Jak w trudnych czasach skomercjalizować biurową przestrzeń? Czego oczekują najemcy? Po co rewitalizować stare fabryki? Jak stworzyć przestrzeń przyjazną mieszkańcom? Rozmawiamy z Dagmarą Grębowską, Manager Oddziału Łódzkiego firmy OKAM.
Jak udało się Pani w tych trudnych czasach dla inwestorów powierzchni biurowych pozyskać tak szybko najemców i to w zasadzie na całą przestrzeń? Zdradzi Pani, jak to się robi?
To prawda, tę nieszablonową przestrzeń historycznego budynku udało dość szybko skomercjalizować dzięki kilku składowym. O sukcesie bowiem decyduje nie jeden, a kilka czynników. OKAM stawia na potrzeby ludzi, najemców, jesteśmy elastyczni zarówno pod względem przygotowania powierzchni, jak i okresu najmu. Klient otrzymuje produkt, jakiego potrzebuje. Na przygotowanie powierzchni pod klinikę medycyny estetycznej i kosmetologii mieliśmy niecały miesiąc, a ponadto marzeniem klienta było zajęcie powierzchni, które przeznaczone były de facto pod nasze biura. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom klienta. . Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Klienci doceniają bezpośredni kontakt z zarządcą budynku, szybkość reakcji, dostarczanie rozwiązań. Domeną OKAM jest nie tylko budowanie nieruchomości, stawiamy przede wszystkim na budowanie relacji.
Czym wyróżnia się Łódź.WORK na tle innych inwestycji oferujących biura na wynajem? Z jakich udogodnień korzystać mogą wynajmujący?
Atutem ŁÓDŹ.WORK jest lokalizacja. Odrestaurowana fabryka Teodora Meyerhoffa znajduje się w bezpośredniej okolicy Nowego Centrum Łodzi oraz 10 minut spacerem od stacji Łódź Fabryczna. W pobliżu znajdują się urzędy, kawiarnie, restauracje, hotele, przystanki komunikacji miejskiej, a także miejsca rekreacji i sportu. Możemy też pochwalić się jednym z większych współczynników miejsc parkingowych, jeśli chodzi o inwestycje biurowe w naszym mieście. Wydzieliliśmy też specjalne miejsce do krótkiego parkowania dla kurierów przywożących przesyłki.
Atutem Centrum Biurowego ŁÓDŹ.WORK są liczne nowoczesne udogodnienia dla najemców oraz użytkowników przestrzeni biurowej, takie jak: parking ze stacją ładowania pojazdów elektrycznych, darmowa wypożyczalnia pojazdów elektrycznych, stojaki na rowery, zaplecze sanitarne i socjalne, szatnia, strefa chill-out, oraz dodatkowa sala konferencyjna z możliwością wynajęcia na godziny. To wszystko sprawia, że nasz kompleks biurowy doskonale wpisuje się we współczesne trendy oraz potrzeby przedsiębiorców, prowadzących biznesy w duchu budowania trwałych relacji, troski o pracowników i środowisko naturalne. Wyróżnikiem Łódź.WORK jest również butikowy charakter inwestycji, bryła obiekty obejmuje raptem trzy piętra.
Najemców, z jakich branż udało się pozyskać?
Bardzo różnych, ale przede wszystkim, co nas bardzo cieszy, są to firmy działające w Łodzi od lat, które zdecydowały się na relokację swoich biur bądź stworzenie zupełnie nowych usług od podstaw. Przykładem jest Arle-Med Centrum Zdrowia, którego udziałowcem jest znana łódzka firma. Centrum oferuje usługi z zakresu rehabilitacji. Swoją drugą klinikę otworzyła w Łódź.WORK Kropla Czasu. To właśnie łodzianie dostrzegają atrakcyjność naszego pofabrycznego centrum. Przed laty w dawnej fabryce Teodora Meyerhoffa, w której dziś znajduje się ŁÓDŹ.WORK, mieścił się jeden z największych zakładów włókienniczych w mieście. Teraz nasze odrestaurowane, loftowe wnętrza wyróżniają się oryginalnym charakterem, którego próżno szukać we współczesnej zabudowie.
Z czego jest Pani najbardziej dumna w tym projekcie?
Z każdej cegły! Z tym projektem związana jestem od początku, na bieżąco śledziłam postęp prac i dopytywałam o każdy detal. Ciekawiło mnie dosłownie wszystko, z czego robi się wylewki na podłogi, dlaczego sufit kładziony jest metodą natryskową (wyjaśnię, że dzięki temu jest ognioodporny). I choć nasza fabryka odróżnia się od innych łódzkich, ponieważ jest otynkowana i pomalowana zgodnie z pierwowzorem, to w jej wnętrzach zachowaliśmy tę czerwoną charakterystyczną łódzką cegłę. Wnętrza z jej ekspozycją wyglądają naprawdę wspaniale.
