Kwiaty

Zima pełna kwiatów i roślin

Zima pełna kwiatów i roślin

Wbrew pozorom, zima to nie tylko szarość i biel widziana za oknami. Dzięki zimowym kwiatom i roślinom możemy również w zimowe miesiące wprowadzić do domu wiele kolorów. Wtedy bowiem zakwitają rośliny dnia krótkiego, a część z nich to główni bohaterowie świątecznych i karnawałowych dekoracji.

 

W kulturze chrześcijańskiej grudzień to jeden z najbardziej radosnych miesięcy. Oczekiwaniu na święta towarzyszą zakupy prezentów i przygotowania do wspólnego spędzenia czasu. Wtedy warto też przystroić nasze mieszkania roślinami doniczkowymi, które akurat w zimowe miesiące pięknie rozkwitają. Z Bożym Narodzeniem kojarzą się nie tylko drzewka iglaste, z których robimy choinki. Z tym świątecznym czasem nierozerwalnie wiążą się takie kwiaty jak fiołek, kaktus, poinsecja czy cyklamen. Zanim dokonamy zakupu, warto dowiedzieć się nieco o ich wymaganiach i potrzebach, dzięki czemu wybór będzie trafny i pozwoli nam cieszyć się urodą rośliny przez długi czas.

Gwiazda betlejemska

Jej kwiaty są małe i niepozorne, ukryte w olśniewającej koronie. Swoim niesamowitym urokiem, dzięki przebarwiającym się na czerwono liściom, olśniewa zimą, zwłaszcza w grudniu. Gwiazda betlejemska zwana też poisencją, to najpopularniejsze kwiat, który towarzyszy nam podczas świąt. Jako ich symbol zagościła w naszych domach za przykładem Ameryki, gdzie znana była już wśród Azteków. Ozdobą rośliny wbrew pozorom wcale nie są drobne kwiaty, a pięknie wybarwione liście.

Kwiat ma dość wysokie wymagania, zarówno co do temperatury jak i wilgoci. Jest rośliną klimatu ciepłego i bardzo źle reaguje na chłód oraz gwałtowne zmiany temperatur. Przynosząc nowo zakupioną poinsecję ze sklepu do domu, warto dokładnie otulić całą roślinę wraz z doniczką, aby nie ucierpiała z powodu zimna. Aby nam długo „kwitła”, gwiazda wigilijna musi mieć zapewnioną odpowiednią wilgoć oraz dostęp światła.

Ciekawostką jest fakt, iż w naturze rośliny te dorastają nawet do trzech metrów, a ich niewielkie rozmiary w doniczkach, zawdzięczamy specjalnym preparatom. Dzięki hodowcom, mamy do wyboru coraz bogatszą kolorystykę poinsecji. Króluje oczywiście czerwony, ale amatorzy mogą wybierać wśród żółtych, różowych, pstrych, białych kremowych, a nawet kremowo-zielonych.

Fiołek afrykański

Fiołek afrykański świetnie nadaje się do niemal każdego wnętrza jako roślina doniczkowa. Kwitnie przez cały rok i zachwyca maleńkimi kwiatkami o różnych kolorach – najczęściej ciemnoniebieskim, chociaż jego odmiany występują w fioletach, czerwieniach, bieli, różu. Kwiat preferuje jasne światło, ale niepełne słońce. Ma dobrą zdolność przystosowywania się do nowych warunków i nie szkodzi mu przenoszenie i obracanie. Warto jednak pamiętać, że jest bardzo wrażliwy na zimno. Wystawiony na nawet krótki przeciąg uschnie w ciągu kilku dni. Dobrze się czuje w temperaturze pokojowej 18-23°C, umieszczony na parapecie przy zasłoniętym oknie, ale z przykręconym kaloryferem.  Fiołka afrykańskiego podlewamy rzadko, ponieważ nie lubi za dużo wilgoci. Toleruje suche powietrze w silnie ogrzewanych mieszkaniach zimą.

