Kariera i rozwój

7 korzyści z podejmowania wysiłku

7 korzyści z podejmowania wysiłku
Cokolwiek robisz i chcesz mieć wyniki, musisz się wysilić. Bez tego zapomnij o pójściu do przodu. Nie zawsze łatwe i przyjemne. Za tym, co robisz zawsze, przemawiają rezultaty. Przemawiają też jeśli nic nie robisz, oczywiście w innym świetle.

John C. Maxwell mówi o kilku korzyściach z podejmowania wysiłku.

1. Wysiłek Cię wyróżnia. Niewielu chce się wysilać.

Czy wyobrażacie sobie człowieka, który mówi: „Zdaję sobie sprawę, że mam dużo wyższe kwalifikacje, ale obiecuję, że będę wykorzystywał tylko połowę swoich możliwości”?
Większość ludzi używa tylko ułamka swoich możliwości i rzadko, jeśli w ogóle, próbują osiągnąć swój pełny potencjał. Badania przeprowadzone w USA mówią, ze tylko 32% społeczeństwa było kiedykolwiek w księgarni! W Polsce 38% ludzi przeczytało chociaż jedną książkę w ciągu roku!
Dlaczego te dane są takie alarmujące? Bo nie mamy ochoty na czytanie, wzrastanie i rozwój. Kiedy ostatnio nauczyłeś/aś się czegoś nowego Przeczytałeś/aś coś ciekawego?

2. Pozostawanie w status quo prowadzi do destrukcji.

Większość ludzi przywykła do swojej strefy komfortu. Stałych i błędnych nawyków, znanych wzorców. John C. Maxwell definiuje strefę komfortu poprzez: „Robienie tych samych rzeczy, w ten sam sposób, z tymi samymi ludźmi, uzyskując wciąż te same rezultaty oraz zadawania sobie tego samego pytania – dlaczego”. Przebywanie w strefie komfortu może być przyjemne i satysfakcjonujące, jednak prowadzi do choroby, która nazywa się przeciętność.

Trzeba odwagi, żeby wyjść poza tę strefę. Nikt nie pamięta przeciętności i przeciętnych ludzi. Miałem kiedyś niezwykłą przyjemność słuchać Sylwii Gruchały, która powiedziała – „Trzeba mieć odwagę, żeby żyć, jak się chce” Łatwo być przeciętnym.
Jak myślisz, do czego prowadzi przeciętność.

3. Wysiłek zawsze rodzi się w naszym wnętrzu i jest skierowany na zewnątrz.

Prawdziwy proces Twojego rozwoju zaczyna się od Twoich myśli. Myśli tworzą słowa, słowa emocje, a emocje akcje. James Allen mówi: „Nie możesz podróżować i jednocześnie stać bezczynnie”.

Wszystkie istoty na świecie dążą do rozwoju. Wykorzystują swój ogromny potencjał. Poza jednym gatunkiem. Ludzie. Szukamy ciągle obejścia tego procesu. Na przykład drzewa – one rosną całe życie, nie przestają. Ta Twoja wewnętrzna praca jest miarą tego, gdzie jesteś teraz, a gdzie jesteś w stanie być. Każde zwycięstwo zewnętrzne poprzedza to wewnętrzne.

4. Wysiłek prowadzi do zmiany. Zmiana jest nieodzowna w rozwoju.

Wysiłek zawsze wymaga zmian. Zmiana jest zawsze wyzwaniem. Nie możemy jednocześnie się zmieniać i unikać zmiany. Musimy przestać patrzeć za siebie, na przeszłość i zacząć patrzeć na to co jest. Ciekawe jest dla mnie to, że nie zauważyłem osoby, która byłaby człowiekiem sukcesu i jednocześnie była niespokojna. Nigdy nie jest za późno, aby stać się tym, kim mógłbyś być. Jeżeli nadal jesteś usatysfakcjonowany tym, co zrobiłeś 5 lat temu to znaczy, że się nie rozwijasz. A zatem – zmieniasz się czy stroisz w miejscu?

5. Wysiłek wyróżnia nas spośród innych. „Dość dobry” to motto przegranych.

Ludzie zadowalają się przeciętnością. To oddanie walkowerem – bycie słabszym niż moje możliwości. Uwaga cały czas mowa o Twoich talentach i mocnych stronach.
Zauważyłem też, że ludzie sukcesu niekoniecznie robią to, co jest akceptowalne „bo wypada”. Są ponad to, co robią inni, idą do przodu. Pozwól, że zadam kolejne pytanie: Wybierasz przeciętność, czy idziesz do przodu? Jeżeli zaczniesz mocniej się wysilać, wywrzesz wpływ na innych, dzięki czemu zaczniesz ich prowadzić i wszyscy na tym skorzystają.

6. Wysiłek może stać się stylem życia.

To oznacza, że każdego dnia coś tworzysz. Coś robisz, co pomaga Ci w odniesieniu sukcesu. Kiedy zaprzestajesz wysiłków, to zaprzestajesz wielu rzeczy w życiu. Nie idziesz do przodu. Zatrzymujesz się. A wtedy możesz mieć pretensje do siebie, że coś się nie udało. Wszystko, co warte czegoś jest drogą pod górkę. Zamierzam się rozwijać do końca swojego życia. Nie ma miejsca na osiadanie na laurach, bo wtedy rozwój się kończy. A to można osiągnąć tylko poprzez wysiłek. Sukces niczego Cię nie uczy. Jest nawet dużo groźniejszy niż porażka. Uczyń zatem pewien rodzaj wysiłku swoim codziennym nawykiem. Co to będzie?

7. Wysiłek daje Ci pewność siebie.

Ludzie, którzy są pewni siebie – wysilają się. Wysiłek zbliża do czegoś znaczącego. Wyróżnia Cię. Jaka jest różnica między dobrym a wielkim? Czy to nie przypadkiem właśnie ta przestrzeń między tym gdzie jesteśmy a tym gdzie możemy być?
Na kogo wpłyniesz, dając z siebie więcej? Kto pójdzie za Tobą, jak zaczniesz wkładać więcej wysiłku? Będziesz zdobywał wiedzę szybciej i szybciej pójdziesz do przodu.

Jak to jest z Twoim wysiłkiem?

Andrzej Maciejewski
Ekspert przywództwa i rozwoju osobistego. Ma 15 lat doświadczenia jako trener, coach i mentor. Autor programów szkoleniowych. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla liderów na wszystkich poziomach. Pomaga w budowaniu zwycięskich zespołów.

Dlaczego ci, co potrafią słuchać zmieniają świat?