Polecamy

Seniorzy! Marsz na Paradę!

Seniorzy! Marsz na Paradę!

Będzie skocznie, głośno i wesoło! Już 7 września odbędzie się Parada Seniorów „Srebrna Fiesta” – wielkie święto łódzkich seniorów. Najstarsi mieszkańcy miasta i wszyscy, którzy lubią dobrą zabawę przemaszerują ulicą Piotrkowską.

Trzecia łódzka Parada Seniorów zacznie się w samo południe przy ulicy Piotrkowskiej 30 i przejdzie do pasażu Schillera. Poprowadzi ją DJ Wika, najstarsza polska didżejka, która, jadąc na specjalnej platformie, pomoże rozkręcić imprezę. Seniorom towarzyszyć będą szczudlarze, animatorzy i bębniarze. W Łodzi pierwszy raz Parada Seniorów przeszła Piotrkowską trzy lata temu, a zainicjowało ją środowisko seniorów z Górnej, skupione wokół domu kultury przy Lokatorskiej. Ubiegłą i tegoroczną edycję organizują Ośrodek Kultury Górna we współpracy z dzielnicowymi Centrami Aktywizacji Seniora, a finansuje magistrat.

– Parada Seniorów jest częścią projektu „60+ Czas Na Kulturę” realizowanego na zlecenie Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi – wyjaśnia Agata Dawidowicz, dyrektor Ośrodka Kultury Górna. – Jest to kampania promocyjno-informacyjna, która ma zachęcić emerytów do uczestnictwa w życiu kulturalnym Łodzi. Muzea, teatry, galerie mają wiele ofert przygotowanych z myślą o seniorach, ale wie o tym tylko garstka potencjalnych odbiorców. Chcemy to zmienić.

W przygotowanie i realizację imprezy zaangażowane są wszystkie łódzkie domy kultury. Na scenie w pasażu Schillera zaprezentują się zespoły artystyczne, które tworzą i w których występują seniorzy. Udział w wydarzeniu może wziąć każdy senior.

– Zależy nam na tym, żeby Parada integrowała całe środowisko najdojrzalszych łodzian. Nie tylko tych skupionych wokół dzielnicowych domów kultury czy innych instytucji, ale wszystkie starsze osoby mieszkające w Łodzi. Mimo że mamy bardzo aktywnych twórczo i kulturalnie seniorów, wciąż jest ogromna grupa emerytów, którzy żyją w samotności i nie korzystają z proponowanych wydarzeń. Wydaje im się, że albo to nie wypada, albo że ich nie stać na bilet do teatru czy muzeum. Nie wiedzą, że są dla nich oferty ze specjalną ceną – przekonuje wiceprezydent Krzysztof Piątkowski. Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu – to motto przyświeca działaniom łódzkiego samorządu na rzecz mieszkających w mieście seniorów.

Podkreślanie ich roli w życiu Łodzi, angażowanie w proponowane działania i projekty, namawianie do korzystania z wydarzeń kulturalnych – to wszystko ma na celu wykorzystanie potencjału osób 60+ i ich aktywności na potrzeby miasta oraz pokazanie seniorom, że wciąż są potrzebni.

– Takie projekty i akcje jak „60+ Czas Na Kulturę”, czy Parada Seniorów przełamują panujące stereotypy, że osoby starsze mają już wszystko za sobą i teraz pozostaje im tylko telewizor i przychodnia zdrowia – mówi Agata Dawidowicz. – Proponujemy im wspaniałą przygodę, mnóstwo możliwości do spędzania czasu w fantastycznym towarzystwie, do rozwijania swoich pasji i zainteresowań, do poznawania sztuki.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi
Seniorzy są rosnącą częścią naszej społeczności. Jej ogromną siłą. Marzy mi się, żeby jak najaktywniej uczestniczyli w życiu Łodzi, dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem i mądrością życiową. I żeby żyło im się tu po prostu dobrze i ciekawie. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich „srebrnych” łodzian do korzystania z kompleksowej oferty przygotowanej przez Miasto specjalnie z myślą o nich. I do zobaczenia na Paradzie!
Zdjęcia Urzędu Miasta Łodzi