Bez kategorii

Kamień podnosi prestiż!

Kamień podnosi prestiż!

Kamień podlega modzie, tak samo, jak kolor ścian, czy rodzaj mebli. Pięć, sześć lat temu najpopularniejsze były kremowe marmury sardyńskie i hiszpańskie. Dziś dużą popularnością cieszą się biało-szare marmury karraryjskie, biało-beżowe greckie dolomity oraz czarne i grafitowe indyjskie granity – mówi Katarzyna Sołtysiak, dyrektor Hurtowni Kamienia Magma.

LIFE IN. Łódzkie: Łodzianie chętnie wyposażają swoje domy i mieszkania w kamienne elementy?

Katarzyna Sołtysiak: Jeszcze 10 lat temu mało kto mógł sobie pozwolić na to, by mieć kamień w domu, wybór był bardzo ograniczony, a kamień drogi. Kojarzył on się zresztą głównie z nagrobkami. Dziś import kamienia rozwiązał te problemy, a aranżowanie kamiennych elementów wewnątrz mieszkań jest coraz bardziej popularne. W naszej hurtowni mamy szeroki wybór granitów, marmurów, trawertynów, naturalnych kwarcytów w wielu kolorach i wzorach.

Do czego najczęściej używany jest kamień w domu i dlaczego ludzie chcą mieć w domu coraz więcej elementów wykonanych z kamienia?

Głównie robi się kamienne blaty, parapety, podłogi i schody. Dlaczego z kamienia? Ponieważ jest bardzo trwały. Ludzie mają przekonanie, zresztą słuszne, że jak zrobią schody z kamienia, to one będą na zawsze, a na kamiennym blacie w kuchni będzie można kroić bez obawy, że się porysuje.

Co oprócz trwałości przyciąga klientów do kamienia?

Jesteśmy społeczeństwem, które coraz bardziej dba o środowisko, dlatego kamień, który jest produktem naturalnym, staje się coraz powszechniejszy w użyciu. Wielu osobom kojarzy się z luksusem, niektórzy chcą mieć coś wyjątkowego, czego nie ma w innych domach. Dla innych kamień jest po prostu piękny, tak samo, jak naturalne drewno. Poza tym podnosi prestiż i cenę mieszkania. Warto wiedzieć, że niektórzy deweloperzy decydują się na parapety i posadzki z kamienia, bo dzięki temu mogą podnieść ceny mieszkań.

W jakich pomieszczeniach najczęściej stosowany jest kamień i jaki?

Głównie w kuchni, jako blat oraz posadzka, dodatkowo w łazienkach jako okładzina ścian, czy w salonach na obudowy kominków, posadzek i dekoracja na ścianie. Bardzo dużo osób decyduje się również na kamienne schody zewnętrzne.

Jaki kamień najczęściej wybierają klienci?

Kiedyś bardzo popularne były trawertyny, obecnie najczęściej są wybierane marmury i granity, ale najbliższa przyszłość to naturalne kwarcyty. Marmur zachwyca swoim użyleniem i jasną barwą niektórych odmian, podczas gdy granit jest bardziej twardy, wytrzymały na uszkodzenia i mniej nasiąkliwy. Warto różnicować formaty kamienia, na przykład niewielkie płytki łączyć z większymi płytami, na których pięknie wyeksponowane jest użylenie kamienia. W przypadku blatu dobrze sprawdzają się kamienie zarówno o polerowanej, jak i satynowanej powierzchni, których oczyszczanie z zabrudzeń, powstających choćby podczas gotowania, jest mało kłopotliwe.

Każdy może sobie pozwolić na kamienne elementy w domu?

Importujemy coraz więcej kamienia do Polski, więc jego ceny spadają. Kamień jest dziś szeroko dostępny i każdy może sobie pozwolić na kamienne elementy w domu. Bardzo często właściciele nawet małych mieszkań decydują się na blaty czy parapety zrobione z kamienia. Kiedyś były to produkty bardzo kosztowane, w dzisiejszych czasach, wśród szerokiej gamy kolorystycznej znajdują się produkty dostępne dla większości oraz takie, na które stać nielicznych.

