Można siedzieć przed telewizorem, wyjechać nad morze lub w góry, a można też zakosztować atrakcji, których w Łódzkiem nie brakuje. Co z tego, że pewnie większość z nich znana, ale za każdym razem można odkryć w nich coś nowego.
Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie powinni narzekać. Zaczynamy od Góry Kamieńsk, która w wiosenno-letnich miesiącach kusi rowerzystów ponad 42 km tras. Wystarczy wjechać na szczyt wyciągiem krzesełkowym i wybrać jedną z nich. Ale na rowerze można pojeździć nie tylko tu – w sumie region proponuje ponad 100 szlaków rowerowych prowadzących przez najciekawsze zakątki Łódzkiego – na dwóch kółkach można wybrać się na wyprawę m.in. szlakiem bursztynowym, pałaców i dworów czy Puszczy Bolimowskiej. Czekają też spływy szlakami kajakowymi Pilicy i Warty, a pasjonaci jeździectwa przejechać się mogą najdłuższym szlakiem konnym w Europie. Na amatorów sportów wodnych czekają dwa zbiorniki – Zalew Sulejowski i Jeziorsko.
W okolicach Tomaszowa
Wyprawę warto rozpocząć od Rezerwatu Przyrody Niebieskie Źródła. Tutejsza woda lubi zmieniać kolor, jest nie tylko błękitnozielonkawa, ale potrafi pożółknąć, zbrunatnieć czy też się zaczerwienić. Wszystko zależy od pogody – głównie nasłonecznienia. Obok Niebieskich Źródeł znajduje się Skansen Rzeki Pilicy z ciekawymi skarbami. Będąc w Tomaszowie, nie można ominąć Grot Nagórzyckich, labiryntu podziemnych sal, korytarzy i wnęk w dawnej kopalni piasku kwarcowego. Jeśli mamy rowery, to ścieżka doprowadzi nas prosto do Spały. Niedaleko jest Konewka z udostępnionymi do zwiedzania poniemieckimi bunkrami i schronami kolejowymi.
Nieco historycznie
A skoro już o historii mowa warto zwiedzić zamki, których w Łódzkiem nie brakuje. Tym razem lepiej zsiąść z roweru i skorzystać z auta, bo odległości między budowlami są całkiem spore. Najpierw wpadnijmy z wizytą do Białej Damy, którą znajdziemy w uniejowskim parku okalającym XIV-wieczny zamek. Podobno strzeże pobłyskujących jeszcze w trawie złotych monet z jej wizerunkiem. Skarbu w zamku w Łęczycy strzeże sam diabeł Boruta i chyba dobrze wywiązuje się z tego zadania, bo do dziś nikt go nie odnalazł. Ciekawą atrakcją turystyczną jest też zamek w Oporowie. Mała późnogotycka rezydencja obronna wzniesiona około 1440 r. usytuowana na wyspie otoczonej fosą, jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Nie zapominajmy o przepięknym pałacu w Nieborowie, otoczonym równie pięknym ogrodem.
Na łonie natury
Skoro o pięknej przyrodzie mowa, to w Łódzkiem jest siedem parków krajobrazowych: Bolimowski, Spalski, Przedborski, Sulejowski, Załęczański, Międzyrzecza Warty i Widawki oraz Wzniesień Łódzkich. I choć urzekają wspaniałościami przyrody, my polecamy dziś Arboretum w Rogowie i Park Arkadia, wyimaginowaną krainę szczęścia, wyczarowaną w odległości kilku kilometrów od Nieborowa przez Helenę Radziwiłłównę. Do dziś park, w którym powstały najróżniejsze budowle nawiązujące do form antycznych, neogotyckich, średniowiecznych, renesansowych i rustykalnych, zachwyca swoją urodą.