Kwiaty to nieodłączny element ślubu i wesela. Towarzyszą młodej parze podczas ceremonii zaślubin, są wręczane jako prezent, a także zdobią salę weselną. Jednak wybór kwiatów na tę wyjątkową uroczystość to nie lada wyzwanie. Zależy od gustu, budżetu, od motywu przewodniego, od trwałości roślin, a także od daty ślubu.
Wraz z pomysłem na organizację tak podniosłej uroczystości w głowach rodzi się wiele pytań, w tym również o kwiaty. Jaki bukiet będzie najlepiej pasował do kreacji panny młodej? Czy przy jego wyborze kierować się całą oprawą uroczystości? Czy świadkowa też powinna mieć bukiet, jeśli tak to jaki? Jakie bukiety podarować rodzicom w podziękowaniu za wszystkie lata? Kogo jeszcze z ważnych uczestników uroczystości przyozdobić kwiatami? Czy samochód też dekorować? Jakimi kwiatami udekorować salę weselną? Ufff… Ślub, niby prosta sprawa, a pytań co niemiara. Zacznijmy zatem od odpowiedzi na podstawowe kwestie: kogo i jakimi kwiatami warto przyozdobić podczas ceremonii ślubnej?
Jakie kwiatowe ozdoby zaplanować na uroczystość?
Podstawowa rzecz to bukiet ślubny i kwiaty na głowę panny młodej. Bez tego trudno sobie wyobrazić uroczystość. Kolejne bukiety powinny czekać na świadkową i druhny, dla których dodatkowo warto przygotować wianki lub opaski z kwiatowymi przypinkami. Jeżeli planujemy, aby panna młoda idąc do ołtarza stąpała po płatkach róż, nie można zapomnieć o wianku z kwiatów na głowie dziewczynki, która będzie płatki rozsypywać. Nie zapomnijmy też o babciach i mamach państwa młodych. Im również warto zafundować na przykład drobne przypinki z kwiatami. Pamiętajmy jednak, że kwiaty panny młodej powinny być okazalsze od tych dla druhen. Warto też wybrać na bukiety druhen kwiaty w jaśniejszych kolorach, a na bukiet panny młodej nieco ciemniejsze. Świadkowa powinna mieć inny bukiet niż pozostałe druhny. Pozostałe dekoracje należy zamówić z kwiatów w jasnych kolorach.
Czy dla męskiej części uroczystości ślubnej warto przygotować ozdoby z kwiatów? Jak najbardziej! Przydadzą się w butonierce pana młodego, jego świadka oraz drużbów, a także ozdobią garnitury dziadków i ojców. Dla panów warto przypiąć goździki, róże i storczyki. Ważną kwestią jest to, aby przed wybraniem kwiatów zapytać o zdanie zainteresowanych. Męskie butonierki przyczepia się bezpośrednio do garnituru, natomiast damskie mogą być przyczepiane na szpilce albo na przykład wiązane na nadgarstku dzięki tasiemce.
Jeżeli udało się uporać z wyborem kwiatów dla bohaterów i najważniejszych gości weselnych, to teraz można zająć się kwiatowymi ozdobami na ceremonię i przyjęcie. W tym przypadku warto zainwestować w dekorację ołtarza i przestrzeni wokół niego, przyozdobić ławki i świece. Do tego warte rozważenia są róże, stokrotki, gardenie i wiele innych. Z kolei w sali weselnej należy pamiętać o kwiatowych dekoracjach na stoły biesiadne oraz stół kawowy, nie powinno ich zabraknąć w słodkim kąciku i przy barze. Tu warto postawić na róże i piwonie lub wybrać coś delikatnego i świeżego, na przykład hortensje. No i ostatnia dekoracja z ważnych, to kwiaty na tort. Wcześniej należy ją jednak uzgodnić z cukiernią.
Jaki bukiet dla panny młodej?
Można powiedzieć, że najlepiej jak będzie szyty na miarę potrzeb panny młodej tak jak jej sukienka. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Kwiaty należy dobierać w zależności od efektu, na którym nam zależy. Jak zastosujemy zasadę kontrastów, kompozycja będzie bardziej nowoczesna. Klasyczny bukiet z pięknych eustom nie będzie pasował do ekstrawaganckiej kreacji. Kwiaty i suknia powinny ze sobą harmonijnie współgrać. Warto postawić na kwiaty tego samego gatunku, które mogą różnić się odcieniem.
