Architektura

NEW IRON zaprojektował Marcin Tomaszewski

NEW IRON zaprojektował Marcin Tomaszewski

Za nietuzinkowy projekt NEW IRON odpowiada architekt MARCIN TOMASZEWSKI, który znany jest ze swojego niesztampowego podejścia do projektowania, a jego pracownia REFORM ARCHITEKT ma na koncie setki projektów domów i budynków usługowych, które zdobywają liczne nagrody.

Marcin Tomaszewski o NEW IRON

Chciałem stworzyć bryłę, która będzie ważnym punktem na mapie miasta, nawiązującą do wielkomiejskiego stylu, tworzącą formę nieoczywistą przez swój kształt. Formę zwracającą uwagę, która już staje się nowym symbolem miasta. Budynek powstaje na jednej z najbardziej wymagających działek w Łodzi, oryginalnej, wąskiej i w kształcie trójkąta. Dlatego projekt, który na niej powstaje, nie mógł być dziełem przypadku. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż budynek tworzą tylko dwie elewacje połączone zaobleniem, co wśród projektów architektonicznych nie jest częstym rozwiązaniem.

Marcin Tomaszewski o projektowaniu

Nie wyobrażam sobie zacząć projektu bez wcześniejszego zobaczenia miejsca, w którym dany budynek ma powstać. To wtedy inspiruje się tym, co jest wokół i dzięki temu bardzo często mam już pierwszy zarys koncepcji bryły. Inspirację czerpię z otoczenia. Obserwuję, słucham, czuję i wtedy tworzę. Dzięki temu zawsze trafiam w oczekiwania klienta. Jestem człowiekiem, dla którego architektura to pasja, a jednocześnie sposób na życie. Tworzę bryły, które pojawiają się w mojej głowie niczym obrazy. Są nieprzewidywalne i nieoczywiste. A najważniejsze – ponadczasowe. Ograniczenia sprawiają, że jesteśmy kreatywni – więc nie traktuję ograniczeń jako czegoś, co mnie hamuje… wręcz przeciwnie.

Marcin Tomaszewski o Łodzi

Łódź wywołuje skrajne emocje. Mnie inspiruje. W każdej odsłonie – tej nowoczesnej, jak i tej, gdzie mury kamienic pamiętają jeszcze złotą erę miasta włókniarek. To tu można znaleźć najlepsze przykłady industrializmu w architekturze.