Styl życia

Niosąc pomoc kobietom

Niosąc pomoc kobietom

O tym, jak można pomóc kobietom, dlaczego tak ważna jest opieka okołoporodowa i nad czym pracuje Zespół Parlamentarny jej dedykowany, rozmawiamy z Klaudią Domagałą, Prezes Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości.

 

Na co dzień zawodowy świat skupiony jest wokół cyfr, jest Pani bowiem księgową, popołudniami mamą na pełen etat, bo w domu wyczekuje trójka wspaniałych maluchów. Jak mając tyle obowiązków na głowie, znajduje Pani jeszcze czas na działalność Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości, którą Pani założyła?

Rodzina dodaje mi skrzydeł i motywacji do działania. Wystarczy wszystko dobrze poukładać i każdy, jeśli ma taką potrzebę, znajdzie przestrzeń do działań społecznych, jestem o tym przekonana. Żyjąc w rodzinie, kobiety nie są skazane na przejmowanie na siebie wszystkich domowych obowiązków, doskonale można się nimi podzielić z mężem. Mój mąż wspiera mnie we wszystkim i świetnie rozumie, że mam też swoje potrzeby, marzenia i wie, że lubię angażować się w różne społeczne projekty, szczególnie takie, które niosą pomoc kobietom.

Skoro już Pani o tym wspomniała, w jakich obszarach wspiera kobiety założona przez Panią Fundacja?

Fundacja Kobiety Wolności i Niepodległości powstała z myślą o wszystkich kobietach, które potrzebują wsparcia na wielu płaszczyznach swojego życia. Fundacja ma być takim miejscem, w którym każda kobieta, bez względu na wiek, stan cywilny czy bagaż życiowych doświadczeń, znajdzie swój spokojny kącik.  A czym dokładnie się obecnie zajmujemy? Przede wszystkim opieką okołoporodową, opieką wytchnieniową dla mam, zależy nam na promowaniu profilaktyki zdrowotnej  i lepszej opiece zdrowotnej dla pań. Wspieramy też kobiety w realizacji ich marzeń zawodowych. Zależy nam na tym, aby każda z pań uwierzyła w pełnię swoich talentów i miała możliwość osobistego rozwoju.

Jakie działania udało się już zrealizować dzięki Fundacji?

Naszą bieżącą aktywność, zarówno ogólnopolską, jak i tą na terenie województwa łódzkiego, prezentujemy na naszej stronie internetowej kobietywolnosci.pl. Z największych sukcesów udało nam się powołać Zespół Parlamentarny ds. Opieki Okołoporodowej.

Aż tak z tą opieką źle, że trzeba tworzyć do tego specjalne gremium?

Wypracowane przez lata standardy opieki okołoporodowej mamy dobre, problem polega na tym, że nie są one przestrzegane w wielu szpitalach. Sama jestem mamą trójki dzieci i doświadczyłam różnej opieki. Dwójkę urodziłam przez cesarskie cięcie, trzecie drogą naturalną, ale tylko dzięki mojej własnej determinacji i wspaniałym lekarzom. Kobiety boją się rodzić naturalnie, bo nikt z nimi nie rozmawia o tym, jak przebiegać będzie poród, nie rozwiewa ich wątpliwości. Mimo że poród zdaje się być fizjologiczną metodą przyjścia dziecka na świat i zdawałoby się, że kobieta powinna rodzić intuicyjnie, dla wielu może być to trudne do wyobrażenia. Jednym z elementów, dzięki którym poród może być łatwiejszy do przejścia, jest możliwość przyjmowania pozycji w porodzie, tzw. pozycji wertykalnych, które są po prostu naturalnymi dla rodzącej kobiety. Gdy mama przyjmuje wygodne pozycje, poród przebiega łagodniej i efektywniej. Tymczasem w wielu szpitalach nadal nie można rodzić właśnie w taki sposób. I to trzeba zmienić. Kobiety nie są też wspierane w karmieniu piersią, nie ma promotorów, czy doradców laktacyjnych.  W szpitalach dzieci są dokarmiane mlekiem modyfikowanym bez zgody rodziców, bez zgody mamy. Tematów jest naprawdę wiele, a nasz zespół cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno ekspertów, organizacji pozarządowych, jak i strony rządowej. Ostatnio zajmowaliśmy się tematem urlopów mam wcześniaków, zależy nam na tym, aby urlop macierzyński rozpoczął swój bieg dopiero po opuszczeniu szpitala przez dziecko wcześniej urodzone.

