Miejsca

Podziemny labirynt, żubr i Kazimierz Wielki

Podziemny labirynt, żubr i Kazimierz Wielki

…A może byśmy tak najmilszy, wpadli na dzień do Tomaszowa… śpiewała przed laty Ewa Demarczyk słowami wiersza Juliana Tuwima o Tomaszowie Mazowieckim. Jego okolice to idealne miejsce na odpoczynek.

Podróż warto rozpocząć od Rezerwatu Przyrody Niebieskie Źródła. Modre Wody, jak kiedyś nazywano bijące tu źródła, stanowią jedyny w swoim rodzaju fragment krajobrazu polskich nizin. Temperatura wody w źródłach nie zmienia się i przez okrągły rok wynosi około 9 st. C. Za to zmienia się jej kolor. Tutejsza woda jest nie tylko błękitnozielonkawa, ale potrafi pożółknąć, zbrunatnieć czy też się zaczerwienić. Wszystko zależy od pogody – głównie nasłonecznienia.

Obok Niebieskich Źródeł znajduje się Skansen Rzeki Pilicy z unikalnymi skarbami. Wśród nich jest ciągnik artyleryjski Luftwaffe, nazywany potocznie Lufcikiem. Są tu ekspozycje tematyczne, odbywają się również rekonstrukcje historyczne. Będąc w Tomaszowie, nie można ominąć jednej z nowszych atrakcji – Grot Nagórzyckich, labiryntu podziemnych sal, korytarzy i wnęk w dawnej kopalni piasku kwarcowego.

Jeśli mamy rowery, to ścieżka z Tomaszowa doprowadzi nas prosto do Spały, znanej miejscowości wypoczynkowej, której symbolem jest naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra. Niedaleko jest miejscowość Konewka z udostępnionymi do zwiedzania poniemieckimi bunkrami i schronami kolejowymi. Najdłuższa, żelbetowa budowla liczy 380 m, między betonowymi peronami biegnie tor umożliwiający wjazd całego składu pociągu.

Dalej czeka Inowłódz z romańskim kościółkiem ufundowanym przez Władysława Hermana. To zabytek klasy 0, położony w najwyższym punkcie terenu, z przepięknym widokiem na dolinę rzeki Pilicy. W Inowłodzu czeka na nas równie najnowsza atrakcja historyczna regionu łódzkiego – odrestaurowane ruiny zamku Kazimierza Wielkiego.