O projekcie Przepis na Rozwój i zaletach podnoszenia kompetencji zawodowych rozmawiamy z Bożeną Ziemniewicz, wiceprzewodniczącą Rady i Pełnomocnikiem Polskiej Izby Firm Szkoleniowych oraz wiceprezes Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej, partnerów projektu Przepis na Rozwój.
LIFE IN. Łódzkie: Projekt Przepis na Rozwój jest otwarty dla wszystkich mieszkańców i przedsiębiorców z województwa łódzkiego. Jak chcecie do nich dotrzeć z informacją i ofertą skorzystania z bonów?
Bożena Ziemniewicz: W łódzkich mediach prowadzimy szeroką kampanię na temat projektu. Uruchomiliśmy stronę internetową www.przepisnarozwoj.eu, na której w prosty i przejrzysty sposób, zainteresowani mogą się dowiedzieć o projekcie i warunkach korzystania z bonów. Organizujemy konferencje, jak na przykład Kongres Edukacji Pozaformalnej lub te z cyklu Łódzkie Usługi Rozwojowe, na których prezentowany jest projekt i jego możliwości. Ważnym sposobem promowania i zachęcania do skorzystania z bonów szkoleniowych są dla mnie bezpośrednie spotkania z przedsiębiorcami. Co miesiąc, a jak się uda, to częściej, zamierzam się spotykać ze środowiskami biznesowymi w poszczególnych miejscowościach naszego regionu. Cykl spotkań zaczynam w czerwcu w stolicy województwa, w Łodzi. Już dziś serdecznie zapraszam – proszę szczegółów szukać na stronie www.przepisnarozwoj.eu oraz na stronie Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Na spotkania przeznaczymy piątkowe wczesne popołudnia, by już po spotkaniu móc rozpocząć weekend. W czerwcu będzie to zapewne 29 dzień tego miesiąca. Poza tym, o bonach szkoleniowych mówię i zachęcam do skorzystania z nich na każdym spotkaniu z przedsiębiorcami – a takich spotkań było już kilkanaście. Ponadto dzięki temu, że jednym z partnerów Przepisu na Rozwój jest Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa, mamy możliwość bezpośredniego dotarcia do przedsiębiorców zrzeszonych w Izbie.
Gdzie można znaleźć doradców, którzy znają temat bonów szkoleniowych i pokierują zainteresowanych?
Doradców, którzy doskonale znają temat bonów szkoleniowych, mamy w Łódzkiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, przy ulicy Narutowicza 34. Każdego, kto się do nich zwróci bezpośrednio, czy w rozmowie telefonicznej, poinformują o możliwości uzyskania bonów szkoleniowych oraz pomogą znaleźć i dopasować właściwą ofertę szkoleniową. Pomogą też przygotować umowę, a później rozliczyć wykorzystane usługi.
Czy każdy zatrudniony mieszkaniec Łódzkiego może uzyskać dotację do szkolenia lub kursu i czy są preferencje dla określonych grup w zdobyciu bonów szkoleniowych?
Oferta skierowana jest do tysiąca mikro, małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie województwa łódzkiego. Preferencyjnie będą traktowane firmy i przedsiębiorcy przechodzący procesy restrukturyzacyjne oraz osoby, które skoczyły 50 lat i z niskimi kwalifikacjami.
Dlaczego Pani zdaniem ważne jest to, abyśmy cały czas podnosili swoje kompetencje?
Jest wiele powodów dlaczego nie powinniśmy przestawać się uczyć. Powiem o trzech: po pierwsze pracownik, który rozwija swoje kompetencje, ma większe szanse, aby zostać docenionym przez pracodawcę, po drugie – dzięki nim może stać się specjalistą poszukiwanym na rynku pracy, który sam wybierze swoje miejsce pracy i po trzecie – kompetencje warto podnosić po to, aby w przypadku utraty pracy nie zastanawiać się nad tym, co dalej? Henry Ford, założyciel Ford Motor Company, stwierdził kiedyś, że „Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat, a kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym” – to wciąż pozostaje aktualne.
Rozmawiał Robert Sakowski