Cyklamen perski

Cyklameny to kolejne rośliny dnia krótkiego. Nie są zbyt mocno kojarzone jako kwiaty na Boże Narodzenie, a szkoda, bo są niezwykle piękne i na pewno stanowią wspaniałą ozdobę mieszkania. Pierwsze kwiaty cyklamenu pojawiają się późną jesienią i masowo trafiają do sklepów w pełnym rozkwicie, który przypada po nowym roku. Może dlatego jest najczęściej wybieraną rośliną domową na Dzień Babci i Dziadka. Kwiat ten nie ma szczególnych wymagań glebowych, poza tym, iż podłoże powinno być stale wilgotne. Nie może natomiast stać w wodzie, gdyż nawet godzina zalegania wody w podstawce może uszkodzić korzenie. Bulwa cyklamena łatwo ulega gniciu, dlatego powinna w górnej części wystawać ponad podłoże. Roślina zdecydowanie preferuje pomieszczenia chłodne, o temperaturze 15-20°C oraz stanowiska z rozproszonym światłem.

Gardenia

Gardenia zazwyczaj kwitnie od maja do września. Jednak niektóre odmiany mogą nas zachwycić kwiatami na przełomie stycznia i lutego. Są one kremowobiałe z wyrazistym zapachem i oczarowują swoim pięknem. Podobnie jak różowe, kwiaty te mogą osiągnąć średnicę do dziesięciu centymetrów.

Gardenia doniczkowa jest zwykle w sprzedaży pod koniec stycznia. Warto wybierać okazy o błyszczących zielonych liściach i dużej liczbie rozwijających się pąków kwiatowych. Aby po raz kolejny zakwitła, należy zapewnić jej odpowiednie warunki – wysoką temperaturę i wilgotność. Pamiętajmy jednak, że jesienią i zimą ograniczamy podlewanie gardenii.

 

Kaktus bożonarodzeniowy

Znany jest pod różnymi nazwami: grudnik, grudzień, barbórka, raczek, kaktus bożonarodzeniowy, zygokaktus, a nawet róża bożonarodzeniowa. Należy do rodziny kaktusów (cactaceae), chociaż jego budowa na to nie wskazuje. Jest to roślina o gładkich liściach.

Grudnik nie znosi nadmiernej wilgoci, jednak nie wolno go przesuszać. Mimo iż jest rośliną dnia krótkiego, lubi stanowiska widne. Będzie też wdzięczny za zapewnienie mu odpowiedniej wilgotności powietrza. Na rynku pojawiają się coraz to nowe odmiany w różnych kolorach. Tak więc możemy zdecydować się na kaktusa, który na Boże Narodzenie wyda czerwone, różowe, bordowe, białe, biało-różowe lub łososiowe kwiaty.

Azalia indyjska

Azalia indyjska to gatunek nieco inny od powszechnie znanych azalii, które jako jeden z nielicznych odmian uprawiane są w doniczkach. Kwitnie bujnie i przepięknie od jesieni nawet do wiosny, ale jest rośliną trudną do utrzymania w warunkach domowych.

Przypomina róże, a gama barw jest porównywalna z cyklamenem. Żeby jednak ładnie kwitła, azalia indyjska potrzebuje niskiej temperatury, oscylującej w okolicach 15-18°C. i widnego stanowiska. Wymaga też stale wilgotnej gleby.

Psianka

Do ozdoby naszych domów w czasie świąt, możemy także użyć rośliny Solanum, zwanej także psianką. Jest to wiecznie zielony krzew, dorastający do około trzydziestu centymetrów wysokości. Ma duże owoce, wielkości do trzech centymetrów w kolorze pomarańczowym, które dość gęsto pokrywają gałązki. Mogą z powodzeniem zastępować maleńkie bombki świąteczne, a dodatkowe przybranie, uzupełni walory dekoracyjne.

Roślina jest krewną pomidorów, natomiast jej ozdobne owoce pojawiające się jesienią, pozostają na krzewie przez kilka miesięcy. Solanum nie lubi zbyt wysokich temperatur. Najlepiej czuje się w przedziale 18-20°C, jednak równocześnie oczekuje stanowiska widnego i słonecznego. Należy pamiętać o podlewaniu, bo bywa wrażliwa na przesuszenie.

Jemioła pospolita

Przy okazji grudniowych świąt warto też wymienić jemiołę pospolitą, która, choć nie rośnie w doniczkach, jest bardzo charakterystyczna dla świątecznych dni.

Jemioła jako ozdoba bożonarodzeniowa przybyła do nas z Niemiec. Popularność zawdzięcza wartościom, które przez wieki jej przypisywano. Symbolizuje między innymi dobrobyt, zgodę, życie i płodność.

www.skrzydlewska.pl