Styl życia

Auto na błysk

Auto na błysk

O tym, że warto dbać o auto w sposób świadomy, powłokach ceramicznych i technikach pielęgnacji z użyciem rękawic z wełny merynosa rozmawiamy z Krzysztofem Koszkiem, właścicielem firmy Łowcy Blasku, studio detailingu & car spa.

LIFE IN. Łódzkie. Skąd pomysł na założenie studia car detailingu i samochodowego spa?

Krzysztof Koszek: Jak to zwykle bywa z konieczności. Prowadziłem z bratem firmę transportową, mieliśmy kilkadziesiąt aut dostawczych. Kontrahenci życzyli sobie, byśmy każdego dnia przyjeżdżali czystym samochodem, co w okresie jesienno-zimowym jest nie lada wyzwaniem. Poranne mycie całej floty było poważnym wyzwaniem finansowym, a w firmie transportowej albo trzymasz koszty twardą ręką, albo cię one zjadają. Samochody od zawsze były wielką pasją zarówno moją, jak i brata, więc postanowiliśmy tą naszą „miłość” przenieść na samochody służbowe. Zaczęliśmy szukać powłok, które zapewniłyby nam utrzymanie floty, przy niższych nakładach na mycie. Pierwsze były powłoki kwarcowe, potem polimerowe, aż w końcu trafiliśmy na powłoki ceramiczne. I to był strzał w dziesiątkę! Wystarczyło, opłukać auto wodą z karchera i było czyste. Zaczęliśmy więc zgłębiać temat i testować rynek powłok ceramicznych. Gdy pewnego razu pojechaliśmy na specjalistyczne szkolenie, okazało się, że na ten temat wiemy więcej niż prowadzący. Dotarło do nas, że możemy zaoferować podobne usługi ludziom, którzy tak jak my, kochają samochody. Firmę transportową wygasiliśmy i otworzyliśmy swoje studia car detailingu – ja w Łodzi, brat w Bydgoszczy.

Łowcy Blasku, bo tak nazywa się firma, faktycznie dbają o to, by auto błyszczało zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Proszę wyjaśnić samo pojęcie car detailingu.

To przede wszystkim świadomość, jak dbać o samochód. A żeby świadomie dbać o samochód trzeba mieć odpowiednią wiedzę, umiejętności i oczywiście środki. Car detailing to wieloetapowy, żmudny proces czyszczenia i renowacji samochodu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, a wszystko po to, by jego wygląd był pełen blasku. Dzisiaj dla wielu ludzi datailing staje się czymś ważnym, ponieważ samochód staje się naszą wizytówką, szczególnie dla ludzi związanych z biznesem. To też superusługa dla osób, które kochają po prostu dbać o samochody.

No właśnie, a czy my Polacy, dbamy o samochody?

Kompletnie nie mamy pojęcia jak to robić. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości, że dbanie o auto może się opłacać. Najważniejsza jest wiedza, o tym jak to robić, bardzo dobre produkty i zaangażowanie. Trzeba wiedzieć, że jak pojedziemy na myjnię szczotkową, czy oddamy na myjnię ręczną, gdzie w pół godziny przy użyciu jednego wiadra zimnej wody i brudnej gąbki, czyści się auto, to ono nie tylko nie będzie czyste, ale będzie też miało porysowany lakier. Nowe auto po kilku takich myciach będzie wyglądało okropnie, a przecież nie o to chodzi! Cieszymy się jak coś jest nowe i chcemy zachować ten stan jak najdłużej. Przed laty, jak mężczyzna szedł do garażu, czy ogródka, to potrafił cały dzień spędzić na pucowaniu auta. Teraz takie usługi my oferujemy. Na początku zawsze skupiamy się na oczekiwaniach klienta, jego potrzebach. Jeśli zadbać mamy o środek, to potrzebujemy minimum kilku godzin, by go odkurzyć, wyczyścić plastiki, odpowiednio je zabezpieczyć. Zabezpieczamy też tapicerkę. A do mycia używamy specjalnych rękawic z wełny merynosa, których konstrukcja chroni lakier przed zarysowaniami. Do pielęgnacji aut, jak na dobre spa przystało, używamy tylko wyselekcjonowanych kosmetyków, których nie kupimy na półce w markecie. Wyobraź sobie, że małe opakowanie wosku kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.

