Styl życia

Połączeni uczuciem do Francji

Połączeni uczuciem do Francji

Na ten dzień czekają co roku wszyscy miłośnicy Francji i młodego wina. W tym roku już po raz 28. odbyła się uroczystość Beaujolais Noveau organizowana przez Alicję Bień, Konsul Honorową Francji. Tym razem degustacja młodego, czerwonego wina odbyła się w restauracji Przy Kominie w Monopolis. Wśród gości znalazło się wiele znakomitych osobowości, których łączy miłość do Francji.

 

Krzysztof Witkowski
Założyciel i Prezes spółki Virako

Francuzi to dobrzy partnerzy biznesowi

Beaujolais Noveau jest dla mnie sposobnością do spotkania się z ciekawymi ludźmi. W Monopolis nie mamy jeszcze firm francuskich, ale historycznie warto podkreślić, że miałem swój udział w lokalizacji siedziby jednej z największych francuskich firm Airbus Helicopters, która mieści się w Łodzi w Forum 76.

Francja dla mnie jest bardzo ciekawym krajem, który ma niesamowitą historię, poczucie swojej wartości, posiada wspaniałą kuchnię, dobre wina. Na dodatek z Francją kojarzy mi się jedna z bardzo przyjemnych doświadczeń w mojej dotychczasowej działalności. W 2020 roku z rąk Mera Paryża odebrałem nagrodę dla najlepszego obiektu wielofunkcyjnego na świecie przyznanego Monopolis. To jedno z najcenniejszych wyróżnień na rynku nieruchomości, więc warto o nim wspomnieć. Francuzi są dobrymi partnerami w biznesie, a te biznesowe relacje można wzmocnić również podczas Beaujolais Noveau. Uważam to przedsięwzięcie za bardzo ważne z perspektywy naszego miasta.

Adam Pustelnik
Wiceprezydent Łodzi

Francuski kapitał w Łodzi

Łódź ma bardzo bliskie kontakty z Francją, zarówno na płaszczyźnie dyplomatycznej, jak i samorządowej czy biznesowej. W Łodzi działa wiele firm z kapitałem francuskim. Wystarczy wymienić Hutchinson, jedną z naszych największych fabryk i czołowego pracodawcę czy Airbus Helicopters, z bardzo zaawansowanym technologicznie centrum badawczo rozwojowym.
Osobiście jestem frankofilem. Uważam, że Francja to jest przepiękny kraj, z niesamowitą kulturą, a jeśli chodzi o partnerstwo polsko – francuskie, ogromnie doceniam siłę ich biznesu. W momencie, kiedy Polska potrzebowała kapitału, zwłaszcza po wielu latach komunizmu, kiedy mieliśmy ogromne problemy, to właśnie wtedy duży francuski kapitał zaufał Polsce, uwierzył nam. Była to jedna z tych dźwigni, która spowodowała, że żyjemy w fantastycznie rozwijającym się kraju w samym centrum Europy, z dobrymi perspektywami.
Francuzi mają swój specyficzny sposób prowadzenia biznesu, ale są bardzo rzetelnymi partnerami. Inwestycje, jakie poczynił kapitał francuski w Łodzi, są bardzo trwałe i oferują coraz lepsze miejsca pracy.

Nadège Slagmulder
Dyrektor Alliance Française Łódź, Koordynator Alliance Française w Polsce

Energia Łodzi

Jako koordynatorka sieci Aliance Française mam możliwość podróżowania, odwiedzenia większych miast w Polsce i tym bardziej cieszę się, że mieszkam w Łodzi. Byłam już w wielu miastach, są piękne, wiele z nich mnie zauroczyło, ale to Łódź ma w sobie to coś. Myślę, że chodzi o dynamikę, energię w aktywnościach kulturalnych, wydarzeniach. Podczas corocznego święta wina widzę tutaj wielu Polaków frankofilów, miłośników Francji i języka francuskiego. Z wieloma mam przyjemność pracować. W ciągu nadchodzącego roku, chciałabym rozwinąć jeszcze bardziej działalność Alliance Française w Łodzi. Widzę duże zapotrzebowanie na naukę języka francuskiegoi. Jest wielu pracodawców, którzy wymagają znajomości tego języka, a analizy pokazują, że znajomość francuskiego jest bardzo dużym atutem na rynku pracy.

Pomiędzy Polakami i Francuzami dostrzegam pewną różnicę, do której trudno mi się przyzwyczaić. My Francuzi mamy inny rytm jedzenia, śniadanie jest na słodko, przerwa obiadowa w pracy oraz posiłek w południe są ważne, następnie jest jeszcze kolacja, późnym wieczorem. A w Polsce odkryłam, że jest jeden ważny posiłek w ciągu dnia, obiad po południu.

 

Anna Kędziora-Szwagrzak
Prezes Zarządu, Dyrektor Generalna Veolia Energia Łódź SA

Współtworzenie oparte na relacjach

Veolia jest firmą z rodowodem francuskim, dlatego coroczne święto wina, obchodzone w Łodzi, jest dla mnie szczególnie ważne. Beaujolais Nouveau to dokonała okoliczność, aby rozwijać relacje biznesowe, ale również podyskutować o sprawach pozazawodowych. Ta wspólnota z jednej strony wpisuje się doskonale w koncepcję współtworzenia miasta, w którym żyjemy i prowadzimy biznes, z drugiej natomiast strony jest osią kształtowania relacji międzyludzkich i międzykulturowych.