Można też wybrać kwiat, który będzie przewodnim. Najlepiej w ślubnych bukietach prezentują się róże angielskie, peonie, klasyczne róże i goździki. Są dostępne przez cały rok i występują w wielu kolorach. Popularne są też eustomy, hortensje, frezje i dalie. Jako zielone dodatki najczęściej pojawiają się eukaliptusy, monstery, liście anturium i aralii. Ponadczasowym bukietem na pewno będzie kompozycja z róż. Jeśli planujecie wesele w sielskim klimacie, można pokusić się o bukiet ze słoneczników wzbogacony kłosami pszenicy. Ślubne bukiety mogą oczywiście występować w różnych formach. I tu jest naprawdę w czym wybierać.
Dekoracja uroczystości
Jak już zostało wspomniane, coraz większą uwagę przywiązujemy obecnie do odpowiedniej dekoracji kościołów czy ślubów na łonie natury. Tu warto zadbać o to, by całość prezentowała się spójnie i była wyjątkową ozdobą. Pamiętajmy o tym, że taka dekoracja ma wydobyć piękno wnętrza, a nie je przysłonić. Inaczej udekorujemy kościoły nowoczesne, a inaczej drewniane. W drewnianych, zabytkowych kościółkach najlepiej postawić na prostotę, tu dobrze sprawdzi się sama natura, bez tiulowych ozdób. W nowoczesnych możemy stworzyć dekorację z użyciem geometrycznych stojaków na kompozycje kwiatowe. Same kompozycje powinny być lekkie formą i przestrzenne. Częstym dodatkiem są rozsypywane płatki róż wzdłuż alejki ławek. Prym w dekoracjach wiedzie minimalizm. Delikatne dekoracje przy ławkach, zazwyczaj w formie małych bukiecików z kwiatów lub samej zieleni, z wiszącą delikatną wstążką.
Sala weselna, restauracja, plenerowy namiot lub dworek – wszystkie te miejsca mogą stać się niezwykle klimatyczne i pełne uroku. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie odpowiednich dekoracji, które będą pasowały do stylu uroczystości oraz klimatu, jaki ma w sobie wybrany lokal. Kwiaty stanowią kluczowy element dekoracji, dlatego warto, aby na każdym stole znalazły się piękne kwiatowe kompozycje. Większa wiązanka powinna zdobić stół, przy którym zasiądzie para młoda, mniejsze zaś – pozostałe stoły weselne. O ile niskich kompozycji kwiatowych może być naprawdę wiele na stole i prezentuje się to świetnie, o tyle gąszcz roślin w wysokich naczyniach nie prezentuje się dobrze – przede wszystkim ogranicza widoczność, a poza tym zaburza proporcje. Jakie kwiaty wybrać do dekoracji? Najlepiej sprawdzą się goździki, eustomy, frezje, róże, gipsówka, hortensje, tulipany, storczyki, słoneczniki, wrzosy, lawenda, jaskry, margaretki, fuksja, ostróżka.
Bukiet ślubny, dekoracja kościoła, sali weselnej, jak można jeszcze wykorzystać kwiaty podczas ślubnej uroczystości? Inne sposoby, to przede wszystkim dodatki, jak butonierki dla pana młodego, czy korsarze – bransoletki kwiatowe dla świadkowej. Kwiatami można także przyozdobić samochód młodej pary – bukiecikami na klamkach i masce samochodu. Kwiaty są także doskonałym prezentem na podziękowania dla rodziców i dziadków. Mogą to być standardowe bukiety ślubne albo, modne obecnie flower boxy czy skrzynki kwiatowe. Niektóre panny młode decydują się także na kwiatowy wianek na głowę.
Kwiaty od gości
Wiązanka na ślub nie może być przytłaczająca. Najbezpieczniejszym wyborem będą więc kwiaty w pastelowych kolorach, szczególnie białe, herbaciane i jasnoróżowe. Zieleń cięta delikatnie przełamie pastele. Należy unikać ciemnych kolorów, a w szczególności czerwonych róż, które zarezerwowane są na inne okazje. Oprócz kolorów i gatunków kluczowym w wyborze kwiatów na ślub jest styl, czyli motyw przewodni wesela. O ile ogromna dowolność doboru kwiatów towarzyszy w stylu boho, rustykalnym, wiejskim czy też industrialnym, to już w stylu glamour ma ściśle określone normy. W tym przypadku zaleca się kwiaty takie jak róże oraz lilie. I pamiętajmy jeszcze, by unikać w takich kompozycjach kwiatów mających silną woń, sztucznie barwionych, czy z brudzącymi pyłkami.