Wydarzenia

Suplementy diety dla sportowców – jakie wybrać?

Suplementy diety dla sportowców – jakie wybrać?

Systematyczny, intensywny trening łączy się z podwyższonym ryzykiem utraty niezbędnych składników odżywczych. Zbilansowana dieta może nie wystarczać, dlatego sportowcy stosują dostosowaną do indywidualnych potrzeb suplementację. Jakie odżywki mamy do wyboru i w jaki sposób działają na organizm?

Odpowiednio dobrana dieta, właściwy trening a także regeneracja, to czynniki wpływające na dobre wyniki w sporcie. Każdy z nich można wzmocnić, stosując właściwą suplementację. Sportowcy sięgają po odżywki również w celu szybszego osiągnięcia efektów treningu.

Jednym z niezbędnych suplementów dla osób aktywnych fizycznie jest zestaw witamin z grupy B. Wspomaga on układ nerwowy, poprawia koncentrację, zapobiega zmęczeniu. Inne ważne substancje to kwasy omega-3, glutamina, odżywki białkowe i węglowodanowe, kreatyna oraz gainer – suplement zawierający w swoim składzie białko i węglowodany, najczęściej w proporcji 20% do 80%. Po jakie odżywki sięgnąć? Zależy to od naszych indywidualnych cech oraz tego, jaki cel chcemy osiągnąć.

Odżywki białkowe i węglowodanowe

Białko powinno być podstawą diety każdego sportowca. Jest budulcem dla mięśni. Zrównoważona dieta nie zaspokaja całego zapotrzebowania sportowców na białko, dlatego uzupełniają je poprzez suplementację. Stosując odżywkę białkową, osoby aktywne fizycznie dostarczają do organizmu podstawowy składnik, dzięki któremu następuje przyrost masy mięśniowej, a jednocześnie redukcja tkanki tłuszczowej. Im bardziej intensywny trening, tym większa powinna być podaż białka.

Odżywka białkowa jest wskazana również osobom pracującym fizycznie. Jeśli chcemy stracić zbędne kilogramy, suplement z białkiem również zadziała korzystnie. Zaspokoi głód, nie wprowadzając do organizmu zbędnych kalorii.

Natomiast odżywka węglowodanowa jest źródłem energii, paliwem dla organizmu. Polecana jest osobom trenującym bardzo intensywnie. Przywraca siłę mięśniom po treningu, przyspiesza ich regenerację, a przed treningiem dodaje energii.

Jak działa gainer?

Gainer to odżywka polecana wszystkim aktywnym fizycznie, którzy chcą przybrać na wadze i zwiększyć swoją masę mięśniową. Powinny ją stosować osoby szczupłe, które chcą szybciej powiększyć masę mięśniową. Jeżeli zamierzamy budować mięśnie, a nasza waga jest dość duża, należy zacząć od odżywek białkowych.

Działanie gainera uzależnione jest od pory, w jakiej zostanie przyjęty. Przed treningiem dodaje energii, chroni przed zbyt wczesnym pojawieniem się zmęczenia w trakcie ćwiczeń. Spożyty bezpośrednio po treningu odbudowuje w mięśniach zapas glikogenu i wspomaga ich przyrost.

Kreatyna

Odżywki z kreatyną również umożliwiają szybki przyrost mięśni, dzięki udziałowi tej substancji w syntezie białek. Kreatyna poprawia wydolność, pozwala na wykonywanie bardziej intensywnych ćwiczeń, powoduje też szybszą regenerację po treningu. Polecana jest szczególnie osobom mającym tendencję do odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także wykonujących ćwiczenia intensywne lecz krótkotrwałe, np. biegaczom krótkodystansowym.