Moda

W wielkim świecie mody

W wielkim świecie mody

Kolekcje łódzkiej projektantki mody PATRYCJI PLESIAK-FUGIEL prezentowane są na światowych wybiegach. Najnowsza Plesiak & TME inspirowana meksykańską malarką Fridą Khalo kilka dni temu miała swoją premierę w Mediolanie.

 

Wspólnie z firmą TME tworzy Pani wyjątkowy projekt „Wydobywamy piękno z brzydoty miasta”. Jaki jest motyw przewodni tej najnowszej kolekcji?

Faktycznie kolekcja Plesiak & TME to wyjątkowy projekt i ubrania. Inspirowane są meksykańską malarką Fridą Khalo i powstały w ramach projektu „Wydobywamy piękno z brzydoty miasta” będącego elementem kalendarza TME. Kreacje zostały zaprezentowane na Fashion Week Milan, a kolejny pokaz odbędzie się we wrześniu w Nowym Jorku i zostanie on wpisany do oficjalnego kalendarza Fashion Week Milan.

W strojach zderzają się męskość i kobiecość. Projekty są modułowe, można je przekształcać, tworząc wiele stylów. Kolekcja to prawdziwa feeria barw odcieni: żółtego, zielonego, limonki, magenty, różu, czerwonego, lazurowego, a także białego i czarnego. Projekty z kolekcji „Frida” to suknie wieczorowe, sukienki koktajlowe, garnitury z cygaretkami i szortami z trenem, spódnice maxi z ciekawymi wiązanymi topami oraz koszulami, kombinezony, efektowne płaszcze. Kreacje zaskakują różnorodnością, podobnie jak osobowość Fridy Khalo.

Z jakich tkanin je Pani uszyła?

To włoski drukowany żakard, gipiura, plisowana siateczka, siatka, haftowana bawełna. W kolekcji są też nieoczywiste dodatki w postaci toczków z palet malarskich, krawatów, opasek oraz kolczyków autorstwa Justyny Stasiewicz. Wszystko to tworzy magiczny, malarski efekt.

Ile do tej pory stworzyła pani kolekcji?

W ciągu dziesięciu lat mojej pracy zawodowej stworzyłam czterdzieści dwie autorskie kolekcje. Prezentowano je w wielu krajach świata. Kolekcję Plesiak & Łódź Kaliska prezentowałam podczas tygodnia mody w Mediolanie, a także w Luwrze w Paryżu. A opisywały ją między innymi nowojorskie magazyny.

Tworzy Pani tylko kolekcje na pokazy?

Nie tylko. W moim atelier, które mieści się na OFF Piotrkowska Center tworzę także użytkowe dzieła, w których każdy poczuje się wyjątkowo. Można je zakupić od ręki, ale mogę też przygotować coś na miarę. W asortymencie mam kolekcje basic, a także marynarki, garnitury (damskie i męskie), płaszcze, suknie wieczorowe, sukienki koktajlowe oraz suknie ślubne. Większość tkanin, z których szyję są mojego autorskiego projektu.

Co dla Pani jest najważniejsze, gdy tworzy pani autorskie kolekcje, jak i kreacje na miarę?

W przypadku autorskich kolekcji przede wszystkim to, by każda kreacja była stworzona z niesamowitym kunsztem. Te na miarę dopasowuję do charakteru, osobowości, figury i stylu uroczystości, na którą klientka się wybiera, co daje naprawdę magiczny efekt. Moja firma to całkowite przeciwieństwo masowej produkcji ubrań z sieciówek.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie Justyna Tomczak

Patrycja Plesiak Design Atelier
Łódź, ul. Piotrkowska 138/140
tel. 782 650 727
e-mail: patrycjaplesiak@wp.pl
www.patrycjaplesiak.pl