Monopolis

Teatropolis w Monopolis czyli startuje nowy festiwal teatralny!

Teatropolis w Monopolis czyli startuje nowy festiwal teatralny!

Festiwal Sztuki Aktorskiej „Teatropolis” na Scenie Monopolis, tak nazywa się nowy projekt teatralny, który startuje w Łodzi. Jego inicjatorem jest Krzysztof Witkowski, prezes Virako, inwestor Monopolis, a funkcję dyrektora artystycznego festiwalu objął Andrzej Seweryn, wybitny polski aktor.

– Chciałbym podziękować Krzysztofowi Witkowskiemu za to, że będziemy mogli zrealizować ten projekt właśnie tu w Monopolis. Miejscu, które ma swoją historię, które cały czas się zmienia i które zostało poświęcone również sztuce. W dzisiejszych czasach niezwykłe jest to, że człowiek, który przede wszystkim zajmuje się biznesem, znajduje również czas na to, by angażować się w życie społeczne miasta, pomagać potrzebującym dzieciom i wspierać twórców. – mówił Andrzej Seweryn, wybitny polski aktor oraz dyrektor artystyczny Festiwalu „Teatropolis”.

Festiwal Sztuki Aktorskiej „Teatropolis” na Scenie Monopolis to wydarzenie, które odbędzie się w marcu przyszłego roku. Przez trzy dni od 24 do 26 marca miłośnicy teatru będą mogli obejrzeć spektakle z całej Polski. Festiwal zakończy wielka gala, na której wręczone zostaną nagrody dla najlepszych spektakli i aktorów.

– Termin naszego festiwalu nie jest przypadkowy, 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru i właśnie w ten sposób chcemy to uczcić. Jestem przekonany, że „Teatropolis” doskonale wpisze się kulturalny krajobraz Monopolis, Łodzi i Polski, a dla gości odwiedzających Scenę Monopolis będzie uzupełnieniem dotychczasowej oferty teatralnej, muzycznej i kulturalnej. – wyjaśniał Krzysztof Witkowski, pomysłodawca festiwalu, a także prezes Virako, inwestora Monopolis.

Festiwal odbędzie się w teatrze Scena Monopolis, który gości wyjątkowych artystów z Polski i zagranicy i jak wyjaśnił Andrzej Seweryn, będzie też sceną, gdzie zobaczymy wyjątkowe sztuki teatralne, przygotowane przez doświadczonych artystów. Swoje miejsce i czas dostaną tam również twórcy, którzy są na początku swojej artystycznej przygody. W jaki sposób? Otóż podczas trzech festiwalowych dni będzie można oglądać przedstawienia w dwóch kategoriach: open – w prezentowanych sztukach będą mogli wystąpić artyści bez ograniczeń wiekowych oraz debiut – w przedstawieniach będą mogli zagrać początkujący artyści, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat.

W obu kategoriach przyznane zostaną nagrody Grand Prix festiwalu. Oprócz statuetki zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe: 20 tysięcy złotych dla zwycięzcy kategorii Open i 10 tysięcy złotych dla zwycięzcy kategorii Debiuty. Dodatkowym wyróżnieniem będzie możliwość wpisania wybranych przedstawień do repertuaru Sceny Monopolis w kolejnym sezonie teatralnym. Warto też wiedzieć, że projekt plakatu festiwalu przygotuje Michał Batory, wybitny grafik-plakacista, urodzony w Łodzi, a od wielu lat mieszkający w Paryżu.

– „Teatropolis” to miejsc debaty o sztuce aktorskiej. Dialog był zawsze i wszędzie elementem postępu. Wielki teatr istnieje także na scenie kameralnej. –  mówił Andrzej Seweryn.

Ta wypowiedź doskonale oddaje ideę wydarzenia, czyli promowanie małych form teatralnych. Warto bowiem wiedzieć, że oceniane będą przedstawienia grane przez jednego aktora lub aktorkę, dwie osoby i trzyosobowe zespoły. Jak zauważa Krzysztof Witkowski „Teatropolis” stworzy możliwość interakcji z widzami, którzy staną się swoistym jury. W trakcie trwania Festiwalu publiczność przyzna bowiem swoje nagrody w każdej kategorii.

Regulamin pierwszej edycji Festiwalu „Teatropolis” od 22 listopada można znaleźć na stronie www.monopolis.pl. Na zgłoszenia organizator będzie czekać do 20 stycznia 2023 roku. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonione zostaną po 4 spektakle w każdej kategorii (debiut i open), które będą wystawione dla festiwalowej publiczności na deskach Sceny Monopolis w dniach 24-26 marca 2023 roku. Jury festiwalowe pod przewodnictwem Andrzeja Seweryna wyłoni zwycięzców, których poznamy 27 marca 2023 roku, w Międzynarodowym Dniu Teatru, podczas uroczystej gali połączonej z zaproszonym spektaklem mistrzowskim.

Współorganizatorem Festiwalu jest Fundacja Kultury i Sztuki „Taki jestem”.

***
Monopolis – wiele w jednym
Monopolis to wpisująca się w dziedzictwo pofabrycznych, łódzkich zabudowań przestrzeń, która stanowi mozaikę funkcji kulinarnych i kulturalnych. Rewitalizacja dawnych zakładów Monopolu Wódczanego została doceniona prestiżową nagrodą – w 2020 roku obiekt uznano za najlepszy projekt w kategorii „mixed-used” na świecie. Monopolis to jeden kompleks skrywający wiele polis: 7 restauracji, biura, zielony pasaż, Scenę Monopolis, Muzeum Polmosu, Monosferę Kreatywności dla dzieci i galerie sztuki. To istny kombinat sztuki, kultury i rozrywki. Pofabryczny kompleks jest flagową inwestycją Virako – polskiej firmy deweloperskiej.