O profesjonalnym badaniu, korekcji i rehabilitacji wzroku rozmawiamy z dr n. med. Martą Uzdrowską, optometrystą, ortoptystką i optykiem z wieloletnim doświadczeniem, właścicielką kliniki korekcji i rehabilitacji wzroku Optoklinika.
Czy zastanawialiście się nad tym, jak wielu wyzwaniom muszą sprostać każdego dnia Wasze oczy? Coraz większe tempo życia i dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że nasz wzrok pracuje nawet, gdy my odpoczywamy. Na szczęście istnieje wiele możliwości wspierania widzenia, które nadążają za naszymi potrzebami. Tylko jak znaleźć specjalistę, który doradzi nam najlepsze rozwiązanie dla naszych oczu?
LIFE IN. Łódzkie: Czym zajmuje się Optoklinika i w jaki sposób wyróżnia się na tle innych praktyk?
Dr n. med. Marta Uzdrowska: Specjalizujemy się przede wszystkim w korekcji i rehabilitacji wzorku. Oferujemy nie tylko okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne, soczewki kontaktowe, pomoce powiększające dla osób słabowidzących czy akcesoria optyczne. Naszym wyróżnikiem jest przede wszystkim wyjątkowe, specjalistyczne i wnikliwe badanie wzroku, które trwa często około godziny i uwzględnia nie tylko wadę wzroku pacjenta, ale również współpracę oczu, równowagę obuoczną i styl życia. Wyróżnia nas także oferowana przez nas rehabilitacja wzroku, która obejmuje nie tylko leczenie zezów, ale i innych zaburzeń widzenia. Problemy wzrokowe mogą bowiem powodować dolegliwości, których często nie kojarzymy z widzeniem, np. bóle głowy, przewlekłe
zmęczenie, senność, niechęć do czytania, dyskomfort podczas oglądania filmów 3D itd.
W naszej klinice pomagamy również dzieciom z optodysleksją, której objawami są problemy szkolne, czyli np. kłopoty z czytaniem, pisaniem, koncentracją czy rozumieniem tekstu pisanego. Po zastosowaniu korekcji i ćwiczeń wzrokowych dzieci te są w stanie osiągać znacznie lepsze wyniki w szkole. Oferujemy również trening wzrokowy dla sportowców – popularny w USA, choć w Polsce wciąż jeszcze niedoceniany – w którym zwiększanie możliwości wzrokowych i usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej zawodników poprawia ich osiągnięcia sportowe. Bez względu na rodzaj oferowanej usługi czy produktu w naszej pracy stawiamy na jakość. Indywidualnie i kompleksowo podchodzimy do każdego pacjenta – bez pośpiechu, rzetelnie i profesjonalnie, zawsze staramy się pomóc.
Dlaczego dokładne badanie wzroku jest tak ważne?
Ponieważ od niego zależy komfort codziennego funkcjonowania pacjenta. To, w jaki sposób widzimy, bardzo odbija się na wszystkich aspektach naszego życia – pracy zawodowej i czasie wolnym, dlatego podstawą badania powinien być odpowiedni wywiad. Badanie wzroku wykonane w 5-10 minut nie jest w stanie rozpoznać szczegółowo potrzeb pacjenta, a źle dobrane okulary mogą powodować uciążliwe dolegliwości. Co więcej, niekiedy samo przepisanie okularów nie rozwiązuje problemu. Jedynie dokładne, zindywidualizowane badanie pozwala wykryć nie tylko wadę wzroku, ale też inne problemy wzrokowe pacjenta i zaproponować mu kompleksowe rozwiązanie, np. okulary lub soczewki kontaktowe w połączeniu z ćwiczeniami wzrokowymi.
A czy to prawda, że styl życia jest istotny przy wyborze okularów i soczewek?
