Kultura

Dwie edycje Festiwalu, prapremiera Krystiana Lupy

Dwie edycje Festiwalu, prapremiera Krystiana Lupy

2 października odbędzie się inauguracja XXVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Co roku teatromani, nie tylko łódzcy, czekają na to wielkie święto teatru. Sprzedaż biletów rozpocznie się 21 września, a Festiwal potrwa do 28 października. Co poza tym? W Teatrze Powszechnym w Łodzi zapowiada się bardzo intensywny sezon.

– Gdyby nie pandemia, Festiwal odbyłby się na początku roku i tradycyjnie otwierałby korowód polskich festiwali teatralnych – mówi dyrektor artystyczna Ewa Pilawska. – Program nadchodzącej edycji jest mniej rozbudowany, ponieważ o 45 procent zmniejszona została dotacja Urzędu Miasta Łodzi, który współfinansuje Festiwal (otrzymaliśmy zapewnienie, że zmniejszenie dotyczy tylko tegorocznej edycji) – zaznacza.

Tematem tej edycji będzie „Artysta w kryzysie”. – Chciałabym, abyśmy postawili sobie pytanie o teatr i twórców w pandemii – jak teatr radził sobie i jak reagował na sytuację, w której wszyscy się znaleźliśmy, kiedy cały świat zatrzymał się w jednej chwili z powodu epidemii koronawirusa? Na inaugurację zaprezentujemy „Aleję zasłużonych” Jarosława Mikołajewskiego w reżyserii Krystyny Jandy. Poza tym pokażemy siedem spektakli, między innymi „3Siostry” w interpretacji belgijskiego reżysera Luka Percevala – jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców teatralnych. Przed nami również panel dyskusyjny – mówi Ewa Pilawska.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest od połowy września na stronie internetowej Teatru Powszechnego w Łodzi (w zakładce Festiwal).

Prapremiera Krystiana Lupy

Na marzec 2022 zaplanowana jest kolejna edycja Festiwalu – już zgodnie z normalnym rytmem. – Na przyszłoroczną edycję wspólnie z warszawskim Teatrem Powszechnym (w ramach międzynarodowego projektu teatralnego „Prospero – Extended Theatre” realizowanego w Awinionie) przygotujemy prapremierę nowego spektaklu Krystiana Lupy – „Imagine 2”. Inspiracją dla powstania spektaklu jest historia kontrkultury lat 60. i 70. oraz życie i twórczość Johna Lennona – zapowiada dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.

Nowa komedia Machulskiego

– W tym sezonie zaprosimy również na prapremierę sztuki Juliusza Machulskiego, którą napisał specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi – Polskiego Centrum Komedii. Wyreżyseruje ją Paweł Szkotak. Będzie to słodko-gorzka komedia o wielopokoleniowości, odchodzeniu rodziców i dziadków. O drodze, którą każdy z nas odbywa, o decyzjach, które przychodzi nam podejmować. O ludziach, których spotkanie na różnych etapach życia kształtuje nas i wpływa na naszą przyszłość. Machulski, jak zawsze, tworzy pełnokrwiste portrety – w taki sposób,
że każdy z nas odnajduje w bohaterach cząstkę siebie. Skupia się na relacjach, w których rozpoznajemy własne problemy i niedoskonałości. Jednocześnie robi to z wielką sympatią i ciepłem, dużą empatią wobec ludzi i problemów, które pokazuje – opowiada Ewa Pilawska.

„Łódzka” prapremiera

– W sezonie 2021/2022 spotkamy się też z Adamem Orzechowskim, który wyreżyseruje sztukę Radosława Paczochy napisaną specjalnie dla naszego Teatru. Mogę uchylić rąbka tajemnicy, że będzie ona poświęcona fascynującej kobiecie związanej z Łodzią. Zrealizujemy również kolejną, jedenastą premierę w ramach autorskiego cyklu edukacyjnego „Dziecko w sytuacji”. Najprawdopodobniej będzie to prapremiera „Odwagi” – na podstawie książki Jasia Kapeli i Hanny M. Zagulskiej – podsumowuje plany na ten sezon Ewa Pilawska.

XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych współfinansowany jest przez Urząd Miasta Łodzi i dofinansowany z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.