Wydania specjalne

Komiks w nauce francuskiego

Komiks w nauce francuskiego

Łódź od niedawna wzbogaciła się o kolejną bibliotekę. Tym razem nietypową – są w niej do przeczytania wyłącznie komiksy. Wszystkie w języku francuskim. Biblioteka mieści się w siedzibie Alliance Française i liczy ponad dwa tysiące komiksów!

Komiksy często kojarzone są z łatwymi książeczkami dla małych dzieci. Nic bardziej mylnego, szczególnie we Francji! Tam tworzy się komiksy poruszające te­maty dotyczące wszystkich sfer życia: polityki, nauki, edukacji i dużo więcej. Prezentują tematy w sposób graficzny, humorystyczny lub poważny dla dorosłych i dla dzieci! Każdy może znaleźć coś dla siebie. Fran­cuzi już od najmłodszych lat mają kontakt z komiksa­mi i ich bohaterami. Asterix, Tintin czy Lucky Luke to najbardziej znane w Polsce komiksy przygotowane przez francuskojęzycznych autorów. Warto wiedzieć, że co roku w Angoulême odbywa się jeden z najwięk­szych na świecie festiwal komiksów, na którym pre­zentowane są nowości z całego świata.

Kiedy rok temu przyjechałem do Łodzi szukając możliwości rozwijania naszej biblioteki, skontakto­wałem się z Festiwalem Komiksów – opowiada Lucas Dymny, dyrektor Alliance Française Łódź. – Miałem nadzieję, że uda się nam zebrać 50, może 100 egzem­plarzy, jednak odpowiedz dyrektora festiwalu Adama Radonia, przewyższyła moje oczekiwania. Kiedy go zapytałem czy ma jakieś francuskojęzyczne komiksy powiedział, że w piwnicy jest ich ponad dwa tysiące i chętnie je nam przekaże.

Ponad dwa tysiące komiksów w ŁodziDzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, do biblio­teki komiksu udało się pozyskać sporo pozycji dla dorosłych i dla dzieci. Ponad 95 procent egzemplarzy jest w doskonałym stanie. Większość została wydana w ostatnim dziesięcioleciu.

Dużym wyzwaniem było przewiezienie wszystkich książek do Manufaktury, gdzie mieści się Alliance Française, ale wspólnymi siłami zespołu przepro­wadzka komiksów powiodła się i dziś trwa ich po­rządkowanie – wszystkie egzemplarze są katalogo­wane i opisywane, zgodnie ze sztuką bibliotekarską. Po skatalogowaniu w specjalnym systemie Instytutu Francuskiego w Polsce, komiksy z Łodzi będzie można wypożyczyć za pośrednictwem internetu do innych polskich miast. Ekipa łódzkiego Alliance Française ma cel, aby już w marcu przyszłego roku, każdy za­interesowany mógł wypożyczyć komiksy. Obecnie książki dostępne są na miejscu.

Wraz z powstaniem biblioteki, w Alliance Française pojawił się pomysł, aby wykorzystać komiksy do nauki języka francuskiego. W tym celu jest przygotowywany specjalny program, który pozwoli uczyć języka z wy­korzystaniem komiksu.

W nauce języka komiksy od grywają ważną rolę, ponieważ stanowią pierwszy etap czytania w obcym języku. Nawet jak nie znamy jeszcze dobrze języka to rysunki pomagają zrozumieć to, co jest napisane – wyjaśnia Lucas Dymny. – Sam też korzysta­łem z komiksów, kiedy uczyłem się angielskiego, nie­mieckiego czy polskiego. W książkach i gazetach można zobaczyć jak się pisze w obcym języku, w komiksach jak się mówi, a dzięki krótkim i prostym zdaniom możemy szybciej przyswoić słowa. We Francji nauczyciele bar­dzo często korzystają z komiksów podczas nauki języka. Chcemy to samo zrobić w Alliance Française.

Biblioteka będzie się rozwijałaWarto dodać, że biblioteka komiksów Alliance França­ise Łódź będzie się rozwijała. Szansę na to stworzy subwencja przyznana przez Francuską Ambasadę. Pozwoli ona także na podjęcie nowych działań – m.in. spotkań z twórcami komiksów, stworzenia przyja­znej przestrzeni do czytania komiksów, prezentacji gier, powstałych na ich bazie.

Komiks to istotna część kultury francuskiej i frankofońskiej. Dlatego cieszymy się, że to właśnie w Alliance Française Łódź będziemy to mogli pokazać i o tym opowiedzieć – mówi Lucas Dymny.

 

Komiksy w bibliotece Alliance Française

Commissaire Kouamé– Marguerite Abouet z Wy­brzeża Kości Słoniowej za pomocą komiksu opowia­da o współczesnym społe­czeństwie afrykańskim.

Lucky Luke – seria komi­ków stworzona przez bel­gijskiego autora Morrisa. Przez wiele lat twórcą scenariuszy do serii był francuski pisarz René Goscinny. Pierwszy komiks o Lucky Luke ukazał się w 1946 r. w tygodniku Spirou.

Smerfy (fr. Les Schtroumpfs) – bajkowa rasa małych, niebie­skich stworzeń, wykreowanych przez Pierre’a Culliforda, two­rzącego pod pseudonimem Peyo.

Thorgal – Grzegorz Rosiński, najsłynniejszy polski autor we Francji, rysuje od ponad 40 lat przygody Thorgala.

Zombillenium – Zombi i inne potwory w parku rozrywko­wym: wielki sukces w księgarniach fran­cuskich autora Arthur de Pins. Na podstawie tego komiksu powstał film animowany.

­