemy nim podróżować. Do jazdy do pracy raczej nie polecam roweru górskiego, dobrze sprawdzi się za to rower miejski, jak również rower trekkingowy z kołami o średnicy 28 cali, który przy okazji wykorzystamy na wypady za miasto. Zbliżony do niego jest rower crossowy, który zresztą uważa się za najbardziej uniwersalny. Do jazdy wyłącznie po asfalcie najlepszy będzie rower szosowy, z cienkimi oponami. Przed zakupem wybranego modelu warto go wypróbować.

Marki, które można spotkać u Państwa to przede wszystkim TREK, Diamant, MAXIM. Co je wyróżnia?

Dominującą marką w naszym sklepie jest Trek, producent rowerów z najwyższej półki. Trek jest marką kojarzoną z bardzo zaawansowanymi ramami, innowacyjnością i dbałością o obsługę klienta. W gamie ich produktów znajdziemy zarówno rowery rekreacyjne, jak również topowe rowery dla zawodowców. Kolejną marką jest kultowy Diamant z ponad 130-letnią tradycją, oferujący bardzo solidne rowery miejskie i turystyczne. Za styl i wygodę odpowiada Electra, marka znana z wyróżniającego się designu i własnego podejścia do wygodnej pozycji na rowerze. Maxim to polski producent, którego rowery są solidnie wykonane, a przy tym nie kosztują wiele.

Państwa salon został wyróżniony nagrodą Złotych Orłów Branży Rowerowej, co klienci doceniają najbardziej?

Uważamy, że podstawą jest obsługa na możliwie najwyższym poziomie. Staramy się dzielić naszą wiedzą i doświadczeniem i chyba to klienci w nas docenili.

Czy klienci poszukujący roweru wiedzą czego potrzebują? Kto szybciej podejmuje decyzje – kobiety czy mężczyźni?

Tutaj nie ma reguły, część klientów wie dokładnie, czego potrzebuje, inni potrzebują pomocy przy wyborze. Przy naszych rowerach ani kobiety, ani mężczyźni nie mają problemów z decyzją.

Co powinno się znaleźć w podstawowym wyposażeniu, gdy chcemy pokonać dłuższy dystans?

Przy dłuższych dystansach czy turystyce rowerowej w podstawowym wyposażeniu powinny znaleźć się: zapasowa dętka/łatki, zestaw kluczy rowerowych, łyżki do opon i pompka. Przyda się też spinka do łańcucha, oświetlenie i kurtka przeciwdeszczowa.

Jak już przejedziemy trochę tych kilometrów, pewnie przydałby się serwis?

Kiedy jest najlepszy moment na oddanie roweru do przeglądu? W zasadzie taki, kiedy pogoda nie sprzyja rowerzystom. Warto serwisować rower późną jesienią i zimą. Unikniemy wtedy kolejek i dłuższego czasu oczekiwania na usługę, jak to się dzieje wiosną, kiedy można już wyskoczyć na rower.

Czym się różni serwis zwykły od pełnego?

Zwykły serwis opiera się na regulacji hamulców i napędu oraz ogólnej kontroli stanu roweru, tak aby był bezpieczny w trakcie użytkowania. Serwis pełny jest bardziej kompleksowy, rower rozkładamy na części, aby większości z nich przyjrzeć się z osobna, skontrolować ich stan, a jeśli zachodzi taka konieczność to naprawić.

Serwisować samemu, czy lepiej zaufać specjaliście? Państwo chętnie przychodzicie z pomocą.

Nowoczesne rowery posiadają coraz więcej nowinek technologicznych, aby taki rower serwisować, należy mieć wiedzę i odpowiednie narzędzia. Staramy się, żeby klienci mogli na nas polegać w sprawach serwisu i obsługi ich rowerów, a także korzystać z naszej wiedzy w razie pytań i wątpliwości w codziennym użytkowaniu.

Coraz częściej słyszymy o rowerach elektrycznych, w jakich warunkach sprawdzi się taki rower najlepiej?

Rowery elektryczne stają się coraz popularniejsze, dzięki temu poszerza się też ilość ich odmian i warunków, w których świetnie się sprawują. Rower elektrycznie wspomagany będzie rewelacyjny do poruszania się po mieście, w godzinach szczytu ma sporą przewagę nad autami. Dodatkowy napęd doceniają ludzie starsi lub po kontuzjach, dzięki niemu nie muszą rezygnować ze sportu. Górskie elektryki też cieszą się powodzeniem, bo znacznie zwiększają frajdę z jazdy pod górę osobom bez kondycji olimpijczyka.

Na koniec zapytam, jak ocenia Pan infrastrukturę rowerową w Łodzi i województwie?

Infrastruktura rowerowa w naszej okolicy na szczęście się rozwija, ale nawet nowe ścieżki nie zawsze są takie, jak być powinny. Problem najlepiej znają użytkownicy szosówek, których koła nie są w stanie bezpiecznie pokonać zbyt wysokich krawężników przy przejazdach. z

Rozmawiał Damian Karwowski
Zdjęcia Paweł Keler

Champion rowery
Ksawerów, ul. Łódzka 100
tel. 508 204 100
pl-pl.facebook.com/rowerychampion/