Kariera i rozwój

5 sposobów na to, by zostać docenionym

5 sposobów na to, by zostać docenionym

Kiedy czujesz się doceniony, lepiej pracujesz. Jesteś bardziej zaangażowany w projekty, pracę i potrafisz wykonywać wszystko z radością i pewnością. Co robić kiedy jednak nie jesteś doceniany? Musisz sam sobie przyjść na ratunek.

Przede wszystkim zastanów się, dlaczego chcesz być docenionym? Co Ci to da? I nie mów, że tego, nie potrzebujesz, że najważniejsze to czuć się samemu przez siebie docenionym, bo to totalna bzdura!

Coraz więcej wyzwań, stresu, każdy z nas czuje się czasem przygnieciony. Antidotum na to jest właśnie docenianie. Ludzie doceniani czują się doskonale sami ze sobą, są szczęśliwi i uśmiechnięci.

Sprawdźmy więc jakie są źródła doceniania (zarówno siebie, jak i przez innych):

1. Czy doceniam innych ludzi?

Zgodnie z założeniem – zaczynaj od siebie. Jeżeli chcesz, żeby ludzie zachowywali się w określony sposób w stosunku do Ciebie, zachowuj się tak w stosunku do innych. Ludzie powtarzają zachowania. Mamy neurony lustrzane, dzięki którym jesteśmy w stanie być empatyczni. Zauważaj, co inni ludzie robią dobrze i mów im o tym. Wyślij czasem maila, bądź SMS-a z pochwałą lub słowami podziwu. Zapytaj siebie: Co takiego wnoszą inni ludzie dobrego do mojego życia?

2. Czy naprawdę słucham (słyszę)?

Nasze wewnętrzne filtry potrafią bardzo mocno zakrzywić naszą rzeczywistość. Dla przykładu ktoś mówi do Ciebie „świetna robota”, a Ty z wrodzoną skromnością odpowiadasz „oj tam, to było łatwe”. Pewnie! Skromność przede wszystkim, przecież nie odpowiesz „dziękuję, to było trudne i pracochłonne zadanie, jednak udało mi się to załatwić w najlepszy możliwy sposób”. Tak przecież nie wypada! Duma z siebie – to coś, co może być dla Ciebie zbawienne. Posłuchaj uważnie, co ktoś do Ciebie mówi, często nie słyszysz słów wdzięczności, bo w swojej głowie już ustawiłeś, jak to powinno wyglądać. Doskonałym przykładem jest tutaj, jak mężczyzna daje kwiaty kobiecie i spodziewa się oklasków. Słuchaj, bądź dumny z siebie, podziękuj.

3. A skąd do cholery oni mają wiedzieć, co robisz?

Wykonujesz kawał dobrej, solidnej roboty. Doskonałe projekty, zarabiasz dla firmy, jesteś kreatywny. I co? I nic! Nawet jednego słowa wdzięczności! Tylko skąd mają wiedzieć, co robisz? Upewnij się, że kanały informacyjne (Twoje) są odpowiednio przygotowane i otwarte. Porozmawiaj z ludźmi o tym, co robisz, bez zbędnego wyolbrzymiania. Powiedz, jaki wnosisz wkład do zespołu. Skup się na pracy i zespole, a nie na sobie.

4. A może jestem zbyt wspaniały?

Możliwe, że pokazujesz jaką „łatwizną” jest Twoja praca i wszystko, co robisz. Jak czarodziej, który machnie swoją różdżką i zrobione. A skoro to takie łatwe to nie potrzebujesz ani wsparcia, ani docenienia. Im ciszej siedzisz, nie mówisz o tym co robisz, tym mniej zasługujesz na nagrodę. Sprawdź, kto najwięcej zarabia, dostaje podwyżki? Ci, którzy pracują dobrze i jednocześnie dają do zrozumienia, co robią i w jaki sposób. Nie mówię tutaj o przechwałkach, czy wyolbrzymianiu, raczej trzymaniu się faktów, a nie ocen. Każdy może się czasem wkurzyć, może zabraknąć cierpliwości, być nieprzygotowanym, mieć zły dzień.

5. W jaki sposób wynagradzam siebie?

Jak traktujesz ludzi, których cenisz, kochasz, podziwiasz? Mówisz im komplementy, spełniasz oczekiwania, chwalisz, czasem mówisz, co robią źle. Kupujesz prezenty, sprawiasz, żeby czuli się dobrze. To naprawdę świetnie. A Ty?

Wszystko zaczyna się od Ciebie. Docenianie zaczyna się od Ciebie. Miłość, wdzięczność itp. To wszystko zaczyna się od Ciebie!

Jak traktujesz siebie? Co mówi Twój głos wewnętrzny? Kiedy sprawiłeś sobie prezent? I znowu nie pakuj się w skrajności.

Następnym razem kiedy poczujesz się niedoceniony, zrób sobie listę, co w sobie cenisz najbardziej – cenisz, a nie krytykujesz. Co robisz dobrze? Na pewno jest tego sporo. Zacznij od malutkich rzeczy. Pod koniec dnia daj sobie minutę i zapytaj siebie: co takiego dzisiaj zrobiłem ciekawego? W czym mogę być lepszy jutro? Rozwijaj się i bądź szczęśliwy.

Andrzej Maciejewski
Ekspert przywództwa i rozwoju osobistego. Ma 15 lat doświadczenia jako trener, coach i mentor. Autor programów szkoleniowych. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla liderów na wszystkich poziomach. Pomaga w budowaniu zwycięskich zespołów.

7 korzyści z podejmowania wysiłku