Tak , styl życia bardzo wpływa na widzenie. Na przykład osoba, która wykonuje pracę biurową nadweręża akomodację i jest bardziej narażona na drażniące oczy wysokoenergetyczne światło niebieskie emitowane przez ekrany komputerów, tabletów czy smartfonów. Taki zespół dolegliwości nazywany jest cyfrowym zmęczeniem wzroku. Wsparciem są wówczas np. soczewki okularowe o konstrukcji relaksacyjnej lub biurowej, ze specjalnym filtrem niebieskim. Z kolei kierowcy docenią soczewki okularowe o rozszerzonych strefach widzenia oraz innowacyjną powłokę antyrefleksyjną ograniczającą efekt olśnienia od reflektorów ledowych lub ksenonowych wieczorami i w nocy. Tymczasem osoby aktywne, uprawiające sport chętnie sięgną po soczewki kontaktowe. Zatem w zależności od rodzaju aktywności będziemy potrzebować różnych rozwiązań, które zapewnią nam komfort widzenia. Warto pamiętać, że obecnie mamy do dyspozycji tak wiele zindywidualizowanych możliwości korekcji wzroku, że nie musimy godzić się na kompromisy. Zatem jeśli ktoś wykonuje pracę biurową, a po niej lubi pograć w tenisa, potrzebuje dwóch różnych form korekcji. To tak jak z butami na różne okazje…
Jaką rolę pełnią w takim razie okulary progresywne?
Są one alternatywą dla osób, które korzystają z osobnych okularów do dali i do czytania. Korekcja progresywna pozwala takim pacjentom widzieć wyraźnie w różnych odległościach bez konieczności ciągłej zmiany okularów. Ten segment soczewek okularowych rozwija się bardzo dynamicznie, są one coraz doskonalsze, a wybór jest ogromny. Można je także personalizować i dostosowywać do stylu życia. Na przykład zawodowy kierowca potrzebuje szerokiej strefy do patrzenia w dal, natomiast muzykowi bardziej będzie zależało na szerszym polu widzenia w odległościach pośrednich i bliskich. I tak właśnie można zaprojektować te soczewki. Okulary progresywne są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy w ciągu dnia wykonujemy różne czynności, jednak mogą się nie sprawdzić , jeśli spędzamy wiele godzin przed komputerem. Wtedy dla pełnego komfortu warto mieć osobne okulary do pracy biurowej, które skupiają się wyłącznie na obszarze pośrednim i bliskim – na tekście, komputerze, rozmówcy czy osobach przebywających w pokoju.
A jakie mamy możliwości w przypadku soczewek kontaktowych?
Obecnie zakres możliwych rozwiązań w soczewkach kontaktowych jest tak duży, że nawet pacjenci mający wysokie wady wzroku czy astygmatyzm mogą z nich korzystać. Mamy do wyboru m.in. soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, bezbarwne i kolorowe, a nawet tak zaawansowane w konstrukcji, jak soczewki relaksacyjne – wspierające wzrok przy pracy z urządzeniami cyfrowymi czy multifokalne, które są odpowiednikiem okularów progresywnych. Aby jednak cieszyć się komfortem w soczewkach kontaktowych warto sięgać po te nowoczesne, od uznanych producentów, jak np. brytyjska firma Cooper Vision. Ponadto pacjent musi pamiętać nie tylko o zasadach prawidłowego użytkowania i pielęgnacji soczewek. Ogromne znaczenie ma też ich dopasowanie w specjalistycznym gabinecie, ponieważ tylko specjalista może właściwie ocenić czy wybrana soczewka nie jest za ciasna lub za luźna oraz czy zapewnia odpowiedni dopływ tlenu i substancji odżywczych do rogówki. Pacjenci często zamawiają soczewki i płyny w internecie lub kupują je w drogeriach, przez co sami mogą sobie zaszkodzić. Wybieranie soczewek na własną rękę może grozić powstaniem powikłań nawet, jeśli pacjent nie odczuwa dyskomfortu, dlatego tak ważne są systematyczne kontrole soczewkowe 1-2 razy w roku.
A jak często powinno się badać wzrok?
Raz na rok lub chociaż raz na dwa lata. Regularne kontrole są szczególnie ważne u dzieci i u osób starszych. Warto pamiętać, że samo badanie kontrolne nie zawsze oznacza konieczność zmiany mocy noszonej korekcji. Służy przede wszystkim wczesnemu wykryciu ewentualnych zmian lub zaburzeń w układzie wzrokowym. Nie zawsze rozwiązaniem wszystkich zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości jest nowa para okularów. Często same ćwiczenia wzrokowe potrafią poprawić komfort widzenia i rozwiązać problem.
Rozmawiała: Aleksandra Żabowska
Foto: Paweł Łacheta
90-613 Łódź, ul. Gdańska 91/93
Rejestracja wizyt: tel. 797 538 148
e-mail: gabinet@optoklinika.pl;
www.optoklinika.pl
facebook.com/Optoklinika