Mikoryza jest zjawiskiem, które dość powszechnie występuje w przyrodzie i odnosi się ono do symbiozy między roślinami oraz grzybami. Mogą one liczyć na szereg korzyści. Szacuje się, że nawet 90% roślin na ziemi tworzy związki mikoryzowe. Dlatego przechadzając się po lesie, z pewnością dostrzeżemy takie powiązania. Widoczne są one na przykład pod świerkami ze względu na to, że zazwyczaj w pobliżu tych drzew rosną borowiki. Zjawisko to warto wykorzystywać również w swoim ogrodzie, a także uprawiając rośliny w growboxach. Czym jest mikoryza i na czym polega, a także jakie są jej zalety? Podpowiadamy.
Na czym polega mikoryza?
Mikoryza to nic innego jak związek roślin i grzybów. Jest to zjawisko, dzięki któremu obie te strony odnoszą korzyści. Polega ono na tym, że grzybnia porasta korzeń lub też wrasta w jego tkanki. Dzięki czemu tworzy z nim zespołową strukturę, która wpływa pozytywnie na rozwój obu tych organizmów. Mikoryza to więc symbioza, która ułatwia roślinie dostęp do wody, soli mineralnych, a także makroelementów. W zamian za to grzyby pozyskują od roślin pochodne fotosyntezy oraz węglowodany. Dzięki temu rośliny i grzyby wzajemnie się wspomagają i dostarczają sobie nawzajem potrzebnych do życia substancji.
Jakie są zalety mikoryzy dla rośliny?
Zalety mikoryzy odczuwa zarówno roślina, jak i grzyb. Ta pierwsza może liczyć na znaczne zwiększenie powierzchni, za pomocą której pobiera wodę i składniki pokarmowe. Dzięki współżyciu z grzybem ma ona do dyspozycji już nie tylko objętość gleby, jaką do tej pory porastały jej korzenie, ale także masę, która jest opanowana przez grzybnię. Dzięki temu roślina, która żyje w symbiozie z grzybem, może znacznie łatwiej zaspokajać swoje potrzeby. Lepiej też znosi niektóre warunki, takie jak zbyt wysokie temperatury, susze czy zbyt niską zawartość składników pokarmowych.
Grzybnia dostarcza roślinom nie tylko różnego rodzaju składników mineralnych i organicznych, ale także hormonów. Mają one istotny wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój rośliny. Dodatkowo grzyby mikrobiotyczne chronią bylinę przed patogenami odglebowymi, ponieważ tworzą mechaniczną barierę. Wytwarzają też antybiotyki, które zapobiegają porażeniu rośliny przez szkodliwe grzyby lub bakterie. Jakie korzyści jednak odnoszą grzyby z mikoryzy? W zamian za wspomaganie i ochronę roślina przekazuje im produkty fotosyntezy, czyli węglowodany. Dzięki temu grzybnia nie musi tracić energii na pozyskiwanie pokarmu, co pozwala jej na bujny rozrost i ekspansję.
Gdzie występuje mikoryza?
W Polsce wszystkie drzewa leśne tworzą związki mikoryzowe. W ogrodach jednak do takiego zjawiska naturalnie dochodzi dość rzadko. Obecnie jednak na rynku dostępne są szczepionki mikoryzowe, a także różnego rodzaju granulaty, które można wykorzystać w swoim ogrodzie czy growboxie. Warto mieć jednak świadomość, że w przypadku tej symbiozy, korzenie oraz grzyby muszą być do siebie dopasowane pod względem potrzeb.
Artykuł sponsorowany