Z czym kamień najlepiej się komponuje?

Kamień dobrze pasuje do cegły, ale połączony z drewnem to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.

Co dziś można uznać w kamieniarstwie za najmodniejszy trend? Czy kamień podlega modzie?

Tak, kamień podlega modzie, tak samo, jak kolor ścian, czy rodzaj mebli. Pięć, sześć lat temu najpopularniejsze były kremowe marmury sardyńskie i hiszpańskie. W ostatnich latach kolorystykę mieszkań i domów zdominowały kolory biały, szary i czarny. Trend przełożył się też na kamień. Dziś dużą popularnością cieszą się biało-szare marmury karraryjskie, biało-beżowe greckie dolomity oraz czarne i grafitowe indyjskie granity. Od zeszłego roku obserwujemy coraz większe zainteresowanie kamieniami w bardzo odważnych kolorach butelkowej zieleni, różu, czy fioletu. W większości pochodzą one z Brazylii i należą do naszej linii kamieni luksusowych Luxury Stones by Magma. Są naprawdę zjawiskowe.

Czy o kamień trzeba jakoś szczególnie dbać?

Kamień, mniej więcej, raz na pięć lat należy impregnować. Trzeba także wiedzieć jaki kamień można zastosować w danym miejscu – inne kamienie stosujemy na blaty kuchenne, inne w łazience, a jeszcze inne na zewnątrz. Na przykład na blat w kuchni nadają się tylko granity, czy naturalne kwarcyty, na posadzkę w łazience możemy zastosować marmury, ale na posadzkę przy wejściu do domu warto pomyśleć o granicie o dużej odporności na ścieranie.

Ile rodzajów kamienia macie Państwo w swojej ofercie?

Około 180 rodzajów.

Z jakich regionów świata pochodzi kamień?

Najwięcej kamienia mamy z Indii, gdzie jest dostępny w wielu kolorach. Z Chin pochodzi kamień, który trafia przede wszystkim na nagrobki oraz na duże inwestycje. Od ubiegłego roku sprowadzamy kamień z Brazylii, który jest droższy, ale bardzo kolorowy. Mamy też sporo materiałów z Grecji w kolorach biało-beżowym i biało-szarym. W Hiszpanii i Włoszech kupujemy kamień beżowy, brązowy i biały. Te kamienie zawsze cieszyły się dużą popularnością.

Proszę opowiedzieć, jak kupuje się kamień do hurtowni?

Bezpośrednio z kopalni. Jeżdżę do różnych krajów i na miejscu wybieram kamienne bloki, które mi się podobają. Podpisuję umowę, kamień jest pakowany do kontenera i wysyłany do Polski. To wielka zaleta mojej pracy, że mogę łączyć przyjemne z pożytecznym, bo wyjazdy do Brazylii, Włoch czy Indii zawsze są ekscytujące.

Czy architekci w projektach wykorzystują kamień?

Jest grupa architektów, którzy proponują klientom kamienne aranżacje, ale jednak większość wykorzystuje w projektach produkty powtarzalne, powszechnie dostępne w marketach budowlanych. To wydaje się po prostu łatwiejsze.

Magma funkcjonuje już jedenaście lat? To był dobry czas?

Zdecydowanie tak. Firma przez cały ten czas rozwija się dynamicznie. Pięć lat temu mieliśmy o połowę mniejszy wybór niż obecnie, ciągle powiększamy przestrzeń magazynową i wprowadzamy nowe kolory.

Handel kamieniem to główna działalność firmy?

Hurtownia kamienia jest częścią PPH Legs sp. z o.o. – to łódzka firma zatrudniająca ponad 500 osób, której założycielem i prezesem jest Andrzej Daszkiewicz. Główną działalnością Legs jest jednak handel i produkcja przędzy, hurtownia kamienia to dodatkowa działalność, która została zainicjowana 12 lat temu.

Rozmawiał Damian Karwowski

Łódź, ul. Obywatelska 128/152

www.magma.net.pl

facebook.com/Hurtownia.Kamienia