Zarządzając firmą, która odpowiada za bezpieczeństwo zaopatrzenia miasta w ciepło, dbamy oczywiście o wymiar technologiczny i organizacyjny naszej pracy, instalacji i urządzeń, ale również pielęgnujemy ponad 115-letnia historię łódzkiej energetyki. Jak do tego dodamy wyzwania transformacyjne, jakie stoją przed sektorem energetycznym, to siłą rzeczy lokalny charakter prowadzonej przez nas działalności przeplata się z tym co globalne.

 

Bartłomiej Zgorzelski
Właściciel, dyrektor zarządzający BZB Projekt

Biznes oparty na relacjach

Relacje w biznesie są bardzo istotne, bo zapewniają szacunek wobec siebie, pozwalają się lepiej poznać, a świętowanie razem ma w tym procesie bardzo duże znaczenie. I o to właśnie chodzi w spotkaniu z okazji Beaujolais Noveau. Tutaj dochodzi jeszcze element kulturowy, związany z poznaniem wspaniałej francuskiej kultury.

Ważne jest też to, aby nasze kultury polska i francuska, lepiej się poznawały, bo dzięki temu biznesowe relacje między firmami polskimi i francuskimi są silniejsze. Dla mnie, jako przedsiębiorcy, branie udziału w takim wydarzeniu jest istotne. Mogę tu spotkać partnerów biznesowych, porozmawiać o pasjach, ulubionych aktywnościach, o życiu, które każdy z nas naturalnie ma poza czasem zawodowym. Inaczej mówiąc według mnie najważniejszym w święcie wina jest nie samo wino, ale właśnie budowanie relacji, poznawanie się nawzajem, i w najlepszym tego słowa znaczeniu to się nie zmienia od lat.

 

Michał Bald
Sommelier, reprezentant, manager importera alkoholi, win i cygar M&P Pavlina

Ten sam klimat w nowych miejscach

Beaujolais Nouveau to przede wszystkim radość, możliwość korzystania z języka, poznawanie ludzi, odkrywanie nowych smaków wina, na których potem pracuję. Jest to dla mnie szczególnie ważne, jako dla sommeliera. Niedawno mieliśmy wakacje w Szampanii, co stało się okazją do próbowania trunków, degustacji, do kontaktu z żywym językiem, ludźmi. Te kontakty są wypracowywane przez lata i zacieśniają się właśnie podczas takich spotkań.

Święto Wina, odbywające się w Łodzi to też spotkanie towarzyskie, na które czekam co roku. To bardzo uroczysty wieczór, składający się z oprawy artystycznej, później jest otwarcie wina i jego degustacja.. Znajomości tutaj zawarte, są pielęgnowane przez cały czas. Co roku, jest to podobny, wysoki poziom spotkań, który wypracowaliśmy sobie przez lata. Nie zmieniamy go, w przeciwieństwie do miejsca, gdzie odbywa się Beaujolais Nouveau. Staramy się, żeby to była co roku inna, ciekawa, nowa przestrzeń na mapie Łodzi.

 

dr hab. prof. UŁ Anita Staroń
Dyrektor Instytutu Romanistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego
dr hab. prof. UŁ Magdalena Koźluk
Zastępca dyrektora Instytutu Romanistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego

Łódzkie bardziej francuskie

We wrześniu 2024 roku zakończy się druga i ostatnia kadencja naszej działalności w Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego. Chyba możemy mówić o spełnieniu, bo udało nam się zrobić wiele rzeczy dla rozpowszechnienia kultury francuskiej. Jednym z ważniejszych był projekt organizowany przez trzy lata we współpracy z całym łódzkim środowiskiem frankofońskim. Chodziło o promocję języka i kultury francuskiej w innych miejscach niż szkoła czy uniwersytet. Wyszliśmy w przestrzeń galerii handlowych. Do nich nawiązywały nazwy wydarzeń: Sukcesja po francusku (dwie edycje) i Tkalnia francuskiego (zorganizowana w Manufakturze). Były to dwa dni poświęcone całkowicie francuskiej kulturze. Natomiast z naszych działań na rzecz rozwoju romanistyki warto wspomnieć zmiany, które wprowadziłyśmy do programu studiów. To była praca zespołowa, a propozycje konsultowałyśmy ze studentami. Wydaje nam się, że teraz program na 1 stopniu studiów jest bardziej dopasowany do ich oczekiwań. Jeśli chodzi o zainteresowanie studentów językiem francuskim, to pomimo niżu demograficznego mamy bardzo dobry nabór. Cieszy to zwłaszcza na drugim stopniu. Język francuski jest doskonałą przepustką do wielu atrakcyjnych miejsc pracy. Po zakończeniu kadencji zamierzamy oddać się w większym stopniu planom naukowym i z tego się bardzo cieszymy, bo będziemy mogły dalej przyczyniać się do propagowania języka i kultury francuskiej.