Kariera i rozwój

Marka na miarę sukcesu

Marka na miarę sukcesu

Marka osobista to połączenie wielu czynników takich jak: charakterystyczność, rozpoznawalność, tożsamość, standardy, obietnica wartości, obecność w social-media i kontakty off-line oraz emocje. Wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać, wtedy wizerunek jest spójny i przejrzysty.

Tak naprawdę definicję marki można ująć w jednym słowie – ważność. Marka osobista jest silna wtedy, gdy jest ważna dla konkretnych odbiorców, naszych klientów. Budowanie marki jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem biznesu. Biznes nie może istnieć bez marki i odwrotnie.

Każdy z nas powinien dbać o swój wizerunek. Budowanie marki, to odkrywanie własnych unikalnych talentów i umiejętności. Każdy z nas jest wyjątkowy, czymś się wyróżnia. To może być wygląd, zachowanie, sposób mówienia, poruszania się, osobowość. Ta nasza charakterystyczność i odmienność sprawiają, że jesteśmy nie tylko zapamiętywani, ale przede wszystkim wywołujemy w ludziach emocje. To dzięki nam ludzie czują się w określony sposób. Świadome dbanie o wizerunek to pewnego rodzaju inwestycja, która pomaga realizować cele zawodowe i ułatwia dotarcie do konkretnych klientów.

Jeff Bezos ( twórca Amazon.com) stwierdził: „ Twoja marka jest tym, co o Tobie mówią, kiedy Cię nie ma w pokoju”. Odbiór naszej osoby, naszych działań przez klientów, partnerów biznesowych, współpracowników jest szalenie istotny w prowadzeniu biznesu. Ludzi przekonamy do siebie tylko wtedy, kiedy będą nas znali i będą wiedzieli, co możemy dla nich zrobić. Dlatego tworząc własną markę powinniśmy najpierw poznać potrzeby naszych potencjalnych klientów i przez ten pryzmat kształtować swój wizerunek.

Co jest fundamentem marki?

Fundament marki stanowią: aktywność, entuzjazm, pasja i zaangażowanie. Dołączyć należy do tego zestawu jeszcze wizję firmy, powinna być na tyle atrakcyjna, żeby wzbudzała w nas pozytywne emocje oraz szczegółowo rozpisany plan działania, który będziemy realizować. A kluczowym elementem wizerunku każdej firmy z pewnością jest zawartość, czyli usługa, produkt, który oferuje. Wiele osób budując swój biznesowy wizerunek zaczyna od końca, czyli od opakowania. Angażują swój czas oraz finanse w stworzenie strony internetowej, założenie fanpage’a czy konta na Twiterze, drukują niezliczoną ilość materiałów promujących ich firmę. A wszystko po to, jak twierdzą, żeby zbudować wizerunek. Jest to błędne myślenie. Firma jest silna tylko wtedy, jeśli jest ważna dla innych osób. Jej wizerunek budują usługi, których ludzie potrzebują, które są dla nich istotne i za które są gotowi zapłacić.

Bardzo ważnym elementem jest też autentyczność. Odnoszę wrażenie, że na rynku istnieje wiele firm, które są gotowym produktem. To jest krótki termin przydatności. Ludzie bardzo szybko rozpoznają, która marka jest tylko produktem świetnie zrobionym i wypromowanym, a która niesie obietnicę wartości. Uczciwość, autentyczność oraz spójność w działaniu to cechy silnej marki.

Nieodłącznym elementem budowania wizerunku w biznesie jest spójność pomiędzy ‘ja prywatnym’ i ‘ja zawodowym’. Ta spójność buduje wiarygodność firmy w oczach odbiorcy. Warto stworzyć sieć dobrych i wartościowych kontaktów. Otaczać się ludźmi, którzy chcą nas wspierać w realizacji naszych celów zawodowych, rozwojowych czy wizerunkowych. Rekomendacje są bardzo ważne. W budowanie długotrwałych relacji z klientem, warto inwestować swój czas i emocje.

Tajemniczy dress code

Niebywałą rolę w kontaktach z klientami odgrywa także  dress code. Jest takie powiedzenie ‘Jak Cię widzą, tak…”. Dlatego warto zadbać o to, aby Twój strój był odpowiedni do okoliczności oraz grupy docelowej, z którą się spotykamy. Pamiętajmy, że mamy zaledwie kilka sekund w trakcie, których buduje się pierwsze wrażenie.

Rozpoznawalność nie zawsze oznacza, że marka jest silna. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo i szybko można stać się rozpoznawalnym. Nie oznacza to jednak, że dana osoba czy firma oferuje coś wartościowego. To tylko dobrze wykreowany produkt. Silna marka to taka, gdzie klient czuje się ważny, ma do firmy zaufanie, uważa ją za eksperta i chętnie korzysta z jej usług lub kupuje jej produkty. Tworzenie mocnej marki nie dzieje się z dnia na dzień. Buduje się ją latami poprzez konsekwentne, przemyślane działanie oraz ciężką pracę. Trzeba pamiętać, że to, co robimy musi być ważne dla innych a nie tylko dla nas.

Zbudowanie solidnych fundamentów marki osobistej stanowi podstawę działań biznesowych i daje gwarancję odniesienia sukcesu. Twój wizerunek w biznesie zależy od Ciebie, a więc od dzieła!


Kasia Malinowska, life coach, właścicielka INSPIRATION Centrum Językowo-Szkoleniowego k.malinowska@inspiration.edu.pl