Rewitalizacja zabytkowych obiektów, a w takowym budynku mieści się właśnie Łódź.WORK to bardzo kosztowne inwestycje, nie prościej było wybudować od podstaw inny obiekt biurowy?
OKAM, znany na polskim rynku deweloper, właściciel tego budynku, dostrzegł potencjał, mimo że stan techniczny był fatalny. Teraz po rewitalizacji Łódź.WORK cieszy oko! Owszem pewnie prościej zburzyć stare fabryki i na ich miejscu postawić szklane biurowce, ale warto pomyśleć o zachowaniu bogatego dziedzictwa. Tym właśnie wyróżnia się Łódź na tle innych miast, tylu zabytkowych fabryk po dawnych zakładach włókienniczych nie znajdziemy nigdzie indziej. I o tę naszą czerwoną cegłę, naprawdę warto dbać. I bardzo cieszy mnie ten widok odrestaurowanych kompleksów włókienniczych, kamienic i pałaców. Taka jest Łódź, to miasto z charakterem. Tu warto rozwijać swój biznes. Zapraszam na Dowborczyków 18 do Łódź.WORK.
Ponieważ inwestycja w starą tkankę miasta okazała się sukcesem, czy można z tego wnioskować, że firma OKAM, inwestor i właściciel budynku, szuka w Łodzi kolejnych podobnych miejsc do rewitalizacji?
Firma OKAM dostrzega potencjał rozwojowy Łodzi. Zaczynaliśmy od zagospodarowania przestrzeni przy ul. Piotrkowskiej 217. To kulturalno-gastronomiczne miejsce, od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców Łodzi. Kolejnym dużym projektem była rewitalizacja dawnej fabryki Teodora Meyerhoffa przy ulicy Dowborczyków 18. Obecnie prowadzimy dwie duże inwestycje deweloperskie – obie mieszkaniowe – jedna z nich Strefa Progress powstaje właśnie przy kompleksie Piotrkowska 217, jako pierwszy etap całego projektu w tym miejscu, a druga to NOW po sąsiedzku od Łódź.WORK. W planach jest kompleksowa rewitalizacja Piotrkowskiej 217. Jedno jest niezmienne, w ramach każdego projektu staramy się oddać aktualny charakter miasta. Każda nasza inwestycja jest w pełni przemyślanym konceptem, zgodnym z ładem architektonicznym. Jako specjaliści od rewitalizacji przestrzeni pofabrycznych nadajemy miejscom z przeszłości nowe życie i funkcjonalności, przeobrażamy je w miejsca przyjazne i użyteczne, uzupełniające charakter miasta i pozwalając mu na dalszy zrównoważony rozwój. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi z tego, że nasz wkład w zmianę oblicza Łodzi jest również zauważany i doceniany.
Skoro wspomniała Pani o inwestycjach mieszkaniowych, to jak przebiega proces sprzedaży i kiedy wprowadzą się do nich mieszkańcy.
Strefa Progress to wyjątkowy projekt łączący wygodę, funkcjonalność, atrakcyjną lokalizację czy bogatą i różnorodną okoliczną infrastrukturę. Ogromne znaczenie ma tu lokalizacja, sąsiedztwo Strefy Piotrkowska 217 – niezwykle lubianego przez łodzian centrum kulturalno-rozrywkowego obfitującego w wydarzenia artystyczne i kulturalne. Co więcej, do dyspozycji przyszłych mieszkańców Strefy Progress będzie m.in. strefa mieszkalna wraz z przestrzenią coworkingową i strefą fitness. Przestrzeń pomiędzy budynkami wypełniona zostanie wewnętrznym ogrodem, który stanowić będzie miejsce do odpoczynku. Na terenie obiektu dostępny będzie także paczkomat oraz darmowa wypożyczalnia rowerów i hulajnóg, a także stacje do ładowania aut elektrycznych, czy serwis naprawy rowerów. Inwestycja powstanie zgodnie z Nową Polityką Jakości OKAM – w duchu ekologii oraz z uwzględnieniem szeregu rozwiązań poprawiających jakość życia. Niezaprzeczanym atutem projektu jest lokalizacja, w centrum Łodzi, zapewniająca rozbudowaną komunikację miejską. W takim samym duchu tworzona jest inwestycja NOW przy ul. Dowborczyków 18, której budowa wystartuje na początku 2024 roku, z planowanym terminem zakończenia na 2025 rok. Znajdzie się w niej 330 lokali mieszkalnych. Sprzedaż mieszkań już ruszyła.
Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia OKAM
Strefa PROGRESS, NOW ››› Sprzedaż mieszkań
Łódź, al. Kościuszki 132 / ul. Piotrkowska 217
tel. 668 445 367, 691 644 646, 603 951 951
www.strefaprogress.pl
www.now-lodz.pl
Łódź.Work ››› Wynajem powierzchni biurowych
Łódź, ul. Dowborczyków 18
tel. 725 940 945
www.lodzwork.pl