Ale nie tylko samochodowym spa się zajmujecie. Kładziecie także powłoki ceramiczne, od których przecież wszystko się zaczęło.

Oczywiście, specjalizujemy się w nakładaniu powłok ceramicznych, ale zajmujemy się jeszcze regeneracją skór, foliami ochronnymi, samoregenerującymi. To takie trzy nasze filary. Powłoka ceramiczna świetnie podbija wygląd lakieru. Proszę wyobraź sobie, że kupujesz samochód w salonie, jesteś zachwycona tym jak wygląda. Po nałożeniu powłoki auto wygląda jeszcze lepiej, powłoka daje świetny efekt wizualny, auto wygląda soczyście, ale nie tylko, daje także ochronę przed silną chemią, powoduje, że auto lepiej się domywa i pielęgnuje. Powłoka chroni również przed utlenianiem lakieru, po dwóch, trzech latach, ten lakier dalej ma szansę wyglądać fajniej, dużo lepiej niż taki, który nie został zabezpieczony powłoką.

Co Was wyróżnia?

Jako nieliczni w Polsce, a w Łodzi chyba jako jedyni, nakładamy powłoki ceramiczne metodą natryskową. Powłoka położona jest wszędzie (w każdym zakamarku) i równomiernie (100% powłoki na aucie). My naszą metodę i całe know how opracowywaliśmy przez lata!
Jak kształtują się ceny pokrycia powłoką ceramiczną. Najprostsze usługi związane z powłoką ceramiczną będą zaczynały się od 1000 zł netto, jeśli coś musimy zrobić z lakierem – dokonać korekty, odświeżyć, to wtedy te koszty oczywiście wzrosną. Dla kompletnych freaków motoryzacji, mamy specjalne pakiety, gdzie można wydać nawet kilkadziesiąt tysięcy na zabezpieczenie swojego samochodu, natomiast najpopularniejsze są pakiety za 3-4 tys. zł, gdy decydujemy się na coś lepszego, co starcza na dłużej.

A samoregenerujące folie ochronne.

Stają się coraz bardziej popularne. To jedyny sposób, aby zabezpieczyć auto w sposób permanentny przed odpryskami kamieni na autostradzie, czy przed lekkimi otarciami chociażby na parkingach przy supermarketach. Jeśli nie dochodzi do większej ingerencji, ta folia się regeneruje, a po jej usunięciu mamy auto bez żadnych rys, lakier wygląda idealnie.

A gdy mam już niestety auto z widocznym mikrorysami, to ile czasu zajmie Wam doprowadzenie go do perfekcji?

Zajmujemy się pełną regeneracją lakieru, łącznie z matowieniem rys, a to już jest trochę wyższa szkoła jazdy. Najpierw jednak przeprowadzamy oględziny auta, bo musimy wiedzieć, czy w ogóle sprostamy zadaniu. Pełny proces regeneracji lakieru trwa od trzech do czterech dni roboczych, po których zalecamy klientowi jeszcze minimum – wywoskowanie auta, żeby lakier był bardziej śliski, dzięki czemu brud nie będzie się imał. Zawsze polecamy też pokrycie auta powłoką ceramiczną.

Pierwsze wrażenia właściciela po skorzystaniu z Waszych usług.

Z reguły efekt WOW. Ludzie, którzy nosili się na przykład z zamiarem sprzedaży samochodu, decydując się na przygotowanie z nami auta, często widząc swój samochód, mówią, że rezygnują ze sprzedaży, bo tak dobrze wygląda, że mogą nim jeszcze pojeździć.

Rozmawiała: Beata Sakowska
Foto: Paweł Łacheta

Filia w Łodzi
ul. Kilińskiego 207
93-106 Łódź
+48 504 810 216
biuro@lowcyblasku.pl
www.lowcyblasku.pl