Ludzie

Technologie zawładnęły stomatologią

Technologie zawładnęły stomatologią

Coraz więcej innowacyjnych urządzeń stosowanych jest w stomatologii. Niezwykle precyzyjne tomografy komputerowe, skanery wewnątrzustne, programy komputerowe, lasery – to udogodnienia zapewniające jakość i precyzję. Nowoczesne technologie są jednak drogie, dlatego tylko nieliczne gabinety i kliniki mogą sobie na nie pozwolić. O zastosowaniu sprzętu na miarę XXI wieku rozmawiamy z dr. n. med. lek. stom. Anetą Grochowiną, właścicielką Aneta Clinic Dental Art w Łodzi.

LIFE IN. Łódzkie: Z pomocą dentystom przychodzą nowoczesne technologie. Gdzie są niezastąpione?

Aneta Grochowina: W każdej dziedzinie współczesnej stomatologii nowoczesne technologie są obecne. W naszej klinice standardem jest cyfrowa analiza diagnostyczna, która już na etapie wstępnych konsultacji pozwala nam z niezwykłą dokładnością zarówno zaplanować leczenie, jak i zobrazować efekty przeprowadzonych zabiegów. Zdjęcia RTG pomagają postawić właściwą diagnozę, ale nie dostarczają nam już pełnych danych, niezbędnych przy podejmowaniu decyzji o leczeniu. I tu z pomocą przychodzi tomografia komputerowa pozwalająca na obrazowanie w trójwymiarze.

Dlaczego obrazowanie w trójwymiarze jest tak ważne?

Ponieważ pozwala na uzyskanie wszystkich niezbędnych informacji o budowie i lokalizacji przestrzennej struktur twarzoczaszki, niedostępnych innymi metodami. Dzięki tomografii możemy zaplanować precyzyjne, małoinwazyjne i bezpieczne leczenie, którego efektami cieszyć się będziemy przez wiele lat. Tomografia komputerowa stosowana jest powszechnie w różnych dziedzinach stomatologii, m.in.: implantologii, chirurgii, endodoncji, periodontologii, ortodoncji, stomatologii ogólnej.

Czy każdy pacjent powinien mieć wykonane zdjęcie rentgenowskie?

W zasadzie tak. Jest to podstawowe badanie kliniczne. Robiąc badanie stomatologiczne, widzimy jedynie to, co jest dostępne naszym oczom i instrumentom, czyli lusterku i zgłębnikowi, tego co się dzieje pod błoną śluzową w kości, w zatokach szczękowych, stawach skroniowo-żuchwowych, nie jesteśmy w stanie stwierdzić. To zobaczymy na zdjęciu RTG, a bardziej precyzyjny obraz, o czym już wspomniałam, da nam badanie tomografem komputerowym. Dlatego jeśli widzę ku temu istotne wskazanie, od razu robimy pacjentowi badania tomografem, by nie wykonywać niepotrzebnie dwóch badań radiologicznych. I zapewniam, że dawki promieniowania są w obu badaniach naprawdę nieznaczne. Te badania są naprawdę bezpieczne.

Do czego wykorzystuje się skanery wewnątrzustne? Czy tylko do projektowania uśmiechu?

Skaner wykorzystywany jest m.in. w diagnostyce implantologicznej, ortodontycznej i protetycznej. Służy także do komunikacji z pacjentem, ponieważ obraz, który z niego uzyskujemy, pacjent widzi na ekranie komputera. Na postawie skanu wewnątrzustnego, czyli „wirtualnego wycisku” otrzymujemy model 3D uzębienia i na jego podstawie z dużo większą precyzją możemy analizować stan uzębienia, wykrywać problemy i planować, czy to prace protetyczne, czy ortodontyczne.

To czas na lasery, w jakich zabiegach są wykorzystywane?

Laser jest bardzo często wykorzystywany w stomatologii, począwszy od biostymulacji, czyli leczenia bólu, stanów zapalnych. Stymulujemy nim tkanki pacjenta po to, by uruchomić wszystkie niezbędne procesy fizjologiczne do tego, aby się wygoiły, lub przestały boleć. Wykorzystywany jest w stomatologii zachowawczej przy opracowywaniu ubytków, a potem ich odbudowie, w chirurgii przy nacinaniu tkanek, dzięki cięciu laserem tkanka szybciej się goi, ale również w stomatologii estetycznej do wybielania zębów. Jak widać laser w stomatologii ma powszechne zastosowanie.

Nad fotelem dostrzegłam mikroskop, słyszałam, że jest niezbędny w leczeniu kanałowym. Czy tylko?

Nie, nie tylko. Mikroskop przydaje się w wielu dziedzinach, zarówno w chirurgii przy usuwaniu zęba, w stomatologii zachowawczej przy opracowywaniu ubytku, w protetyce przy nakładaniu licówek, jak i oczywiście we wspomnianym leczeniu kanałowym, bowiem pozwala nam na dostrzeżenie naprawdę wielu szczegółów. Precyzja przy zabiegach z użyciem mikroskopów jest olbrzymia.

A do czego dentyście potrzebny jest aparat fotograficzny?

Często żartuję, że nie mogłabym funkcjonować już bez aparatu, tak jak nie mogę bez lusterka i zgłębnika, czyli naszych podstawowych narzędzi. Jak pierwszorazowy pacjent siada na fotelu, to zaraz po badaniu wykonujemy fotografię, po to, żeby udokumentować stan jamy ustnej w formie obrazu. Obraz przemawia bardziej do pacjenta, a nam pozwala dostrzec jeszcze więcej szczegółów, które czasami trudno zobaczyć podczas tradycyjnego badania jamy ustnej.

Kiedyś stomatolog radził sobie bez tych wszystkich technologii.

No właśnie i tu pojawia się pytanie, czy te zabiegi wykonywano dobrze i na jak długo wystarczały efekty leczenia, bo tak naprawdę to do dzisiaj zbieramy żniwo leczenia tymi bardziej nazwałabym tradycyjnymi metodami. Pacjenci przychodzą po paru latach po leczeniu kanałowym metodami analogowymi bez mikroskopu, bez koferdamu (osłona dla pojedynczego zęba, której używamy podczas zabiegów stomatologicznych – red.) i po wykonaniu badania trójwymiarowego okazuje się, że jest stan zapalny, o którym pacjent nie miał w ogóle pojęcia. Dzisiaj dzięki nowoczesnym technologiom jesteśmy w stanie uratować takie zęby, które dziesięć lat temu były do usunięcia.

A dlaczego takie ważne jest ratowanie naszych zębów?

Ponieważ to, co naturalne jest najlepsze i owszem implant jest rewelacyjny, ale to wyłącznie surogat zęba. Oczywiście jest doskonałym zastępcą, ale nie identycznym, ząb naturalny jest idealnym tworem i dokąd się da, dotąd trzeba go leczyć. Dlatego tak istotna jest nowoczesna stomatologia. Jeśli zbierzemy badania kliniczne, fotografie, prześwietlenie, to nie ma opcji, żebyśmy coś przeoczyli, a to jest niezwykle ważne. Nie ma nic gorszego niż leczenie pacjenta i mówienie, że jeszcze coś tam nam nie wyszło, najlepiej jak pacjent dowiaduje się o wszystkim na początku.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie Paweł Keler

Łódź, al. Tadeusza Kościuszki 106/116
tel. 537 507 080
recepcja@anetaclinic.pl
anetaclinic.pl