Styl życia

Migający księgowy to rzadkość na polskim rynku

Migający księgowy to rzadkość na polskim rynku

O przełamywaniu barier, pomocy osobom niepełnosprawnym i profesjonalnej, kompleksowej obsłudze klientów rozmawiamy z Januszem Piotrowskim, prezesem UNI-LEX sp. z o.o. oraz Dyrektorem Zarządzającym Grupy UNI-LEX.

Grupa UNI-LEX wspierająca przedsiębiorców w prowadzeniu biznesu wprowadza na rynek wiele innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie. Jednym z nich jest możliwość wsparcia osób głuchych i niedosłyszących. Skąd taki pomysł?

Kilka lat temu przyszła do nas niedosłysząca Ewa, która szukała pracy. Nie mieliśmy wówczas dla niej żadnej propozycji, ale tak ujęła nas swoją osobowością, że zaczęliśmy się zastanawiać, jak możemy jej pomóc i przy okazji wykorzystać jej potencjał. Zaproponowaliśmy jej, aby została naszym pracownikiem administracyjno-biurowym, a także tłumaczem języka migowego. I choć Ewy już dzisiaj z nami nie ma, bo nie mogliśmy jej stworzyć dalszej ścieżki kariery, działa prężnie w innej firmie jako tłumacz języka migowego. A z nami pracuje inna przesympatyczna osoba niedosłysząca także Ewa, Ewa Pokorska-Najman, księgowa, która obsługuje nie tylko osoby głuche i niedosłyszące, ale również osoby słyszące i bardzo często chwalona jest właśnie przez tych ostatnich klientów. To najlepszy przykład łączenia dwóch światów i przełamywania wewnętrznych barier oraz obaw. Sam zresztą skorzystałem z możliwości i zapisałem się na kurs języka migowego. Do dziś chyba jesteśmy jedyną firmą w Polsce, które oferuje usługi księgowej posługującej się językiem migowym. Ponadto osoby głuche i niedosłyszące, które chcą powierzyć nam prowadzenie swoich spraw mogą skorzystać także z wideotłumacza, który znacząco ułatwia komunikację między stronami.

Z tego, co wiem Grupa UNI-LEX realizowała autorski projekt „Głusi w biznesie” zachęcający do samozatrudnienia. Jak został on przyjęty?

Grupa UNI-LEX od kilku lat propaguje ideę zatrudniania i samozatrudnienia osób głuchych i niedosłyszących. Od października 2021 roku do maja 2022 roku realizowaliśmy autorski projekt pod nazwą „Głusi w biznesie”, który pozwolił uczestnikom na uzyskanie niezależności finansowej poprzez samozatrudnienie. Projekt realizowaliśmy ze środków własnych we współpracy z Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Łodzi oraz wsparciem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi. Jego uczestnicy mieli zapewnione bezpłatne wsparcie przy rejestracji firmy, konsultacje z radcą prawnym oraz biegłym rewidentem w zakresie podatkowym, a także obsługę księgową. Ponadto w latach 2021-2022 specjaliści Grupy UNI-LEX prowadzili bezpłatne warsztaty z podstaw przedsiębiorczości dla głuchej i niedosłyszącej młodzieży. Propozycja przeprowadzenia lekcji z praktykami wysłana została do wszystkich szkół ponadpodstawowych dla głuchych w Polsce, a skorzystały z niej placówki w Kaliszu, Warszawie, Wejherowie, Poznaniu, Krakowie.

Jak wygląda obecnie sytuacja osób z dysfunkcją słuchu na rynku pracy? Szczególnie interesuje mnie to, ile osób decyduje się na założenie własnych działalności?

Nie prowadzę takich szczegółowych statystyk, ale z tego co wiem, około osiemdziesięciu procent osób niesłyszących i niedosłyszących nie jest aktywnych zawodowo. To przerażające. My robimy coś, czego nikt wcześniej nie zrobił – namawiamy osoby z dysfunkcją słuchu do założenia działalności i staramy się wpierać je na stracie. Ważne jest to, aby osoby niesłyszące przełamały strach przed tym działaniem, firmy – ich potencjalni klienci – również. Przecież gdy zaczynam współpracę z dobrym specjalistą, nie ma dla mnie znaczenia, czy jest niedowidzący, czy nie słyszy, czy ma problemy z poruszaniem się. Jest oferentem konkretnych usług, które są rozliczane na zasadach B2B.

Takie z jednej strony wydawałoby się, że oczywiste rozwiązania, są jednak rzadkością w firmach, zapewne są więc doceniane. Czy otrzymaliście już Państwo za nie jakieś nagrody, choć zdaję sobie sprawę, że nie dla nich to robicie?

Nagrody są oczywiście miłe, ale faktycznie nie dla nich to robimy. Chodzi o coś ważniejszego: pomaganie innym. Obsługujemy dużych graczy na rynku finansowym. Możemy sobie pozwolić na pomoc wartościowym ludziom. Działamy na wielu płaszczyznach. Ostatnio rozpoczęliśmy współpracę z Akademią Muzyczną i jestem dumny, że zaangażowaliśmy się w rozwój młodych talentów. Nasi dorady podatkowi i prawnicy wpierać będą studentów w ramach programu Sztuka Biznesu. Działalność Gospodarcza – Prawo – Podatki. To dla nas inwestycja nie tylko w kulturę, ale także w przyszłość polskiego biznesu. Rozwijanie umiejętności artystycznych i wsparcie w dziedzinie biznesu idą tu ramię w ramię. Wracając do nagród, jesteśmy laureatami konkursu Lodołamacze, który organizowany jest od kilkunastu lat. Tytuły przyznawane są m.in. pracodawcom przełamującym stereotypy i uprzedzenia związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Takie nagrody cieszą nas najbardziej.

Chciałabym jeszcze zapytać o ofertę Grupy UNI-LEX, w czym się specjalizujecie?

Grupa UNI-LEX to sześć spółek kapitałowych. Specjalizujemy się we wszechstronnej obsłudze prawnej, doradczej, podatkowo-księgowej dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, ale też będąc członkiem stowarzyszenia IFR, mamy na uwadze klientów, prowadzących rodzinny biznes.

Co Was wyróżnia?

Kompleksowość! U nas w jednym miejscu klient może mieć wszystkich specjalistów, a z kolei oni mogą się ze sobą konsultować w różnych sprawach, mając profesjonalnych partnerów tuż obok. To właśnie w zespole analizujemy, uzgadniamy, dobieramy najbardziej bezpieczne i rozsądne rozwiązanie dla klientów. Naszą ofertę można porównać do kliniki medycznej, w której chcemy wykonać jakiś zabieg. W jednym miejscu mamy dostęp do wszystkich potrzebnych lekarzy i możemy dostać odpowiednio dobrane leczenie.

I ostatnie pytanie. Czego życzyłby nam Pan i sobie w tym nadchodzącym roku?

Więcej spokoju, mniej spraw załatwianych w biegu i takiego poczucia komfortu, że na wszystko starczy czasu. I na życie rodzinne i zawodowe. Przepisów mniej komplikujących nam życie, niższych podatków, wspaniałych klientów i obfitych transakcji biznesowych.

GRUPA UNI-LEX
Łódź, ul. Żeromskiego 46 lok. 2, 4
tel. +48 508 654 419
biuro@unilexgrupa.pl
www.unilexgrupa.pl