Czy udało się już zespołowi wprowadzić jakieś przepisy w życie?

Dopiero nad tym pracujemy, zespół jest stosunkowo młodym tworem, a jak wiadomo, procedowanie spraw trochę trwa i na dodatek jego prace nieco zahamowała pandemia. Jednak podczas niej nie próżnowałyśmy, interweniowałyśmy na prośby pacjentek prawie tysiąc pięćset razy. Zgłaszały nam, że muszą rodzić w maseczkach, że zmusza się je do cesarskiego cięcia, że dzieci są im odbierane po porodzie, że nie są informowane o ich stanie zdrowia, że nie mogą karmić naturalnie, że nie mogą ich odwiedzić rodziny i są pozostawione same sobie. Wiem, to był trudny czas dla wielu, co nie oznaczało, żeby rodzącym przysparzać niepotrzebnego bólu i cierpienia. Opracowałyśmy specjalny raport na ten temat, dostępny jest na naszej stronie internetowej.

Czy kwestia opieki okołoporodowej może wpływać na dzietność?

Opieka okołoporodowa jest niezwykle istotna w kontekście podjęcia decyzji o macierzyństwie. Od lat trwają dyskusje, w jaki sposób zachęcić kobiety do posiadania potomstwa. Należałoby zatem zacząć od początku, czyli od warunków, jakie państwo zapewnia kobietom podczas ciąży, porodu i połogu. Tak, jak już wspomniałam, dużo jest jeszcze w tym zakresie do zrobienia.

Wspomniała Pani, że Fundacja, pomaga także mamom dzieci, które urodziły się ciężko chore. W jaki sposób?

Nikt z nas nie zdaje sobie sprawy, z jakimi problemami musi się mierzyć na co dzień mama, opiekując się chorym dzieckiem i że w tej całej gonitwie o lepsze życie dziecka, sama nie ma czasu dla siebie. Dlatego oferujemy im wsparcie terapeutyczne, możliwość spotkania się, rozmowę, wspólne wyjścia, spotkania.

Fundacja wspiera też kobiety w rozwoju, jak konkretnie?

Poprzez organizację szkoleń różnego rodzaju, w tym z samoobrony dla kobiet, które organizowałyśmy w Łodzi, a także dedykowane projekty jak Akademia Liderek czy też Kongres Kobiet. Pomysłów mamy wiele, sił i zapału na pewno nam nie zabraknie. Warto pomagać innym, życie wówczas staje się o wiele bardziej wartościowe. Jak ktoś chce się zaangażować, czas na to zawsze znajdzie. A panie zapraszam serdecznie do kontaktu z Fundacją Kobiety Wolności i Niepodległości, chętnie pomożemy i wspólnie coś zrealizujemy.

 

Klaudia Domagała

Prezes Fundacji. Prywatnie żona i mama, zawodowo księgowa. Absolwentka administracji oraz prawa podatkowego i rachunkowości na Uniwersytecie Łódzkim. Inicjatorka powstania Zespołu Parlamentarnego ds. Opieki Okołoporodowej. Miłośniczka tańca i sportu motorowego.

Wspieraj nasze działania!
Fundacja Kobiety Wolności i Niepodległości
72 1140 2004 0000 3102 8080 1990 (mBank)
Tytuł: Darowizna na cele statutowe
biuro@kobietywolnosci.pl