Uroda

Przechowywanie soczewek – zasady

Przechowywanie soczewek – zasady

Pielęgnacja i higiena szkieł kontaktowych jest istotna nie tylko z perspektywy zachowania ich użyteczności, ale także i własnego bezpieczeństwa. Zanieczyszczone szkła, które będą mieć bezpośredni kontakt z gałką oczną mogą doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego i późniejszych komplikacji. Wobec tego, w jaki sposób należy pielęgnować szkła kontaktowe?

W czym należy przechowywać szkła kontaktowe?

Soczewki, z uwagi na swoją specyficzną budowę i strukturę, są wyjątkowo podatne na zanieczyszczenia. Nie zależnie więc od tego, jakie rodzaje soczewek zostały wybrane, pojawia się konieczność ich odpowiedniej pielęgnacji. Zazwyczaj już przy zakupie soczewki kontaktowe znajdują się w specjalnym opakowaniu wypełnionym płynem. O ile ciecz trzeba regularnie wymieniać, o tyle opakowanie jest wielokrotnego użytku i skutecznie będzie chronić soczewki kontaktowe przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami.

Płyn do szkieł kontaktowych – jakie rodzaje można wyróżnić?

Płyn do soczewek to nic innego jak substancja, które odpowiada za utrzymanie ich poprawnego poziomu nawilżenia oraz zapobiega różnego rodzaju zabrudzeniom i osadom. Podobnie jednak jak rodzaje soczewek, płyn do nich może różnić się funkcjonalnością i parametrami. Obecnie w sprzedaży dostępny jest:

  • płyn do soczewek czyszczący – jest on przeznaczony do twardych soczewek kontaktowych. W przypadku kiedy to miękkie rodzaje soczewek wymagają pielęgnacji, nie powinno się go stosować pod ryzykiem ich uszkodzenia. Ten płyn świetnie sprawdzi się do usuwania osadów białkowych;
  • płyn do soczewek dezynfekujący – jest on często określany jako płyn oksydacyjny. Skutecznie usuwa on wszelkie zabrudzenia, ale jest także wymagający w użytkowaniu. Należy przechowywać go w specjalnych warunkach, by zachować jego parametry;
  • płyn do soczewek wielofunkcyjny – można w nim przechowywać każde rodzaje soczewek. Poniekąd łączy on w sobie właściwości wyżej wymienionych płynów.

Środek ten jest niezbędny do odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia szkieł kontaktowych.

Jak dobrać odpowiedni płyn do szkieł kontaktowych?

Poszczególne rodzaje soczewek kontaktowych wymagają odpowiednich warunków przechowywania oraz pielęgnacji. Wobec tego, za każdym razem warto poprosić o poradę okulistę, który pomoże dobrać odpowiedni specyfik. Warto pamiętać także o tym, że np. płyn czyszczący jest przeznaczony jedynie do soczewek twardych, podczas gdy płyny wielofunkcyjne sprawdzają się zarówno w przypadku szkieł miękkich jak i nieco twardszych.

Dlaczego dobranie odpowiedniego płynu do szkieł kontaktowych jest istotne?

Soczewki do oczu są delikatne i jednocześnie dość wymagające, szczególnie jeśli chodzi o ich pielęgnacje. Nieodpowiednio dobrany płyn do soczewek – choć usunie zabrudzenia – to jednak może doprowadzić do uszkodzenia ich powierzchni. Płyny mogą zawierać w sobie wiele substancji, które nie będą odpowiednie – lub odwrotnie – dla konkretnego rodzaju szkieł kontaktowych. Co więcej, odpowiedni dobór płynu pozwoli na efektywniejszą pielęgnację szkieł kontaktowych.

Zdjęcie autorstwa Freepik