Miejsca

Rodzinne weekendy w EC1

Rodzinne weekendy w EC1

Od węgla do atomu i z Ziemi do gwiazd. Macie ochotę na tak niezwykłą podróż. Wybierzcie się do Centrum Nauki i Techniki EC1, najlepiej całą rodziną w sobotę lub niedzielę i zarezerwujcie kilka godzin na dobrą zabawę połączoną z nauką. Rzeczywistość poznajemy tu różnymi zmysłami, poprzez zabawę, doświadczenia i eksperymenty.


Znajdujące się w Centrum Nauki i Techniki EC1 eksponaty zostały stworzone specjalnie na życzenie i podobnych próżno szukać gdzie indziej. Do największych atrakcji należą bez wątpienia historyczne elementy ścieżki zwiedzania „Przetwarzanie energii”. Ekspozycja opisuje fazy działania elektrowni konwencjonalnej. Zaczyna się na placu węglowym, gdzie przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii, skąd konwojerem transportowano czarne złoto do kotłów. Poznajemy obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd. Następnie w rozdzielni zarządzamy jego dystrybucją podczas wyjątkowej gry kooperacyjnej.

Mikroświat – Makroświat

Kolejna ze ścieżek „Mikroświat – Makroświat” to eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej zanurzamy się w głębinach kosmosu i z bliska oglądamy galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas. Możemy też wcielić się w rolę prawdziwych astronomów. Przypięci do specjalnej uprzęży staniemy na księżycu, Wenus i Marsie. Duże wrażenie robią trójwymiarowe pokazy w kinie sferycznym mieszczącym się w ogromnej kopule znajdującej się tuż za turbogeneratorem firmy Brown Boveri.

Rozwój wiedzy i cywilizacji

Ostatnia wystawa „Rozwój wiedzy i cywilizacji” to raj dla najmłodszych, w którym wszystkiego można dotknąć i poczuć na własnej skórze. Ukazuje różnorodne zjawiska z zakresu fizyki, chemii i nauk przyrodniczych. Ekspozycja opowiada, jak na przestrzeni wieków ludzie poznawali kolejne prawa rządzące otaczającym nas światem i jak potrafili je wykorzystać za pomocą wynalazków. Weekendowe, rodzinne spotkanie z nauką warto zakończyć w sąsiadującym z centrum – Planetarium. A w nim wiele interesujących pokazów m.in. Gwiazdozbiory wiosennego nieba, Polaris, czy najnowszy – Na skrzydłach marzeń.

Centrum Nauki i Techniki EC1
ul. Targowa 1/3, 90-022 Łódź Czynne: od wtorku do piątku w godz. 9 – 19, w soboty i niedziele od 10 do 20. Bilety: w kasach na miejscu oraz online (bilety.ec1lodz.pl)